Shell Eco-marathon Londra yakında başlıyor

0
1702
Renault Trucks


Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 takımın katılacağı Shell Eco-marathon Londra’da 27 ülkeden toplam 192 takım, tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi katedebilmek için yarışacaklar. Türkiye, son iki yıldır olduğu gibi yarışmada en fazla takımla temsil edilen ikinci ülke olacak.

Shell’in 32 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmek üzere teşvik ettiği uluslararası öğrenci-yenilikçilik yarışması Shell Eco-marathon, bu yıl 25-28 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da Kraliçe Elizabeth Olimpiyat Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Shell’in yenilikçilik ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye, bu yıl 13 takımla katılacak. İstanbul, Eskişehir, Ankara, Trabzon, Bursa, Manisa ve Kırıkkale’den 11 üniversite ve iki liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek. Hidrojen, elektrik ve etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar.

Shell Eco-marathon Londra, bu yıl Shell’in yenilikçilik festivali “Make the Future” Festivali’nin bir parçası olarak gerçekleştirilecek. “Make the Future” Festivali, dünyanın giderek artan enerji ihtiyacına yenilikçi ve daha düşük karbonlu enerji çözümleriyle cevap verecek yeni teknolojilere ve girişimcilere ev sahipliği yapacak. Festival, dört gün sürecek ve Shell Eco-marathon yarışmasına katılan öğrenciler de dahil olmak üzere enerji verimliliği ve yenilikçilik alanında çalışan öğrencileri, akademisyenleri, girişimcileri, STK’ları, kamu kuruluşlarını ve enerji sektörünün önemli paydaşlarını “enerjinin geleceği”ni keşfetmek üzere biraraya getirecek.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Shell olarak yenilikçilik DNA’mızda var, olmazsa olmazlarımızdan. Yenilikçiliğe dair bilgi birikimimizi Türk gençlerinin mühendislik zekalarıyla birleştirmekten, onları küresel platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak 12’nci kez bu yarışmaya katılıyoruz. En fazla takımla katılan ikinci ülke olmamız gençlerimizin bu alandaki heves ve heyecanlarının ne ölçüde büyük olduğunu gösteriyor. Son iki yıldır Shell Eco-marathon’u Türkiye’de düzenleyerek Türk öğrencilerimizin Avrupa’daki başarısının daha da artırmasına katkıda bulunuyoruz. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sponsor ve finans kaynağı bulma, bütçe koordinasyonu, takım çalışması, iletişim yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. Gençlerimiz bu anlamda profesyonel iş yaşamına benzer bir ortamı deneyimlemiş ve önemli tecrübeler kazanmış oluyorlar.”

Shell Eco-marathon Türkiye’nin dereceye girenleri Londra’da yarışacak

Shell Eco-marathon” yarışması, 2016 yılında ikinci kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle İstanbul’da düzenlenmişti. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla katıldı. Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından verildi. Shell Eco-marathon Türkiye’nin dereceye giren takımları, 22-25 Mayıs tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Londra’da Türkiye’yi temsil edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz