“Yılın Çin Kamyonu” jürisi, “Yılın Kamyonu” adaylarını değerlendirdi

5
25014
Auman-EST-container
Auman EST
Renault Trucks

Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd. (BFDA) tarafından üretilen Auman EST’yi Çin’de “Yılın Kamyonu” seçen “Yılın Çin Kamyonu” jürisi, aday kamyonları değerlendirdi.

Yılın Çin Kamyonu” jürisi, ticari taşıt gazetecilerinden, müşteri temsilcilerinden ve ticari taşıt sanayi tarafından çok iyi tanınan “Yılın Uluslararası Kamyonu(IToY) jürisinin üyelerinden oluşuyor. Jüri kurallarına göre değerlendirme ölçütleri yenilikçilik, verimlilik, yayımlar, güvenlik, sürülebilirlik ve konfor alanlarını içeriyor.

AUMAN EST A 6×2 çekici

Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd.’nin (BFDA) en son ağır hizmet kamyonu modeli olan Auman EST, ilk kez 2016 yılının eylül ayında Almanya Hannover’deki 66’ıncı IAA Uluslararası Ticari Taşıtlar Fuarı’nda dünyaya tanıtılmıştı.

Daha pazara sunulmamasına karşın bu araç Çin pazarında şimdiden bir dalgalanma yarattı. Foton Daimler ekibi için önemli bir atılım olan kamyonun tasarımı Çin kamyon pazarının potansiyeli ve geleceği hakkında önemli bir ipucu veriyor. Bu kamyon sektörün poster yıldızı olarak tanımlanabilir. Yolda oturaklı bir görünüme sahip olan kamyon birçok açıdan jüriyi etkiledi. Oldukça büyük bir hacme sahip olan kabin (büyük bir olasılıkla sektörün en geniş hacimlisi) içerde oldukça yüksek bir kalite hissi sunuyor. Jüri, kabin içinde kullanılan malzemeleri beğendiğini dile getirdi. Temiz ve düzenli kabin içi bu açıdan kuzeyli bir tasarıma yakın. Birçok Avrupalı kamyon sürücüsü kabinde kendini evinde hissedecektir. Aslında kamyonun kendisi de Avrupa otoyollarında kendini yabancı hissetmeyecektir.

Otomatikleştirilmiş vites kutusu, 331 kW’lik (450 bg) Foton-Cummins motoruyla mükemmel uyum sağlıyor. Motor ve aktarma organları bu pazar için büyük bir gelişme ve daha talepkar Çinli müşteriler için oldukça ideal. Bu gerçekten üst sınıf bir kamyon; ancak denenmiş ve güvenilir bir yük beygirinin tüm bilgi birikimini ve yeteneğini sunuyor. Kısaca üst sınıf pratiklikle buluşuyor.

Kamyon otoyol hızlarında iyi bir his sunuyor: Dengeli ve görüş açıları çok iyi. Auman, iyi ayarlanmış bir süspansiyona ve iyi bir yol tutuşa sahip. Kamyon, ayrıca ABS’yi, ASR’yi, ESP’yi, acil fren yardımcısını, şerit takip sistemini, lastik basıncı izleme sistemini, hırsızlık korumasını, beni takip et farlarını ve yük duyargasını içeren uzun bir güvenlik donanımları listesiyle birlikte geliyor. Tüm bu donamlar Çin kamyon sektöründe bu kamyonda şekle bürünüyor.

C&C U480 6×4 çekici

C&C U480, Çin ticari taşıt sanayinin potansiyelini gösteriyor. Yedi yıl önce olmayan çok genç bir firma için oldukça etkileyici bir araç. Bu kadar kısa sürede bu kadar oturmuş bir araç geliştirmek gerçekten büyük bir başarı. Şu anda Çin pazarının en güçlüsü olan (100 km’de 30 litrelik tüketimle oldukça verimli) yeni geliştirilen motordan yepyeni kabinin iç ve dış tasarımına kadar C&C, Çin’in taşımacılık sanayi sektöründeki yeteneğini gösteriyor. Jüri üyeleri, aracın sürülebilirliğinden ve yol tutuşundan etkilendiklerini belirttiler. Torino’da tasarlanan kabin Avrupa tasarımıyla Çin pazarının kendine has tadını bir araya getiriyor.

Çin pazarında ADR sertifikasına sahip ilk kamyon olan U480, tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılabiliyor.

Jüri üyeleri, U480’in düşük titreşim ve gürültü seviyesini beğendi. Kabin içinin konforu sayesinde sürücü kolay yorulmuyor. Aracın dinamikleri sürpriz bir şekilde çok başarılı. C&C, sınırları yıkan bir şirket olarak ortaya çıkıyor. Tasarımcılar ve mühendisler, cesur hareketlerden ve yenilikçilikten kaçınmamışlar. Gösterge tablosu bunun güzel bir örneği. Hepimizin bildiği gibi Çin otomotiv sanayi sürekli olarak değişiyor ve dönüşüyor. C&C, yeni başlayan bir şirketin dinamik adımlarıyla ilerlediği için bu rekabetçi pazarda başarılı olacak gibi gözüküyor.

JAC N serisi

Çin pazarında vanların fazlaca yeğlenmediği göz önüne alındığında, N serisi gibi hafif dağıtım kamyonları dünyanın en büyük ticari taşıt pazarında önemli bir rol oynuyor. JAC, bu pazardaki en büyük ikinci oyuncu ve jüri üyeleri N serisini kullandıklarında bunun niye böyle olduğunu kolayca anladılar.

Bu pazar sınıfında müşteriler fazla yatırım yapmadan en fazlayı elde etmek istiyorlar. Kısaca dayanıklı, güvenilir, pratik, verimli ve sağlam bir yük beygiri istiyorlar ve JAC da N serisi ile tamamen bunu sunuyor.

Kabin içi sürpriz bir şekilde iyi donatılmış ve bu sektördeki ortalamanın üzerinde. Hatta bu kamyonda bir yatak bile var.

N serisi ile birlikte JAC’ın sürücülerin günlük hayatını zenginleştirmek ve yolculuklarını mümkün olduğunca konforlu hale getirmek istediği oldukça açık. Bu daha yüksek kalite hissine sahip düğme ve kontrollerde ortaya çıkıyor. N serisi sadece bir yük beygiri değil; bundan daha fazlası.

Kamyon, güçlü ve yüksek torklu motoruyla kentiçi dağıtım için çok uygun. Jüri, toplam sahiplik maliyetinin avantajlı ve bakım maliyetlerinin oldukça düşük olacağını öngörüyor. Direksiyon hassasiyeti ve manavra yeteneği iyi, görüş açıları ise mükemmel.

Bu, günlük kullanım için oldukça iyi bir hafif kamyon; oparatörlerin beklediğinden ya da talep ettiğinden daha fazlasını sunuyor. JAC, bu sınıfta çıtayı daha yukarıya taşıyor.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz