ZF coPILOT ile yarı otomatik sürüş

0
1427
ZF-coPILOT-2
ZF coPILOT

ZF bugün, gelişmiş güvenlik ve sürüş konforu fırsatları sunan akıllı, ileri düzey sürücü destek sistemi (ADAS) olan ZF coPILOT’un görücüye çıktığını duyurdu. Yapay zekanın gücünden yararlanan ve kapsamlı bir duyarga seti ile donatılan araçlar, özellikle otoyollarda çeşitli otomatik sürüş işlevleri gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, sesli komutlarla çalıştırılabilen ZF coPILOT trafik koşullarını tanımak, araç kullanımını algılamak ve sürücüyü izlemek, aktif kontrol müdahalesi yoluyla tehlikeli durumları önlemeye yardımcı oluyor. ZF ProAI merkezi bilgisayarı ve NVIDIA DRIVE platformu tarafından desteklenen ZF coPILOT’ın 2021’den itibaren satışa sunulacağı belirtiliyor.

ZF-coPILOT-4
Sesli komutlarla çalıştırılabilen ZF coPILOT trafik koşullarını tanımak, araç kullanımını algılamak ve sürücüyü izlemek, aktif kontrol müdahalesi yoluyla tehlikeli durumları önlemeye yardımcı oluyor.

ZF ve NVIDIA’nın, ZF ProAI’ın NVIDIA’nın DRIVE yazılımını çalıştıran ilk sistem olduğunu duyurmasından sadece üç ay sonra, ZF coPILOT Şangay Uluslararası Otomobil Sektörü Fuarı’nda görücüye çıktı. İleri teknoloji şirketleri, binek araçlarında daha fazla güvenlik ve sürüş konforu imkanları sağlayan çekici bir “Seviye 2+” sistemi sunuyor.

ZF-coPILOT-6
ZF ProAI merkezi bilgisayarı ve NVIDIA DRIVE platformu tarafından desteklenen ZF coPILOT’ın 2021’den itibaren satışa sunulacağı belirtiliyor.

Otonom Mobilite Çözümleri Başkanı Torsten Gollewski şunları belirtiyor: “ZF coPILOT’un yapay zeka, 360° duyarga seti, güçlü ZF ProAI merkezi bilgisayar ve NVIDIA DRIVE platformu ile donatılmış olması yarı otomatik sürüşe yönelik normal bir Seviye 2 sisteminin performansını aşan sürüş ve güvenlik fonksiyonları sunuyor. Bu durum, yarı otomatik sürüşte daha iyi bir kalite elde etmemizi sağlıyor.”

ZF-coPILOT-Sensor-Set2
ZF coPILOT, gelişmiş bir seyir kontrolünü; aktif direksiyon desteği ve şerit takibi desteği ile birleştirerek daha rahat bir otoyol sürüşü sağlıyor.

Auto Shanghai’da ilk kez tanıtılan ZF coPILOT demo aracı, fonksiyonel kapsamı ve sürücüler için göreceli konfor ve güvenlik avantajlarını açıkça gözler önüne seriyor. Araç, örneğin uygun koşullar altında otoyollara girip çıkarken, spesifik sürüş manevralarını otonom olarak gerçekleştirebiliyor. ZF coPILOT, gelişmiş bir seyir kontrolünü; aktif direksiyon desteği ve şerit takibi desteği ile birleştirerek daha rahat bir otoyol sürüşü sağlıyor. Ayrıca, ZF coPILOT proaktif olarak şerit değiştirme, araç geçiş ve aracın şeride geri dönmesini sağlayabiliyor. Ayrıca sistem, araç çevresini sürekli olarak analiz edebilir; yayaları, yaklaşmakta olan trafiği ve kavşakları tanıyabilir.

ZF-coPILOT-7
ZF coPILOT proaktif olarak şerit değiştirme, araç geçiş ve aracın şeride geri dönmesini sağlayabiliyor.

