Yeni Subaru Forester e-BOXER için ön ödemeli sipariş alınmaya başlandı

0
473
SUBARU-FORESTER-E-BOXER
Tamamen yenilenen gövde tasarımı ve hibrit teknolojisiyle Subaru Forester e-BOXER kasım ayında satışa sunuluyor.

Satışa sunulduğu 1997 yılından bu yana popülerliğini artırıp uzun yıllar Subaru’nun dünya çapında en çok satan modeli olmayı başaran Forester’ın dünya çapındaki üretim rakamı toplamda 3,76 milyon adede ulaştı.

Gelecek teknolojiler için tasarlanmış yeni nesil bir altyapı olan Subaru Global Platform üzerine inşa edilen beşinci nesil Forester, daha sağlam şasi tasarımı, daha dengeli yol tutuş ve daha pürüzsüz sürüş keyfi sunuyor.

SUBARU-FORESTER-E-BOXER20MY
Elektrikli motor desteğini BOXER motor teknolojisi ve Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi ile birleştiren Yeni Forester’da yakıt verimliliği, tepkisel hızlanma ve zorlu yol kabiliyetinde önemli gelişme sağlandı.

Tamamen yenilenen Forester, yeni nesil güç aktarma organları ve Subaru’nun iki temel teknolojisi olan BOXER motor ve Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi‘ni (SAWD) birleştiren hibrit özellikli e-BOXER ile birlikte sunuluyor.

SUBARU-FORESTER-E-BOXER20MY_EC_0080BP_On-Panel
8 inç ekrana sahip son teknoloji bilgi ve eğlence sistemi, Apple CarPlay ve Android AutoTM ile uyumlu olarak çalışarak dünya ile kesintisiz iletişim halinde kalınmasına olanak sağlıyor.

Yeni eklenen Acil Durum Şeritte Kalma Asistanı ve Hız Sınırlayıcı özelliklerini de içeren EyeSight Önleyici Güvenlik Sistemi, Yeni Forester’da standart olarak bulunuyor. Subaru, Arka Araç Tespit Sistemi’ne (SRVD) ek olarak Arka Çarpışma Önleyici Frenleme ve Yan Görüş Kamerası sayesinde güvenlik ve sürüş konforunda üst seviyeye ulaşılıyor.

SUBARU-FORESTER-E-BOXER20MY_EC_0160BP_XMode
Yeni Forester; motor, şanzıman ve çekiş sistemi ile frenlerin kontrolünü ele alıp kaygan yüzeylerde ve dik eğimlerde en iyi çekişi sağlayan X-Mode sistemini de standart ekipman olarak sunuyor. Farklı zeminlerde kolayca gidebilme kabiliyetini bir üst seviyeye çıkartan Kar/Toprak ve Derin Kar/Çamur modları sunan iki kademeli X-Mode versiyonu da yeni özellikler arasında.

5 sürücüye kadar kişisel koltuk konumu, klima, ayna ayarı ve yakıt tüketimi verilerini hafızasına kaydedebilen ve sürüş esnasında sürücüyü olası tehlikelere karşı uyaran Sürücü Dikkat Uyarısı’nı da içeren Yüz Tanıma Teknolojisi, Forester’da tüm donanımlarda standart olarak yer alıyor.

Forester-e-BOXER_high-073-23732
Yeni Forester’ın toplam genişliği ön koltuktaki konforu geliştirmek için 2 cm uzatıldı. Dingil mesafenin eski gövdeye göre 3 cm uzatılmasıyla ön ve arka yolcu koltukları arasındaki mesafe artırılarak (+3,3 cm) arka yolcular için kullanım alanı genişledi ve arka koltuktaki konfor bir üst seviyeye taşındı. Baş, oturma ve omuz mesafesinin genişletilmesiyle de yolcu konforu ve kabin ferahlığı hissi arttı.

Yeni Forester, 2018-2019 Japonya Yeni Araç Değerlendirme Programı (JNCAP) çarpışma güvenliği değerlendirme testlerinde 96,5 ile puanı elde ederek Grand Prix Ödülü’nü kazandı. Forester, ayrıca 122,3 puan ile (126 puan üzerinden) 2018-2019 JNCAP önleyici güvenlik performansı değerlendirmesindeki en yüksek puanı elde ederek İleri Güvenlikli Araç Üç Artı (ASV +++) notuna da hak kazandı.

Forester-e-BOXER_high-033
Elektrikli bagaj kapağı bir önceki nesle göre daha hızlı açma kapama sağlıyor. Ayrıca bagaj kapağının kapatılmasına ve tüm kapıların otomobilin içinden tek düğme hareketiyle kilitlenmesine olanak veren bir yeni kilit sistemi de sunulan özellikler arasında yer alıyor.

Yeni Global Platform ile bir önceki modele göre uzunluğu ve dingil mesafesi 3 cm, genişliği ise 2 cm büyüyen Forester, yüksek işçilik kalitesine sahip ferah bir iç mekana ve yükleme ağzı genişletilmiş daha kullanışlı bir bagaj bölmesine sahip. 22 cm asgari yerden yüksekliği sayesinde arazide maceraya hazır olan araçta X-Mode sistemi de çeşitli hava ve yol koşulları için artık iki kademe seçeneğiyle sunuluyor.

Forester-e-BOXER_high
Yeni Forester, markanın SUV kabiliyetlerini binek otomobil konforuyla sunma geleneğini devam ettiriyor. Subaru’ya özgü Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi her türlü hava koşuluna göğüs gerebilirken standart Aktif Tork Yönlendirme özelliği de yol tutuş ve viraj performansını artırıyor.

Yeni Forester, Türkiye pazarında e-Xtra, e-Xtreme ve e-Xclusive olmak üzere üç ayrı donanım seviyesiyle kasım ayında satışa sunulacak. Yeni modele ilk olarak sahip olmak isteyenler için Subaru Türkiye yetkili satıcıları tarafından ön ödemeyle sipariş alınmaya başlandı.

