DAF, 2018’de rekorlar kırdı

0
610
DAF Trucks, 2018’de tüm rekorları kırdı ve 16 ton üzeri ağır kamyon pazarında Avrupa’nın ikinci büyük markası konumuna yükseldi.

DAF Trucks, 2018 yılında rekorlar kırdı. Yüzde 16.6’lık tarihi yüksek pazar payı ile 16 ton üzeri ağır kamyon sınıfında Avrupa’da en büyük ikinci marka haline gelen DAF, yüzde 19.8’den az olmayan pazar payı ile çekici sınıfında Avrupa’da pazar önderi konumunda. 

2017 yılında 306 bin adet olarak gerçekleşen 16 ton üzeri Avrupa kamyon pazarı 2018’de 319 bin adede yükseldi. DAF Trucks Başkanı Harry Wolters, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Avrupa ekonomisi geçtiğimiz yıl boyunca oldukça güçlüydü. Bu nedenle taşımacılığa yönelik talep ve buna bağlı olarak kamyon ihtiyacı arttı.

DAF Trucks Başkanı Harry Wolters

Yedi Avrupa ülkesinde pazar önderi

DAF, önceki yıllarda olduğu gibi 2018’de de kamyon sınıfında Hollanda’da (yüzde 32.0), Birleşik Krallık’ta (yüzde 26.5), Polonya’da (yüzde 23.2) ve Macaristan’da (yüzde 32.6) pazar önderi konumundaydı. Hollandalı kamyon üreticisi, ayrıca Belçika (yüzde 22.1), Bulgaristan (yüzde 19.9) ve Çek Cumhuriyeti’nde de (yüzde 19.5) pazar önderiydi. DAF, Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı olan Almanya’da yüzde 12.3 pazar payıyla bir kez daha en büyük ithal marka oldu.

6-16 ton sınıfında istikrarlı pazar payı

2017’de 52 bin 500 adet olan  6-16 ton arası Avrupa hafif kamyon pazarı, 2018’de hafif bir düşüşle 52 bin adedin biraz altına indi. DAF bu sınıfta yüzde 9 pazar payını korudu. DAF, Birleşik Krallık‘ta yüzde 32 ve İrlanda’da yüzde 18.2 pazar payıyla hafif kamyon sınıfında önder konumda bulunuyor

Avrupa Birliği dışında büyüme

DAF, Avrupa Birliği dışında 8 bin 700 adet kamyon satışı gerçekleştirdi. Yeni nesil DAF Euro 6 kamyonların piyasaya sürülmesiyle DAF, Tayvan’da pazar önderliğini sürdürdü. İsrail, Beyaz Rusya ve Güney Afrika’da pazar payını artıran DAF, Endonezya’da rekor sayıda kamyon satışı gerçekleştirdi. DAF CF serisinin yerel montajı, PACCAR’ın Avustralya fabrikasında başladı. Bununla birlikte DAF dünyanın önde gelen seyahat otobüsü, kentiçi otobüsü ve özel araç üreticilerine 3 bin 500’den fazla PACCAR motor satışı yaptı. Ayrıca Singapur ve Myanmar’daki motor satışları arttı

DAF Trucks Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Richard Zink

DAF büyümeyi sürdürmek istiyor

DAF Trucks Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Richard Zink ise 2018 yılıyla ilgili şunları söyledi: “2018’de profesyonel bayilerimizle birlikte, gelecekteki büyümemiz için harika bir temel oluşturduk. Sunduğumuz kamyonların güvenilirliği, düşük işletme maliyetleri ve yüksek seviyedeki sürücü konforu pazarda büyük rağbet görüyor. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl içinde, küçük işletmelerden uluslararası büyük filolara kadar çok sayıda yeni müşteri kazanarak pazar payımızı yüzde 15.3’ten yüzde 16.6’ya çıkarmayı başardık. DAF’ın çekici sınıfında Avrupa’da pazar önderi konumunda olmasından dolayı büyük gurur duyuyor ve kapsamlı uzun yol ve inşaat kamyonları yelpazemizle de aynı başarıya ulaşmak istiyoruz. Çünkü her türlü taşımacılık ihtiyacı için mükemmel çözümler sunuyoruz.

DAF, kamyonlarına olan yönelik yüksek talebi karşılamak için 2018 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 10.1 oranında artışla, 67 bin adetten fazla hafif, orta ve ağır kamyon üreterek bir rekora imza attı.

Rekor sayıda üretim

DAF, kamyonlarına olan yönelik yüksek talebi karşılamak için 2018 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 10.1 oranında artışla, 67 bin adetten fazla hafif, orta ve ağır kamyon üreterek bir rekora imza attı. DAF, ağır kamyon pazarının 2019 yılında gücünü koruyacağını ve 290 bin ile 320 adet seviyelerinde bir hacme sahip olacağını tahmin ediyor.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here