ZF coPILOT, sürücüyü izleyen ve potansiyel olarak tehlikeli durumlarda uyarıları tetikleyebilecek duyarga ve işlevlerle donatılıyor. Örnek olarak; sürücünün dikkatinin dağıldığı, trafiğe hiç odaklanamadığı veya uyuklama belirtileri gösterdiği durumları verebiliriz. ZF coPILOT, tekrar edilen rotaları tanıyan “MyRoute” harita işlevini de kapsayan akıllı rota yönlendirmesine ek olarak, ses tanıma sistemi ile donatılıyor; böylece sürücü isterse manuel olarak sürücü destek fonksiyonlarını rahatça etkinleştirebilir, çalıştırabilir ve devre dışı bırakabilir.

ZF-coPILOT-5
ZF coPILOT, tekrar edilen rotaları tanıyan “MyRoute” harita işlevini de kapsayan akıllı rota yönlendirmesine ek olarak, ses tanıma sistemi ile donatılıyor.

Demo aracındaki ZF duyarga seti bir ön radar, dört köşeli radar ve toplam sekiz kameradan oluşuyor. İki kameranın biri öne, diğeri geriye bakarken; iki adet kamera her iki yan aynaya entegre edilmiş durumda ve biri sürücüyü izliyor.

Gerçek zamanlı toplanan büyük miktarda veriyi kapsamlı duyarga seti ile değerlendirmek, yüksek performans sağlayan işlemci gücü gerektiriyor. Bu görevi, ZF coPILOT’a güç sağlayan ZF ProAI Gen2 merkezi bilgisayarı üstleniyor: NVIDIA DRIVE Xavier işlemcisinin yüksek performanslı ve enerji verimliliği sağlayan bilgisayar gücü sayesinde, ZF ProAI tüm sürücü destek fonksiyonları için önceden eğitilmiş algoritmaları entegre edebilir ve tamamen kontrol edebilir. Sistem esnektir, ölçeklenebilir ve sorunsuz bir şekilde güncellenebilir. İstenirse, otomotiv üreticileri kendileri veya ZF tarafından geliştirilen ek özellikleri ve fonksiyonları ekleyebilir.

ZF-coPILOT-3
ZF coPILOT, sürücüyü izleyen ve potansiyel olarak tehlikeli durumlarda uyarıları tetikleyebilecek duyarga ve işlevlerle donatılıyor.

ZF ProAI, Seviye 0’dan Seviye 5’e kadar dört modelin yer aldığı bir ürün ailesi sayesinde tüm otomotiv çalışma aralığını kapsar. En üst model olan ZF ProAI RoboThink, saniyede 600 trilyon işlemi (600 teraOPS) gerçekleştirebiliyor olması onu mobilite sektöründeki mevcut yapay zeka özellikli en güçlü süper bilgisayar haline getiriyor.

ZF-coPILOT-Sensorset1
ZF coPILOT duyarga setleri

Gelişmiş sürücü desteği

Birçok ülkede SAE Seviye 3’de yüksek düzeyde otomatik sürüşe izin verilmediği için ZF coPILOT, sürücünün trafik koşullarını sürekli izlemesini gerektiren SAE Seviye 2’de yarı otomatik sürüşe dayalı olarak geliştirilmiş. Ancak ZF ve NVIDIA’nın gelişmiş Seviye 2+ teknolojileri, sürücüyü desteklemek için bir “yardımcı pilot” gibi performans gösteren güvenilir ve kullanışlı destek sağlar.

Torsten Gollewski, “ZF coPILOT gibi genişletilmiş bir Level 2+ sisteminin imalatçılar için çok cazip olduğundan eminiz: Geniş fonksiyon yelpazesi sayesinde, tüketicilere güvenlik ve sürüş konforu açısından önemli bir katma değeri rekabetçi bir fiyatla sunuyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here