Yeni Forester e-BOXER’in özellikleri

 • Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi ve elektrik destekli 2,0 litrelik BOXER motorun kombinasyonuyla daha pürüzsüz sürüş, %30 daha verimli hızlanma ve son derece başarılı bir performans sağlanıyor.
 • Elektrikli motor, %80’i yenilenmiş olan Lineartronic şanzıman ile entegre bir şekilde tasarlandı.
Forester-e-BOXER_high-165-191395
22 cm asgari yerden yüksekliği ile mümkün olan en geniş ayrılma, yaklaşma ve rampa geçme açıları aracın engebeli yol koşullarında da rahatça kullanılabilmesini sağlıyor.
 • Subaru e-BOXER sistemi, özel 2,0 litrelik direkt enjeksiyonlu motorla elektrik motoru arasındaki güç dağılımını sürüş koşullarına en uygun şekilde ayarlayıp 3 sürüş modundan birini etkinleştiriyor: Benzinli Sürüş Modu, Elektrikli Sürüş Modu (EV) ve Elektrikli Motor Destekli Sürüş Modu.
 • Hareketsizken ya da düşük hızlarda seyrederken araç tüm gücünü elektrik motorundan alıp sessiz ve sıfır emisyonlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Yeni model, aracın ve akünün durumuna bağlı olmak üzere 1,6 km mesafeye ve 40 km/s hıza kadar sadece elektrik motoruyla çalışabiliyor. Ortalama hızlara çıkıldığında hem elektrikli motordan hem de ana motordan güç alınarak seri, lineer ve yakıt tasarruflu hızlanma elde edilirken yüksek hızlara gelindiğinde 2,0L DI BOXER hem araca güç veriyor hem de aküyü şarj ediyor.
FORESTER_YUZ-TANIMA-Sistemi
Gelişmiş Güvenlik Paketine ek olarak, 5 sürücüye kadar kişisel koltuk pozisyonu, klima, ayna ayarı ve yakıt tüketimi verilerini hafızasına kaydedebilen ve sürüş esnasında sürücünün yorulduğunu ya da dikkatinin dağıldığını fark ederek, oluşabilecek tehlikelere karşı uyaran Sürücü Dikkat Uyarısı’nı da içeren Yüz Tanıma Teknolojisi Forester’da tüm donanımlarda standart olarak yer alıyor.
 • e-BOXER, şehir içi sıkışık dur/kalk trafiğinde ve sürücünün kullanım koşullarına göre ortalama olarak trafikte yakıt tüketimini 2,0L benzinli modele kıyasla %10’a kadar iyileştiriyor.
 • e-BOXER, elektrikli motor destekli ve elektrikli araçlarda sık görülen yapay frenleme hissini ortadan kaldırıp son derece hassas ve doğal bir frenleme hissi sunuyor. Kolay kontrol edilebilen frenler, pedal komutlarına göre seri ve lineer bir şekilde devreye girip sürücülerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor. Özellikle de dur-kalklı trafiklerde faydalı olan bu sistem yumuşak bir sürüş hissi sağlıyor.
SUBARU-FORESTER-E-BOXER-EYESIGHT-Bilgi-EKRANI
Yeni eklenen Acil Durum Şeritte Kalma Asistanı ve Hız Sınırlayıcı özelliklerini de içeren EyeSight Önleyici Güvenlik Sistemi Yeni Forester’da standart olarak sunuluyor.
 • Elektrikli motor ile batarya aynı hizada olacak şekilde konumlandırıldı. Elektrikli motor aracın ağırlık merkezine yakın bir konuma yerleştirilirken batarya ve diğer bileşenler de arka aksın üzerine yerleştirildi. Bu sayede aracın ağırlık merkezi daha da alçaltıldı ve ön/arka araç ağırlığı dağılımında daha iyi bir denge sağlanmış oldu.
 • Standart olarak sunulan SI-DRIVE, “Akıllı” ve “Spor” modlar arasında seçim yapmaya olanak tanıyarak, daha rahat ve sportif bir sürüş için aracın performansına katkı sağlıyor.
SUBARU-FORESTER-E-BOXER20MY_EC_0150BP_XMode
Eğim İniş Kontrolü, yokuş aşağı inerken araç hızının X-Mode devredeyken kolayca artabileceği durumlarda hızı otomatik olarak ayarlıyor, böylece sürücünün direksiyona odaklanması sağlanıyor. Elektrikli Motor Desteğinden faydalanan X-Mode ile gelişmiş çekiş gücü ve zorlu yol kabiliyeti sunuluyor. Uzun ve engebeli eğimler artık gaza çok yüklenmeden de pürüzsüz bir şekilde tırmanılabiliyor.
 • Yeni model, Subaru’nun 360 derece güvenlik felsefesine dayanan ve aracı sınıfının bir numarası yapan güvenlik özelliklerini yalnızca acil durumlarda değil her zaman ve her koşulda sunarak tüm yolcular için güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi sağlıyor.
