Volvo Trucks, yeni güvenlik sistemlerini sundu

0
1607
Volvo Trucks Güvenlik Sistemleri
Volvo Trucks, bisikletlilerin ve yayaların güvenliğini artırmayı ve aynı zamanda sürücülerin işini kolaylaştırmayı amaçlayan yeni güvenlik sistemlerini sunuyor.
Renault Trucks

Bisikletlilerin ve yayaların güvenliğini artırmayı ve aynı zamanda sürücülerin işini kolaylaştırmayı hedefleyen Volvo Trucks, şimdi de araçları için bir dizi yeni güvenlik sistemi sunuyor.

Yayaların ve bisikletlilerin güvenliğini artırırken aynı zamanda sürücünün işini kolaylaştırmak için geliştirilen özellikler arasında yeni Ön Yakın Mesafe Asistanı da bulunuyor. Sistem, ön radar ve kamera kullanarak kamyonun önündeki riskli bölgede bisikletli veya yaya olup olmadığını tespit edecek ve yakın bir çarpışma riski varsa sürücüyü uyaracak şekilde tasarlandı. Diğer bir özellik ise yeni Açık Kapı Uyarısı sistemi. Bu sistem, kamyonun kapısının açık olduğu tarafından, kamyona arkadan yaklaşan bir yaya, bisikletli veya araba varsa uyarmak için tasarlandı.

Volvo Trucks Trafik ve Ürün Güvenliği Direktörü Anna Wrige Berling, konuyla ilgili olarak “Sürekli olarak sürücünün yeteneklerini geliştirebilen, hem onları hem de yolu paylaştıkları insanları korumaya yardımcı olan ek güvenlik sistemleri geliştiriyor ve sunuyoruz. Volvo Trucks’ta uzun dönemli vizyonumuz sıfır kaza ve yaptığımız her şeyin temelinde güvenlik var. Bu yeni sistemlerle bu hedeflere ulaşmak için önemli adımlar atıyoruz.” dedi.

Yeni özelliklerden bazıları, Temmuz 2024’te yürürlüğe girecek AB’nin güncellenmiş güvenlik mevzuatı olan Genel Güvenlik Düzenlemesi‘ni (GSR – General Safety Regulation) karşılamak ve hatta aşmak için geliştirildi. Birçok gelişmiş sürücü destek sistemini zorunlu kılan Genel Güvenlik Düzenlemesi, yol güvenliğini artırmayı ve sürücülerin, yayaların ve bisikletlilerin korunmasını iyileştirmeyi amaçlıyor. AB, mevzuatı yürürlüğe koyarak 2038 yılına kadar 25.000’den fazla hayat kurtarmayı ve 140.000 yaralanmayı önlemeyi bekliyor.

Anna Wrige Berling, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvenlik söz konusu olduğunda daha sıkı düzenlemelere olumlu bakıyoruz ve Volvo Trucks, 2024’te Genel Güvenlik Düzenlemesi ile zorunlu hale gelecek diğer sistemleri şimdiden sunuyor.

Açık Kapı Uyarısı sistemi
Açık Kapı Uyarısı sistemi, kamyonun kapısının açık olduğu tarafından, kamyona arkadan yaklaşan bir yaya, bisikletli veya araba varsa uyarmak için tasarlandı.

Volvo Trucks’ın yeni güvenlik özellikleri şunlar:

Ön Yakın Mesafe Asistanı (Genel Güvenlik Düzenlemesi’ne dahil)

Kamyonun önünde birinin olup olmadığını tespit etmek için bir ön radar ve kamera kullanılıyor. Sistem, olası bir çarpışma riski varsa görsel ve sesli bir sinyalle sürücüyü uyarıyor.

Akıllı Hız Limiti Asistanı (Genel Güvenlik Düzenlemesi’ne dahil)

Bu özellik, yol hız işaretlerini algılayarak ve hız limiti gösterge panelinde görüntüleyerek sürücüyü hız limitleri hakkında bilgilendiriyor. Sistem, halihazırdaki araç kombinasyonu için hız limitini gösteriyor ve hız limitiaşıldığında hem görsel hem de sesli ikazlarla uyarıyor.

Lastik Basıncı Görüntüleme Sistemi (Genel Güvenlik Düzenlemesi’ne dahil)

Bu sistem, kamyon ve treyler üzerindeki lastik basıncını izliyor. Yeni Genel Güvenlik Düzenlemesi, basıncın referans basıncın yüzde 20 altına düşmesi durumunda sürücünün sürücü ekranı aracılığıyla bilgilendirilmesini şart koşuyor. Volvo sistemi, sürücünün öngörülen yüzde 20’lik basınç düşüşünden daha önce uyarılmayı seçmesine izin vererek yasal gereklilikleri aşıyor. Sistem, çok çeşitli düşük ve yüksek basınç okumalarını izleme yeteneğine sahip. Ayrıca, her zaman optimum lastik basıncına sahip olarak daha iyi enerji verimliliği elde ediliyor.

Açık Kapı Uyarısı

Kamyonun her iki tarafında bulunan bu sistem, kamyonun kapısının açıldığı tarafta izlenen alanda arkadan yaya, bisikletli veya araba gibi hareketli bir nesne yaklaştığında uyarı veriyor. Sistem, kamyon dururken ve motor kapatıldıktan sonra iki dakika süreyle etkin.

Otomatik Tutma

Otomatik Tutma özelliği, gaz pedalına basılana kadar kamyonu sabit tutmaya yardımcı oluyor, böylece sürücüye eğimlerde ve yokuşlarda güven veriyor ve yardımcı oluyor.

Akıllı Hız Limiti Asistanı çoğu pazarda mevcut olacak, diğer sistemler ise bu yılın Eylül ayından itibaren dünya çapında dizel, gaz ve elektrikli aktarma organlarına sahip Volvo FH, FM ve FMX‘te alınabilecek. Volvo FL ve FE modelleri, 2023’ün sonundan önce Genel Güvenlik Düzenlemesi geliştirmelerinin bir parçası olarak güvenlik sistemlerine kavuşacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz