ABD Deniz Piyadeleri, yeni 8×8 amfibi araçları için Allison şanzımanı seçti

0
1454
BAE Systems'in IVECO Savunma Araçları’nın desteğiyle ABD Deniz Piyade Birliği (USMC) için üreteceği yeni nesil Amfibi Savaş Araçları (ACV 1.1), Allison şanzımanlar ile donatılacak.
Renault Trucks

IVECO Savunma Araçları, yeni nesil Amfibi Savaş Araçları üretmek üzere kazandıkları ihale için BAE Systems‘i destekleyecek.

ABD Deniz Piyade Birliği (USMC) için yeni nesil Amfibi Savaş Araçları (ACV 1.1), operasyonel kabiliyetin tüm yönlerini optimize eden Allison Askeri Seri şanzımanlar ile donatılacak.

Araçlar, askeri ve sivil savunma müşterileri için entegre ve korumalı hareketlilik çözümleri sunan IVECO Savunma Araçları’nın desteğiyle, BAE Systems’in kazandığı 400 milyon Dolar değerindeki dört yıllık sözleşme kapsamında üretiliyor. USMC, ilk 30 araç için siparişini verirken gelecekteki opsiyonlarla birlikte toplamda 204 yeni araç alımı planlanıyor.

IVECO, bu özel projede Allison tam otomatik şanzımanların güvenilirliğini ve teknolojisini tercih ediyor. Bu işbirliği kapsamında, daha önce İspanya Ordusu ve şimdi ABD Deniz Piyade Birliği için gelişmiş teknolojili zırhlı araçlar tasarlanıp üretildi.

ACV 1.1, 700 beygir gücünde altı silindirli motoru ve Allison 4800 SP şanzımanı ile okyanusa uygun, 8×8’lik gelişmiş bir araç.

ACV 1.1; 8×8 çekiş düzeni, 700 beygir gücündeki altı silindirli motoru ve Allison 4800 SP şanzımanı ile kullanımı optimize edilmiş, karada ve denizde gidebilen gelişmiş bir araç. Her tür arazide sınıfının en iyi manevra kabiliyetini sunan bu askeri araç, sahada bulunan günümüz sistemlerine göre daha yüksek bir beka korumasıyla 13 deniz piyadesine uygun bir taşıma alanına sahip.

Deniz piyadelerinin amfibi araçların performansını değerlendirmesini sağlamak için 2017 yılında ilk 16 prototip teslim edildi. Bu sürede, Allison mühendisleri ile birlikte IVECO / BAE ekipleri; risk durumları, su operasyonları ve manevra kabiliyeti konularında çok sayıda test yaparak Deniz Piyade Birliği’nin değerlendirmesini destekledi. Araçların performansı, mükemmel sonuçlar sergiledi.

Allison Askeri Seri şanzımanlar, en üst düzeyde güvenilirlik ve dayanıklılık sağlayacak şekilde askeri, istisnai taşımacılık (HET) ve diğer zorlu uygulamalar için geliştirildi. Allison Transmission OEM Müdürü Simona Pilone, konu ile ilgili açıklamasında “8×8 tekerlekli araç, test aşamasında yeni bilgi elde edilmesini sağlayan, bilgi birikiminin birleşimi olan son teknoloji ürünü bir araç. Allison şanzıman için özel bir uyarlamaya gerek duymadık. Ancak, bazı özelleştirilmiş işlevsel ve elektronik bütünleşme uyarlamaları geliştirildi.” şeklinde konuştu.

ACV 1.1’de bulunan Allison tam otomatik 4800SP şanzıman, en üst düzeyde güvenilirlik ve dayanıklılık sağlayacak şekilde askeri, istisnai taşımacılık (HET) ve diğer zorlu uygulamalar için geliştirildi.

Allison tam otomatik şanzımanlar, askeri araçlarda sürücülerin görevlerine odaklanmalarını ve stresi azaltmalarını sağlayan en ideal seçenek oluyor. Kesintisiz Güç Teknolojisi, tahrik tekerlerine kesintisiz güç, sarsıntısız kalkış, düşük hızlarda araç kontrolü ve manevra kabiliyeti sunuyor. Şanzımana monteli PTO; montaj esnekliği, vinç ve merkezi lastik şişirme gibi araca monteli özel donanımlara enerji verilmesini sağlıyor.

Allison Transmission, 1917’de ABD ordusu için savaş uçaklarına motor tedarik etmeye başladı. Sonraki yıllarda paletli ve tekerlekli askeri araçlar için tam otomatik şanzıman üreten Allison, savunma sanayi için ürün geliştirmeye devam ediyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz