Volkswagen Buggy, elektrikli olarak geri dönüyor

0
1014
Volkswagen, 1960'lar ve 1970'lerin efsane Amerikan buggy araçlarından esinlenerek tasarlanan, tam elektrikli kavram modelini Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtmaya hazırlanıyor.
Renault Trucks

Volkswagen, 1960’lar ve 1970’lerin efsane Amerikan buggy araçlarından esinlenerek tasarlanan, tam elektrikli kavram modelini Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtmaya hazırlanıyor.

Volkswagen bir efsaneyi hayata döndürüyor. Wolfsburg merkezli Grup, yeni buggy aracının ilk tam elektrikli sürümünü mart ayı başında vitrine çıkaracak. Amerikan buggy araçlarından esintiler taşıyan ve modüler elektrikli araç altyapısına (MEB) sahip olan yeni kavram model, yeni platformun çok yönlülükte ulaştığı noktayı gözler önüne seriyor.

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff, yeni buggy ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Buggy, bir otomobilden öte, dört tekerlek üzerinde coşku ve enerji kaynağıdır. Yeni elektrikli buggy, klasik bir aracın, modern bir sürümünün nasıl görüneceğine dair sağlam bir fikir sunuyor. Her şeyin ötesinde, elektrikli araçların oluşturabileceği duygusal bağı ortaya koyuyor.

Wolfsburg merkezli Grup, yeni buggy aracının ilk tam elektrikli versiyonunu mart ayı başında vitrine çıkaracak.

Tam elektrikli buggy kavramı, Kaliforniyalı atalarının izinden gidiyor. O tarihlerde Beetle şasisi temel alınmıştı, şimdiyse MEB platformu aynı esnekliği sağlıyor. MEB altyapısına sahip yeni araç, tam elektrikli platformun yalnızca seri üretimi yapılan modeller dışında da kullanılabileceğini gösteriyor. Klasik anlamda bir buggy aracın yeniden yorumu olan ve aslına sadık bir tasarıma sahip modelin sabit tavanı veya bildiğimiz anlamda kapıları bulunmuyor. Genel görünümde, büyük boyutta jantlar, off-road lastikler ve kapısız eşik tasarımı ile ön plana çıkıyor. 

Buggy araçlarla Volkswagen teknolojisinin geçmişi uzun yıllar öncesine dayanıyor. Beetle şasisi; Beetle üstü açık modelden Hebmüller ve Rometsch gibi şirketlerin ürettiği özel karoserlere ve Meyers Manx buggy araçlarda benimsenen türden tamamen açık tasarımlara kadar çok sayıda yaratıcı ve bazen kişiye özel çözümler üretilmesine on yıllar boyunca olanak sağlamıştı. Dünya çapında 1980’lere kadar tek seferlik veya düşük hacimlerde yaklaşık 250 bin adet araç üretilmişti.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz