ZF Aftermarket, Automechanika 2018’de yenilikçi yelpazesini sergiliyor

0
714

Önde gelen endüstriyel ticaret fuarı Automechanika 2018’e katılan dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçilerinden ZF Aftermarket, standında  yeni nesil elektrikli araçlar için geliştirilen Electric Blue fren balatalarının dünya tanıtımını yapıyor ve  yeni sürüş kavramlarını ve tamirhane dijitalleşme tekliflerini sunuyor.

ZF Services ve TRW Aftermarket‘in birleşmesi ve ardından ZF Aftermarket‘in kuruluşundan 18 ay sonra organizasyon, hareketli satış sonrası pazarının geleceğini şekillendiriyor. ZF Aftermarket,  dijitalleşme ve elektrohareketlilik gibi alanlarda müşterileri için fırsatlar yaratmaya çalışıyor. ZF Aftermarket Ürün & Market Müdürü Dr. Ulrich Walz, şöyle konuşuyor: “ZF olarak, iletişim çağının otomotiv teknolojilerini geliştirmeye erken bir aşamada dahil olduk. Özerk (otonom) taksiler, elektrikli otobüsler ya da farklı ulaşım biçimlerinin bağdaştırılması konularında ZF yeni teknolojiler geliştirerek yeni hareketlilik dönemine rehberlik ediyor. Grubumuzu sloganı ’gör, düşün, uygula’ (see, think, act’ satış sonrası pazarındaki hareketlerimizi belirliyor. Pazarın hangi yönde hareket ettiğini görebiliriz. Bu da ürün ve hizmetler için yeni çözüm yaklaşımlarını proaktif bir şekilde kavramsallaştırmamıza ve uygulamaya geçirmemize olanak tanıyor.”

Elektrikli araçlar için Electric Blue

ZF Grubu’na bağlı TRW markası, elektrikli araçlar için Electric Blue adı altında geliştirilen fren balatalarının dünya tanıtımını Frankfurt’ta yapıyor. Bu yenilik özellikle elektrikli araçlarda motor sesi çok az olduğu için araç içinden duyulan frenleme sesini azaltmak amaçlı yapıldı. Standart olarak ses engelleme aksesuvarları ile birlikte tedarik edilen bu balatalar, iyileştirilen ses kalitesine ek olarak kullanılan fren balatası malzemesi ve mavi şim kombinasyonu, frenleme işlemi sırasında yüzde 45’e kadar daha az yayım yapıyor.

Fren balataları, piyasadaki en popüler 15 elektrikli model için Eylül 2018’de, 2019’un sonunda ise Avrupa binek otomobil pazarının yüzde 97’sine yönelik olarak sunulacak. ZF Aftermarket IAM İş Birimi Başkanı Markus Wittig, “Özellikle şehiriçi kullanımlarda yüksek oranda otomatik ve hatta özerk (otonom) sürüş yapan elektrikli bireysel araç ve toplu taşıma sistemlerinde artış göreceğiz. Yarının hareketliliğine şekil veriyoruz. Bir diğer örnek ZF’nin elektrikli ve özerk sistem teknolojilerini bünyesinde barındıran ilk araç e.GO Mover,  şehiriçi özerk sürüşe sahip ilk araç olarak seri üretime hazırlanıyor.

Ortak girişim e.GO Moove GmbH‘nin bir parçası olarak ZF, Aachen merkezli e.GO Mobile AG ile işbirliği içinde elektrikle çalışan ve özerk sürüşe sahip “mover”ı sunuyor. e.GO Mover‘ın prototipi Automechanika fuar standında daha da öne çıkacak.

Yeni teknolojiler beraberinde uzmanlık isteyen beceriler gerektiriyor. Teknolojik gelişmeler tamirhaneler için ilginç bir büyüme potansiyeli sunuyor; ama sadece zamanında hazırlanırlarsa. ZF Aftermarket ilk olarak Almanya ve İngiltere’de bu gerekliliklere yüksek voltajlı eğitim kurslarını devreye alarak cevap verdi. Pratik sınıf temelli eğitim oturumları ile dikkatli ayarlanmış e-öğrenme modüllerini kullanan bu kurslar, teknisyenleri geleceğin teknolojileri için başarıyla hazırlarken, katılım süresini ve maliyetleri düşürüyor.

VOX Araba Doktorları sürükleyici bilgi-eğlence tecrübesi yaşatacak

Alman TV yıldızları Holger Parsch ve Hans-Jürgen Faul – milyonların bildiği şekilde ‘The Car Doctors’ – ZF’nin onur konukları olacak. “Doktorlar” 14-15 Eylül’de sahneye çıkıp özellikle hibrit elektrikli araçlar ile çeşitli şanzıman tiplerini tartışacak.

Akıllı çözümler tamirhanelere yeni fırsatlar sunuyor

Tamirhane kavramlarının yüksek cazibesi, önümüzdeki zorluklarla ilgili büyük bir farkındalığı ortaya koyuyor. ZF Aftermarket iletişim kurabilen aracın bağımsız tamirhanelerde anlaşılmasını sağlıyor. “İlk başta garip gelebilir, ama daha yakından baktığınızda, bu geleceğin temel bir anahtarıdır. Openmatics ile bu anahtarı geliştirdik.” diye açıklıyor Aftermarket Bölüm Başkanı Helmut Ernst.

ZF‘nin bağlantı çözümü açık bir bağlantı platformuna dayanması sebebiyle araç üreticilerinden bağımsız olarak çalışabiliyor. Bir arıza tespit cihazı verileri topluyor ve aktarıyor. Bu parça, aracın arıza tespit arayüzünden doğrudan yakıt seviyesine, frenleme yanıtına ve hata mesajlarına kadar 74 özel sinyal okuyor. Ernst, “Openmatics, ustalara filo müşterilerine çeşitli ürün ve hizmetler sunma olanağı sağlıyor.” diyerek fuar ziyaretçilerinin bu ürünleri ve hizmetleri fuar standında deneyimlemelerini öneriyor.

Ağ, herkes için değer katıyor

IAM (Satış Sonrası Bağımsız Pazarı) Derneği’nin bir üyesi olan Verein Freier Ersatzteilmarkt e.V.ve ZF Aftermarket, Frankfurt am Main’de iş ortaklarıyla da beraber bir dizi faaliyette bulunacak. Dr. Ulrich Walz, şunları vurguluyor: “Pazarda aktif bir oyuncu olarak endüstrinin endişelerini öne çıkarmak bizim için çok önemli, çünkü çözüme gittiğimizde herkes fayda sağlayabilir. Parça kalitesi gibi ortaklaşa yürüttüğümüz faaliyetlerimizde, son derece ilgi çekici senaryolardan geçiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here