ABB, Accelleron turboşarj işletmesini yeniden yapılandıracak

0
177
Accelleron
ABB, Yönetim Kurulu tarafından alınan kararın ardından, pazarında lider konumdaki turboşarj divizyonu Accelleron’u (eski adıyla ABB Turboşarj) yeniden yapılandırarak, Accelleron Industries Ltd’nin hisselerini ABB hissedarlarına temettü yoluyla dağıtma isteğini duyurdu.
Renault Trucks

ABB, Yönetim Kurulu tarafından alınan kararın ardından, pazarında lider konumdaki turboşarj divizyonu Accelleron’u (eski adıyla ABB Turboşarj) yeniden yapılandırarak, Accelleron Industries Ltd’nin hisselerini ABB hissedarlarına temettü yoluyla dağıtma isteğini duyurdu. Accelleron’un 3 Ekim 2022 tarihinde Zürih’te SIX Swiss Exchange borsasında listelenmesi planlanıyor ve listeleme kararı, 7 Eylül 2022 tarihinde toplanması planlanan Olağanüstü Genel Kurul’da ABB hissedarlarının ve diğer mercilerin onayına tabi olacak.

Accelleron’un ayrılarak yeniden yapılandırılması teklifi, her iki şirketin de kendi temel stratejilerine odaklanmalarına ve paydaşları için uzun vadeli değer yaratmalarına imkan tanıyan benzersiz bir fırsatı temsil ediyor. Bu sayede ABB hissedarları Accelleron’un gerçek değerini kavrarken, ABB ise portföyünü yalınlaştırmaya ve elektrifikasyon ve otomasyon mega trendlerine odaklanmaya devam edecek. Accelleron, ikna edici bir büyüme profili, yüksek nakit gelir üretimi ve gerçekleşmesi beklenen cazip bir temettü politikası sayesinde, şirketin an itibariyle ağır hizmet turboşarjı alanında pazarın lideri olarak tanındığı büyük motor endüstrisi içerisinde potansiyelinin tamamına erişmeye odaklanacak.

ABB İcra Kurulu Başkanı Björn Rosengren konu hakkında şunları söyledi: “Çifte hissedarlık sürecini de değerlendirdiğimiz dikkatli bir incelemenin ardından hem Accelleron’un kendisi hem de ABB hissedarları için yolumuza devam etmenin en iyi seçenek olduğuna kanaat getirdik. Bu karar, aynı zamanda ABB’nin aktif portföyünün yönetilmesinin de önemli bir kısmını teşkil ediyor ve hissedarlarımızın İsviçre menşeli bu devin büyümesine gelecekte aktif olarak katkı sağlamalarına olanak veriyor.

Turboşarj sektöründe global pazar lideri

Accelleron’un potansiyeli, ağır hizmet turboşarjı alanında yaşamsal uygulamalar konusunda global pazar lideri olarak geçmişten bu yana sürdürdüğü konumundan kaynaklanıyor.

Accelleron, motorlar için tahrik gücünü artıran ve emisyonları azaltırken yakıt verimliliğini de artıran turboşarjlar ve büyük turboşarj bileşenleri geliştiriyor, üretiyor ve bunlar için servis hizmeti sağlıyor. Önde gelen ürünleri; denizcilik, enerji ve demir yolu gibi sektörlerdeki müşterilerine destek verirken, sürdürülebilir ve güvenilir gücün yanı sıra en yüksek verimliliğin sağlanmasına da yardımcı oluyor. Accelleron, dünya genelinde 180 bin’den fazla turboşarjdan oluşan bir kurulu sisteme sahip ve her yıl yaklaşık 10 bin turboşarj teslim ediyor.

Turboşarjlar, Accelleron’un yaklaşık 50 ülkede mevcut 100 servis istasyonu ağında görevli yaklaşık 2.200 çalışanı tarafından üretilip satılıyor ve servis ediliyor. İşletme, Asya’daki önemli yerleşik ve büyümekte olan pazarlarda kayda değer ve gittikçe artan bir mevcudiyete sahip.

