Volvo Buses, otobüs deposu için elektrikli otonom çözümünü gösterdi

0
3518
VolvoBussar_Autonomous_12
Keolis ve Volvo, İsveç’teki depoda 12 metrelik elektrikli otonom otobüsü gösterdiler.

Volvo Buses, otonom otobüslerin depodaki büyük potansiyelini ilk kez gösteriyor. Bir otobüs deposundaki dünyanın ilk 12 metrelik elektrikli ve otonom otobüslerinden birinin canlı gösterisi, Volvo Buses’ın daha güvenli, daha temiz ve daha verimli toplu taşımacılığa olan yolculuğunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Bus-Volvo-otonom
Keolis ve Volvo, Keolis’in İsveç Göteburg’daki deposunda tamamen otonom olarak kendini park eden, yıkayan ve dolduran 12 metre uzunluğundaki elektrikli otobüsü gösterdiler.

Gösteri, otobüs işletmecisi Keolis ile birlikte Keolis’in İsveç Göteburg’un hemen dışındaki otobüs deposunda gerçekleştirildi. Gösteride Volvo Bus CEO’su Håkan Agnevall, Keolis İsveç CEO’su Jan Kilström, Västtrafik CEO’su Lars Backström, Göteburg Kenti Gelişim ve Dış İlişkiler Başkanı Malin Andersson ve ABB Elektriklendirme için Yerel İşletme Müdürü Mats Peterson da hazır bulundu. Gösteri sırasında tamamen elektrikli 12 metrelik otonom otobüs, kendini doğru park alanına park etmeden önce park alanı ile yıkamayı, bakımı ve elektrik dolumunu kapsayan iş istasyonları arasında kendi kendini sürdü. Üstelik bunu yolcu taşırken yaptı.

Håkan-Agnevall
Volvo Bus Başkanı Håkan Agnevall

Volvo Bus Başkanı Håkan Agnevall, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Otonom çözümün bir otobüs deposunda sağladığı ticari faydaları gösterdiğimiz bu gösteri otonom yolculuğumuzun çok önemli bir adımını temsil ediyor. Otonom otobüsler depolara daha verimli trafik akışı, daha yüksek üretkenlik, daha az hasar ve artırılmış güvenlik gibi yeni faydalar getiriyor. Endüstrinin kabul ettiği OppCharge dolum arayüzü, depoda otobüse elektrik kabloları bağlamayı ortadan kaldırdığı için otonom dolum için çok uygun.

VolvoBussar_Autonomous_1
Otobüs deposundaki işlemlerin otomatikleştirilmesi burada otobüsler için harcanan zamanı azaltıyor. Bu da filo mevcudiyetinin artırıldığı ve depo boyutunun küçültülebileceği anlamına geliyor. Ayrıca kaza riski asgariye indiriliyor.

Keolis İsveç CEO’su Jan Kilström ise şunları söyledi: “Yeni hareketlilik teknolojisi 5-10 yıl içinde daha yaygın hale gelecek. Yeni teknolojiyi bugünün depo işletmesine getirmek ve onu geliştirmek sadece gelişimi hızlandırmayacak, gelecek yıllarda yolcularımızın bundan faydalanmalarını sağlayarak performansımızı da iyileştirecek.

VolvoBussar_Autonomous_3
Volvo tarafından geliştirilen yazılım sayesinde otobüs bir kontrol odasından kontrol ediliyor ve izleniyor.

Gösteriye katılan ABB de gelecek için fırsatlar görüyor. ABB Elektriklendirme için Yerel İşletme Müdürü Mats Peterson da şöyle konuştu: “ABB sıfır yayımlı bir gelecek kurmaya tamamen kendini adamış durumda ve sürdürülebilir toplu taşıma bunun hayati bir parçası. Elektriği üretimden tüketim noktasına kadar güvenli, akıllı ve sürdürülebilir bir şekilde ulaştıracak ürün ve çözümlerimiz var. ABB’nin otomatik tavanüstü bağlantı ile yüksek güçlü elektrikli otobüs doldurucuları otonom otobüsler için etkin bir dolum sağlıyor ve Volvo Buses ile birlikte bu taşıma yenilikçiliğinin geleceğini dört gözle bekliyoruz.

VolvoBussar_Autonomous_4
Gösteri sırasında tamamen elektrikli 12 metrelik otonom otobüs, kendini doğru park alanına park etmeden önce park alanı ile yıkamayı, bakımı ve elektrik dolumunu kapsayan iş istasyonları arasında kendi kendini sürdü.

Bu etkinlik, son yıllarda Volvo Buses’ın gerçekleştirdiği birçok başarılı otonom otobüs gösterilerinin sonuncusuydu. Bu gösteri, gerçek bir otobüs deposunda yapılan ilk gösterilerden biriydi. Volvo Buses, bunun otomasyon için en yüksek potansiyeli sunan alanlardan biri olduğuna inanıyor.

Volvo_Bussar_autonomous_20191112__DSC0257
Endüstrinin kabul ettiği OppCharge dolum arayüzü, depoda otobüse elektrik kabloları bağlamayı ortadan kaldırdığı için otonom dolum için çok uygun.

Håkan Agnevall, açıklamasına şöyle devam etti: “Tam otonom otobüsleri halka açık yollarda görmeye hala yıllarca uzağız; ancak otobüs depoları öngörülebilir ve tekrar eden trafik akışları ile sınırlandırılmış alanlar oldukları için otonom otobüslerin buralarda kullanıldığını çok yakında göreceğiz. Keolis ile birlikte çalışmak bize otonom otobüsleri gerçek şartlarda test etme olanağı veriyor ve otonom çözümleri daha da geliştirmek için itici güç sağlıyor.

VolvoBussar_Autonomous_7
Volvo Buses, otobüs depolarının otomasyon için en yüksek potansiyeli sunan alanlardan biri olduğuna inanıyor.

Volvo Buses, otonom otobüslerin geliştirilmesinde ön sıralarda yer alıyor. On yıl içinde bir milyar kişi daha gezegende yaşamaya başlayacak ve bunların çoğu kentlerde yaşayacak. Bu da daha sürdürülebilir ve daha verimli bir şekilde yönetme ihtiyacıyla toplu taşımaya, altyapıya ve kentsel planlamaya daha büyük bir talep yaratacak.

VolvoBussar_Autonomous_9
Otobüs deposundaki işlemlerin otomatikleştirilmesi ile sürücünün otobüse gitmesi yerine otobüs sürücüye geliyor.

Volvo Buses, yanıtın bir parçasının bağlantılı, otonom ve elektrikli otobüsler olduğuna inanıyor. Volvo Buses, ortaklarıyla beraber bu zorlukları karşılayacak sürdürülebilir toplu taşıma çözümlerine öncülük ediyor.

Otonom otobüsler depolara daha verimli trafik akışı, daha yüksek üretkenlik, daha az hasar ve artırılmış güvenlik gibi yeni faydalar getiriyor.

Otonom taşıtlarda önder olan Keolis, ortağı Navya ile birlikte otonom otobüsleri 2016’dan bu yana test ediyor. O zamandan beri Keolis, otonom otobüsleri Fransa’nın Paris, Rennes ve Lille’in de aralarında bulunduğu diğer kentlerinin yanı sıra Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Birleşik Devletler ve Belçika’da çalıştırmaya başladı. 2016’dan bu yana Keolis, otonom taşıtlarla 75 bin km boyunca 170 bin yolcu taşıdı. Büyüyen otonom taşıt pazarı bağlamında Keolis, 5G teknolojisini otonom taşıt filolarını uzaktan kontrol ve gözlem amacıyla kullanmak için mobil ağlarda uzman olan Ericsson ile ortaklık yapıyor.  

VolvoBussar_Autonomous_11
Keolis ile birlikte çalışmak Volvo Buses’a otonom otobüsleri gerçek şartlarda test etme olanağı veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here