Mercedes-Benz Türk, bilim ve teknolojiye yatırımlarını sürdürüyor

0
818
Mercedes-Benz-Turk-Hosdere-AR-GE-Merkezi
Mercedes-Benz Türk, Aksaray ve Hoşdere’de bulunan Ar-Ge Merkezleri ile Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarını sürdürüyor; ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor.

Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüslerin ihracatı ile ülke ekonomisine sağladığı 1.2 milyar Euro’luk katkıya ek olarak Aksaray ve Hoşdere’de bulunan Ar-Ge merkezleri ve bünyesindeki Küresel IT Çözümleri Merkezi ile yurtdışına “Ar-Ge ve Bilişim Teknolojileri” hizmeti sağlıyor. Şirket bu alandaki faaliyetleri kapsamında 2018 yılında Türkiye’nin toplam hizmet ihracatı tutarına yaklaşık 80 milyon Dolar’lık katkı sağlayarak Türkiye’nin En Büyük 500 Hizmet İhracatçısı’ndan biri seçildi.

Kurulduğu günden itibaren Ar-Ge faaliyetlerini sürdüren ve ilk Ar-Ge merkezi belgesini 2009 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası bünyesinde alan Mercedes-Benz Türk, bu merkezde otobüs ve kamyon ürün grupları özelinde çalışmalara imza atıyor. Şirketin 2018 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde faaliyete aldığı Aksaray Ar-Ge Merkezi ise kamyon ürün grubu özelinde çalışmalar yürütürken, Daimler’in küresel ağı içerisinde tüm dünyaya kamyon yol testi onayı veren ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma unvanını taşıyor. Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte sayılı küresel yetkinlik merkezlerinden olan Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezleri’nde kullanılan Sanal Gerçeklik ve Karma Gerçeklik gibi teknolojiler sayesinde tüm dünyadaki Daimler mühendisleri ile eşzamanlı çalışılarak tüm dünyaya mühendislik ihraç ediliyor.

Mercedes-Benz-Turk-AR-GE-Merkezlerinde-Kullanilan-Karma-Gerceklik-Teknolojisi
Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte sayılı küresel “Yetkinlik Merkezleri”nden olan Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezleri’nde kullanılan Sanal Gerçeklik ve Karma Gerçeklik gibi teknolojiler sayesinde tüm dünyadaki Daimler mühendisleri ile eş zamanlı çalışılarak tüm dünyaya mühendislik ihraç ediliyor.

Mercedes-Benz Türk’ün her geçen gün artan küresel sorumluluk ve yetkinlikleri kapsamındaki bilim ve teknoloji alanlarındaki çalışmaları; Hoşdere Ar-Ge Merkezi’nde yüzde 90’ı mühendislerden oluşan 435 kişi, Aksaray Ar-Ge Merkezi’nde yüzde 50’si mühendislerden oluşan 155 kişi ve Küresel IT Çözümleri Merkezi kapsamında yaklaşık 300 kişi ile yürütülüyor. Mercedes-Benz Türk’ün bilim ve teknoloji alanlarındaki toplam istihdamının 2019 yılında yaklaşık bin kişiye ulaşması planlanıyor.

Mercedes-Benz-Turk-AR-GE-Merkezlerinde-Kullanilan-Sanal-Gerceklik-Teknolojisi
Mercedes-Benz Türk Ar-Ge merkezlerinde Sanal Gerçeklik teknolojisi kullanılıyor.

Remote Bus

Mercedes-Benz Türk Otobüs Ar-Ge ekibi 300 bin Euro değerindeki “Remote Bus” adlı uygulamayı hayata geçirdi. Tüm testleri sonucunda sertifikasyon süreçleri tamamlanan akıllı anahtar; otobüs hakkındaki gerekli bilgilerin kullanıcı ile paylaşılmasını ve bazı işlevlerin anahtar üzerinden yönetilmesini sağlıyor. Geçmişte Daimler bünyesindeki Setra S531 T gibi bazı modellerde kullanılmış olan bu anahtar; 2018 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda aynı ekip tarafından Remote Bus Application (Uzaktan Otobüs Kontrol Uygulaması) adıyla daha kullanıcı dostu, etkili ve evrensel bir mobil yazılım uygulamasına dönüştürüldü. Remote Bus uygulaması sayesinde otobüslerin yakıt seviyesi, lastik basıncı ve sıcaklığı, kapıların, kapakların ve bagaj bölümlerinin kilitleri, havalandırma ve klimanın açılıp kapanması, iç lambaların açılıp kapanması ve tüm dış ışıkların kontrolü şoför aracı terketmeden gerçekleştirilebiliyor.