 • İnce tasarlanmış sütunlar, büyük camlar ve yan aynaların konumlandırmasının sağladığı üstün görüş kabiliyeti, kör noktaları asgari seviyede tutacak şekilde optimize edildi.
Forester-e-BOXER_high-132-198363
Subaru e-BOXER sistemi, özel 2,0 litrelik direkt enjeksiyonlu motorla elektrik motoru arasındaki güç dağılımını sürüş koşullarına en uygun şekilde ayarlayıp 3 sürüş modundan birini etkinleştiriyor: Benzinli Sürüş Modu, Elektrikli Sürüş Modu (EV) ve Elektrikli Motor Destekli Sürüş Modu.
 • Her zamankinden daha güvenli olan yeni Forester e-BOXER, Subaru’nun 360 derece güvenlik felsefesine dayalı yeni İleri Güvenlik Teknolojileri ile Subaru modelleri arasında en ileri teknolojiye sahip model olma özelliğine sahip.
 • Subaru Global Platform, sınıfının en iyi yolcu korumasını sağlıyor. Yüksek dayanımlı çelik panel malzeme miktarındaki artış, çarpışma güvenliğinde iyileşme sağlarken gövdenin ağırlığını da azaltıyor. +%40 arttırılmış enerji sönümleme verimliliği ve darbe gücü aktarımı sayesinde üstün çarpışma koruması sağlıyor. Subaru Global Platform’un yüksek burulma direncine sahip gövdesi ile kuvvetlendirilmiş batarya çerçevesi, batarya, DC-DC konverter ve inverter gibi elektrikli bileşenleri koruyor.
20MYFORESTER_EC_0380BP_ELEKTRIKLI-Surus-MODU
Hareketsizken ya da düşük hızlarda seyrederken araç tüm gücünü elektrik motorundan alıp sessiz ve sıfır emisyonlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Yeni model, aracın ve akünün durumuna bağlı olmak üzere 1,6 km mesafeye ve 40 km/s hıza kadar sadece elektrik motoruyla çalışabiliyor.
 • Önleyici Güvenlik Sistemi EyeSight’a, bileşenleri arasında yer alan Şerit İhlal Uyarısı ve Şeritte Kalma Asistanına ek olarak, sürücü tarafından sinyal verilse dahi arkadan veya karşı yönden tehlike yaratacak şekilde başka bir araç gelmesi halinde bunu tespit edip aracı yine de şeridine geri sokan Acil Durum Şeritte Kalma Asistanı da ilave edildi. 
 • Gelişmiş Güvenlik Paketine ek olarak, 5 sürücüye kadar kişisel koltuk pozisyonu, klima, ayna ayarı ve yakıt tüketimi verilerini hafızasına kaydedebilen ve sürüş esnasında sürücünün yorulduğunu ya da dikkatinin dağıldığını fark ederek, oluşabilecek tehlikelere karşı uyaran Sürücü Dikkat Uyarısı’nı da içeren Yüz Tanıma Teknolojisi Forester’da tüm donanımlarda standart olarak yer alıyor.
20MYFORESTER_EC_0390BP_Elektrikli-Motor-Destekli-Surus-Modu
Ortalama hızlara çıkıldığında hem elektrikli motordan hem de ana motordan güç alınarak seri, lineer ve yakıt tasarruflu hızlanma elde ediliyor.
 • Yeni Forester, geri manevra sırasında oluşabilecek çarpışmaları önlemek ya da çarpışmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda şiddetini azaltmak için Arka Çarpışma Önleyici Frenleme Sistemine de sahip.
 • Subaru Arka Araç Tespit Sistemi (SRVD) de arkadan ve 2 yandan gelen araçları tespit ederek uyarıyor. SRVD, görüş kabiliyetini iyileştirmek ve sık görülen kaza sebeplerinin önüne geçmek için 3 temel fonksiyon sunuyor: Kör Nokta Uyarısı, Şerit Değiştirme Asistanı ve Arka Çarpışma Önleyici Frenleme.
20MYFORESTER_EC_0400BP_BENZinli-Surus-MODU
Benzinli Sürüş Modu
 • Aracın yolcu tarafını görüntülemek için Sağ Yan Görüş Kamerası (SVM) sistemi de mevcut. Sürücünün kör noktasında kalan alanlar Çok İşlevli Ekranda (MFD) görüntüleniyor.
 • Tüm modellerde standart ekipman olarak sağlanan yedi hava yastığı (sürücü koltuğunda ve yolcu koltuğunda SRS hava yastıkları, sürücü koltuğunda SRS diz hava yastığı, SRS yan hava yastıkları ve SRS yan perde hava yastıkları) üst düzey yolcu koruması sağlıyor.
20MYFORESTER_EC_0410BP_REJENERASYON
Yüksek hızlara gelindiğinde 2,0L DI BOXER hem araca güç veriyor hem de aküyü şarj ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here