Yeni Actros, 2020 Yılının Uluslararası Kamyonu seçildi

0
962
Actros-yilinkamyonu
Mercedes-Benz’in yeni Actros’u ‘2020 Yılının Uluslararası Kamyonu’ seçildi.

Mercedes-Benz’in yeni Actros’u, Avrupa çapındaki 24 önemli kamyon yayınını temsil eden 24 ticari taşıt gazetecisi tarafından ‘2020 Yılının Uluslararası Kamyonu’ seçildi.

Saygın ödül, Mercedes-Benz Kamyonları Ürün Mühendisliği Başkanı Prof. Uwe Baake’ye, Fransa’nın Lyon kentinde iki yılda bir karayolu ve kentiçi taşımacılık çözümlerine yönelik olarak düzenlenen Uluslararası Solutrans Fuarı’nın basın gününde takdim edildi.  

Alman sancak gemisi, jüriden kazandığı toplam 121 oy sayesinde, IVECO’nun pazara yeni sunulan S-Way uzun yol serisi ve Volvo Kamyonları’nın yakıt tasarrufu odaklı FH I-Save modeli tarafından kendisine yöneltilen büyük meydan okumanın üstesinden gelmeyi başardı.

GianenricoGriffini-Uwe-Baake
Saygın ödül, Mercedes-Benz Kamyonları Ürün Mühendisliği Başkanı Prof. Uwe Baake’ye Uluslararası Solutrans Fuarı’nın basın gününde Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini tarafından takdim edildi.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) kurallarına göre ödül, son 12 ay içerisinde pazara sunulan kamyonların arasından karayoluyla yük taşımacılığı verimliliğine en çok katkıyı sağlayan kamyona veriliyor. Jüri üyeleri tercihlerini yaparlarken, teknolojik yenilikçilik, konfor, güvenlik, sürüş kolaylığı, yakıt tutumluluğu, çevrecilik ve Toplam Sahiplik Maliyeti (TSM) gibi önemli ölçütleri dikkate alıyorlar.

Mercedes-Benz; kısmen otomatikleştirilmiş sürüş, gelişkin sürüş ve şanzıman yönetim sistemleri, insanla makinenin sayısal etkileşimi ve yüksek teknolojili güvenlik sistemleri gibi önemli alanlarda sağladığı kayda değer gelişmelerle; var olan kamyon serisinin teknik altyapısını daha da güçlendiren yeni bir kamyon sunuyor.  

yeniActros-yilinkamyonu
Jüri üyeleri, bir süre önce İspanya’nın güneyinde gerçekleştirilen geniş kapsamlı sürüş etkinliğinde kamyonu deneme fırsatı bulmuşlardı.

Jüri üyeleri, söz konusu yüksek teknolojili güvenlik sistemleri arasında bulunan ve geleneksel sağ-sol dikiz aynalarının yerini alarak sürücüye manevralarda, dönemeçlerde ve şerit değiştirmelerde ilave görüş desteği sunan AynaKam (MirrorCam) sistemini övdüler. Bu yeni çözüm; sürücünün çevresel görüşünü iyileştirmekle kalmıyor, kamyonun hava direnci verimliliğini de artırıyor.  

Bir süre önce İspanya’nın güneyinde gerçekleştirilen geniş kapsamlı sürüş etkinliğinde kamyonu deneme fırsatını bulan jüri üyeleri; belli bazı koşullar altında kamyonun doğrusal ve yanal yönlendirmesini devralan ve bu sayede tüm seyir hızı dilimlerinde kısmen otomatikleştirilmiş sürüşe olanak tanıyan Etkin Sürüş Yardımı (Active Drive Assist) sistemini de ayrıca takdir ettiler.

itoy-jury-actros
Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jürisi üyeleri Solutrans Ticari Taşıtlar Fuarı’ndaki Mercedes-Benz standında bir araya geldiler.

Son olarak, IToY gazetecileri yeni Actros’un Öngörülü Aktarma-organları Yönetimi (Predictive Powertrain Control/PPC) olarak isimlendirilen öngörülü hız sabitleme sisteminin geliştirilmiş işlevlerinden ve geleneksel gösterge tablosunun yerine geçen, tamamen sayısal Çok-ortamlı Kumanda (Multimedia Cockpit) biriminden övgüyle söz ettiler. PPC, otoyolların yanı sıra artık inişli-çıkışlı, dar ve dönemeçli güzergahlarda da kullanılabiliyor ve hem yakıt tasarrufuna hem de sürücünün iş yükünü hafifletmeye katkı sağlıyor.

Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini jürinin oy gerekçelerini şu yorumuyla özetledi: “Yeni Actros ile Mercedes-Benz, geleceğin özerk sürüş taşıtlarının yoluna önemli taşlar döşeyen, teknolojinin doruğunda bir ağır hizmet kamyonu meydana getirmiş bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here