Mercedes-Benz Türk Kamyon Ar-Ge ekibi, kamyonlar için dünyanın ilk Apple CarPlay uyumlu dokunmatik ekranlı multimedya sistemini geliştirdi

Mercedes-Benz Türk mühendislerinin geliştirdiği dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi (info-entertainment)  ile ağır yük sektöründe hizmet veren ticari taşıtlar için Apple CarPlay sertifikasını dünyada ilk defa alan şirket oldu. Mercedes-Benz’in IAA Hannover Ticari Taşıt Fuarı’nda sergilediği dokunmatik ekranlı multimedya sistemini geliştiren Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezi ekiplerinden Mekatronik Birimi, Mercedes-Benz Türk’ün Ar-Ge konusundaki gururlarından bir diğeri olarak bir ilke imza atılmasını sağladı. Ürünün geliştirilmesi süresince tüm dünyada kamyonlarda hoparlör, radyo ve navigasyon sistemleri sorumlusu olan ekip; Japonya, ABD, Almanya, Brezilya, Malezya ve Hindistan ile bilgi transferi amacıyla sürekli iletişim kurdu.

Mercedes-Benz-Turk-AR-GE-calisanlari
Mercedes-Benz Türk’ün her geçen gün artan küresel sorumluluk ve yetkinlikleri kapsamındaki bilim ve teknoloji alanlarındaki çalışmaları; Hoşdere Ar-Ge Merkezi’nde yüzde 90’ı mühendislerden oluşan 435 kişi, Aksaray Ar-Ge Merkezi’nde yüzde 50’si mühendislerden oluşan 155 kişi ve Küresel IT Çözümleri Merkezi kapsamında yaklaşık 300 kişi ile yürütülüyor.

Ar-Ge merkezlerinde teknoloji, fabrikada ise robotlar iş başında

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda görev yapan ve yüksek verimlilik sağlayan 46 adet robot sayesinde çevrenin korunmasına katkı sağlanırken aynı zamanda iş kazalarının önüne geçiliyor. Günümüzde araçların astar ve son kat boyalarının işlemleri fabrikadaki robotlarla yapılıyor. Robotlar sayesinde araç kabinini boyamak için kullanılan boya tüketiminde ise yüzde 40’lık bir düşüş elde ediliyor. Robotların büyük bir çoğunluğu kamyonların karoserilerinin oluşumuna destek veriyor ve spot kaynak işleminde kullanılıyor. Ayrıca ön cam montajı da bir robot vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nın birçok üretim aşamasında ayrıca 22 adet AGV (Automated Guided Vehicle) yani Sürücüsüz Otonom Araç kullanılıyor. Üretim süreçlerinde otonom ve güvenli, aynı zamanda ekonomik ve çevre dostu bir taşıma sağlanırken; mevcut çalışanlar ağır taşıma işlerini yapmak zorunda kalmayarak başka alanlarda daha fazla verim elde edebiliyorlar.

Mercedes-Benz-Turk-Aksaray-AR-GE-Merkezi
Şirketin 2018 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde faaliyete aldığı Aksaray Ar-Ge Merkezi ise kamyon ürün grubu özelinde çalışmalar yürütürken, Daimler’in küresel ağı içerisinde tüm dünyaya kamyon yol testi onayı veren ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma unvanını taşıyor.

Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi ile 40’tan fazla ülkeye hizmet

Daimler’in Hindistan’ın ardından Türkiye’de açtığı, Almanya’dan Japonya’ya, 40’tan fazla ülkeye hizmet veren merkez, 5 yılda toplamda 4 milyon Euro’yu aşkın yatırım gerçekleştirdi. Küresel IT Çözümleri Merkezi, güçlü iş ortaklıkları ve tecrübesiyle Daimler bünyesinde Türkiye’den dünyaya 7/24 hizmet sunuyor. SAP alanında Daimler AG’ye sistem desteği ve bakım hizmeti sunmanın yanı sıra uygulama ve geliştirme alanında da danışmanlık yapıyor. Ortalama 40 bin kullanıcıya, 27 farklı sistem güncellemesi, 30’dan fazla proje, 40 bin problem çözümü ve 500 değişiklik isteği gibi SAP hizmetleri verebilen merkezin çalışanları sadece 2018 yılındabin 700 müşteri ziyareti gerçekleştirerek sektörde “önce müşteri memnuniyeti” anlayışını sürdürüyor. Merkez bünyesinde çalışanların yüzde 80’i yüksek lisans seviyesinde ve yüzde 91’i hem İngilizce hem de Almanca’yı ana dili gibi biliyor, ayrıca çalışanların yüzoe 50’si kadınlardan oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here