Shell Eco-marathon Avrupa heyecanı başlıyor

0
85

Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 Türk takımı, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarıyla Londra’da gerçekleştirilecek Shell Eco-marathon Avrupa yarışması kapsamında 24 ülkeden toplam 166 takım ile “en az enerjiyle en uzun mesafeyi” katedebilmek için mücadele edecek.

33 yıldır düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa heyecanına sayılı günler kaldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 takımın katılacağı yarışmada, Avrupa ülkelerinden toplam 166 takım, tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla “en az enerjiyle en uzun mesafeyi” katedebilmek için yarışacaklar. Shell‘in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasında benzin ve dizelin yanı sıra hidrojen, elektrik, biyoyakıtlar gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için aylarca hazırlık yapıyor.

Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Sakarya, Trabzon’dan katılan 12 üniversite ve bir liseden yaklaşık 150 öğrenci ile Türkiye, 24 ülke içerisinde en fazla takım ile yarışmaya katılan ilk üç ülkeden biri. Takımlar, 5 – 8 Temmuz 2018 tarihleri arasında Londra’daki Olimpiyat Parkı’nda düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Avrupa’da Türkiye’yi temsil edecekler.

Yıldız Teknik Üniversitesi araçları

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Eco-marathon ile ilgili olarak şunları söyledi: “Shell, artan enerji talebine çözüm sunmak için yenilenebilir enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapmakta ve aynı zamanda enerjinin verimli kullanılması için projeler geliştirmektedir. Bilgi ve birikimimizi gençlerimizin mühendislik ve tasarım zekalarıyla birleştirmekten, onları küresel platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak küresel yarışmaya 13’üncü kez katılıyoruz ve son üç yıldır Eco-marathon yarışmasını Türkiye’de TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) işbirliği ile yürütmekten büyük heyecan duyuyoruz. Öğrencilerimizin inovasyon ve teknoloji alanındaki gelişimini görmek bizleri çok mutlu ediyor. İleride hepsinin yerli otomobil gibi Türkiye için önemli teknoloji ve inovasyon projelerinde rol alacağına inancım tam. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, finans kaynağı bulma, takım çalışması, iletişim yönetimi, proje yönetimi gibi birçok farklı konuda gelişim olanağı buluyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyor, onları destekleyen akademisyenlere, ulaşımlarına destek olan Pegasus Havayolları’na, araçların nakliyesine destek olan Alışan Lojistik’e ve destek veren diğer kuruluşlara teşekkür ediyorum.”

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem

Shell Eco-marathon 2018’e Türkiye’den katılacak takımlar

Takım Adı Okul Adı Araç kategorisi Enerji Kaynağı Şehir
Çukurova Elektromobile Team Çukurova Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Adana
ODTÜ-TEK ODTÜ Prototip Elektrikli Batarya Ankara
Team UMAKİT Uludağ Üniversitesi Şehir Konsepti Hidrojen Bursa
Hidroana Anadolu Üniversitesi Prototip Hidrojen Eskişehir
Team TERAKKI Şişli Terakki Lisesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya İstanbul
AE2 PROJECT TEAM Yıldız Teknik Üniversitesi Prototip Elektrikli Batarya İstanbul
HIDROIST İstanbul Üniversitesi Şehir Konsepti Hidrojen İstanbul
BuAlert Boğaziçi Üniversitesi Prototip Elektrikli Batarya İstanbul
Yeditepe Raptors Yeditepe Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya İstanbul
Facilis İstanbul Teknik Üniversitesi Prototip Benzin İstanbul
Temiz ve Yenile Erciyes Üniversitesi Prototip Benzin Kayseri
SAITEM Sakarya Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Sakarya
Enerji Teknolojileri Topluluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Trabzon

 

Bir Cevap Yazın