Accelleron, müşterilere ait uygulamalarda yakıt tüketiminin azaltılması ve emisyonlar ile çevre dostu profilin iyileştirilmesi konularında sınıfının en iyisi olarak kabul ediliyor. Turboşarjların alternatif ve düşük karbonlu yakıt uygulamalarında ve tahrik sistemlerinde de kullanılabilmesi sayesinde, müşterilerin faaliyetlerini karbonsuz hale getirmeleri yönündeki baskılar arttıkça şirketin sıra dışı teknolojik yetkinliği giderek daha önemli bir hale geldi ve öyle de kalacak.

Büyümeye yönelik yatırım yapmak ve hissedarları ödüllendirmek için güçlü bir finansal profil

Accelleron’un teknolojik üstünlüğü, 2021 yılındaki gelirlerinin yaklaşık yüzde 7’sine karşılık gelen, araştırma ve geliştirme alanında pazarda lider konumdaki yatırımlarıyla destekleniyor. Şirket, yeniden yapılandırma sürecinin ardından Ar-Ge yatırımlarına devam ederek, OEM’ler ve son kullanıcılarla ortaklıklarını güçlendirerek ve ayrıca hissedarları için cazip getiriler sunarak güçlü finansal profilinin inovasyon alanında ön saflarda kalmayı sürdürmesine olanak tanımasını bekliyor.

Accelleron, 2021 yılında yüzde 25’lik bir faaliyet marjı ile 756 milyon dolar tutarında gelir elde etti. Bu sonuçlar, 2021 gelirlerinin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan esnek servis gelirlerinden oluşuyor. Accelleron, 2021 yılında 163 milyon dolar tutarındaki İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışı ile elde ettiği güçlü nakit akışı üretimi sayesinde sektör ortalamasının üzerinde bir karlılığa sahip. Böylelikle Accelleron, cazip bir temettü politikasını benimseyebilecek.

Accelleron CEO’su Daniel Bischofberger, konuyla ilgili olarak şu yorumda bulundu: “Yeniden yapılanma neticesinde, müşterilerimizin kritik öneme sahip yüksek güçlü tahrik ihtiyaçlarını karşılarken, aynı zamanda çevreye ilişkin hedeflerine ulaşmalarını da sağlayarak, kendi faaliyetlerimize daha da fazla odaklanacağız. Geçmişteki güçlü performanslarımız ve finansal profilimiz, işletmenin hem günümüzde hem de gelecekte, en yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesiyle enerji geçişi alanında lider konuma ulaşmasını sağlıyor; tüm bunlar olurken bir yandan hissedarlarımızı da ödüllendiriyoruz.

Accelleron lider kadrosu

Yeniden yapılandırma sürecinin ardından Accelleron’da turboşarj alanında derin ve köklü bir uzmanlığa sahip, deneyimli lider kadrosu hizmet verecek.

Daniel Bischofberger, İcra Kurulu Başkanı olarak; Adrian Grossenbacher ise Baş Finans Sorumlusu olarak İcra Kurulu’nda görev yapacak. Accelleron’un göreve getirilen Yönetim Kurulu’na, sektörde 35 yılı aşkın deneyime katkı sağlayan ve 2011’den itibaren ABB Turboşarj CEO’su olarak görev yapan Oliver Riemenschneider başkanlık edecek. Ekip; Monika Krüsi, Gabriele Sons, Bo Cerup-Simonsen, Stefano Pampalone ve Detlef Trefzger gibi kapsamlı ve oldukça deneyimli yöneticilerden oluşan bir grup ile tamamlanacak.

İşlemin yapısı

ABB, yeniden yapılandırma işleminin EGM’de onaylanması ve işlemin yürütülmesi için emsal koşulların sağlanması kaydıyla hissedarlarına, sahip oldukları her 20 ABB hissesi için 1 Accelleron hissesini ayni temettü olarak oransal esasa göre pay edecek. İşlemin yapısı ve yeniden yapılandırma ile ilgili diğer önemli tarihler hakkında daha fazla bilgiye, EGM’ye yapılacak davette ve ABB tarafından hazırlanan, söz konusu sürece ilişkin Hissedar Bilgilendirme Broşüründe yer verilecek.

ABB, 31 Ağustos 2022 tarihinde şirket ve işlem hakkında daha fazla bilgi sunmak amacıyla Accelleron’a odaklanan bir Sermaye Piyasası Günü planladı.

ABB, işlem özelinde münhasır finansal danışmanlar olarak Credit Suisse ve Goldman Sachs International ile anlaştı. Credit Suisse, listeleme aracısı olarak görev yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here