672 adet doğal gazlı Mercedes-Benz Citaro Madrid’in toplu taşımasının belkemiğini oluşturuyor

0
452
emt-madrid-mb-citaro-ngt
EMT Madrid, 672 adet doğal gaz tahrikli Mercedes-Benz Citaro NGT otobüs çalıştırıyor.

Doğal gazlı tahrik yerel toplu taşımacılıkta düşük yayımlara ulaşmak için hızlı ve maliyet etkin bir seçenek. EMT Madrid (Empresa Municipal de Transportes de Madrid) taşımacılık şirketi, İspanya’nın başkentinde yüzlerce doğal gazlı Mercedes-Benz Citaro NGT otobüsü başarıyla işletiyor. Gelecek yıl çevreyle dost bu kentiçi otobüslerinin sayısı 672 adede ulaşacak.

Mercedes-Benz Citaro: çevreyle dost kentiçi otobüsü tahrik seçenekleri

Taşımacılık şirketleri; Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli eCitaro, Euro 6 motorlu düşük yayımlı Citaro, doğal gaz motorlu Citaro NGT ve hibrit Citaro sürümleri arasında seçim yapabiliyorlar. 2016 yılında EMT Madrid, 82 adet Citaro NGT ve Citaro G NGT körüklü otobüs sipariş etmişti. Otobüsler olumlu katkı yaptı ve şirket dogal gaz tahrikli daha fazla Citaro otobüs siparişi verdi. Güncel siparişin teslim edilmesiyle birlikte 672 adet doğal gazlı Citaro otobüs Madrid yollarında olacak.

EMT Madrid, yıl sonuna kadar tüm otobüs filosunu düşük yayımlı hale getirmeyi istiyor. Citaro NGT, çevreyle dost toplam kavramın temelini oluşturuyor. EMT Madrid, Avrupa’nın en büyük gaz tahrikli otobüs deposunu işletiyor. Otobüsler İspanya’nın başkentinde büyük öneme sahip. EMT Madrid’in filosunda yer alan 2 bin otobüs yılda 90 milyon km’den fazla yol yapıyor ve 3 bin 800 kilometrelik bir hizmet ağında 425 milyon yolcu taşıyor. Farklı taşımacılık operatörlerinin ağı ve son derece düzenli otobüs tarifesi ile Madrid’de yerel toplu taşımacılık büyük ilgi görüyor ve talep giderek artıyor. Aynı zamanda kent merkezindeki özel taşımacılık trafiği gözle görülür şekilde azalıyor.

mercedes-benz-citaro-ngt-madrid-emt
EMT Madrid, Avrupa’nın en büyük gaz tahrikli otobüs deposunu işletiyor. Otobüsler İspanya’nın başkentinde büyük öneme sahip. EMT Madrid’in filosunda yer alan 2 bin otobüs yılda 90 milyon km’den fazla yol yapıyor ve 3 bin 800 kilometrelik bir hizmet ağında 425 milyon yolcu taşıyor.

Çarpıcı performans verisi ile modern bir tahrik

Mercedes-Benz Citaro NGT’nin kalbinde Mercedes-Benz M 936 G doğal gaz motoru bulunuyor. 7.7 litrelik hacme sahip motor sınıfındaki en kompakt doğal gaz motoru. 302 beygirlik güç ve 1200 Nm’lik azami tork ile Euro 6 ölçütlerini fazlasıyla karşılıyor. Bu değerler ve güçlü performansıyla tek kademeli süperşarlı motor dizel eşdeğerleriyle başabaş rekabet edebiliyor.

Citaro NGT ile çevreci değerler

Doğal gazlı bir motorun CO2 yayımları dizel bir motora kıyasla yüzde 10’a kadar daha düşük. Biyo doğal gaz kullanımında CO2 yayımları neredeyse ortadan kalkıyor. Mercedes-Benz Citaro NGT’nin gürültü seviyesi de dizel bir otobüse göre 4 dB(A)’ye kadar daha düşük. Bu da algılanan gürültü seviyesinin yarı yarıya azalması anlamına geliyor.

Bu olumlu özellikler ve rekabetçi alım fiyatı sayesinde taşımacılık operatörü, gaz tahrikli otobüsleri, sadece elektromobiliteye köprü kuran bir teknoloji olarak değil uzun dönemli bir tahrik kavramı olarak görüyor.

Yüksek verimlilikle yol kullanıma uygunluk

Sanchinarro bölgesinde 2010 yılında açılan modern otobüs deposu ziyaret edildiğinde gaz tahrikli toplu taşıma otobüslerinin avantajları açıkça ortaya çıkıyor. 400 adet doğal gazlı otobüsün idamesi için tasarlanan depoda otobüsler aynı anda dokuz hatta dakikalar içinde gazla doldurulabiliyor. Tankların dolumundan özel eğitimli çalışanlar sorumlu. Şirketin Sanchinarro’daki deponun yanı sıra doğal gazlı otobüslerin operasyonuna uyarlanmış üç adet deposu daha bulunuyor.

Şirket, Citaro NGT’nin yüksek seviyede elde edilebilirliğinin ve modern görünümünün yanı sıra düşük bakım ve onarım masraflarını takdir ediyor. Citaro NGT’nin işçilik kalitesi de beğeniliyor. Modern gaz motorlarının tüketimi düşük olduğu için ilk alım maliyeti kısa sürede amorti ediliyor.

citaro-ngt-emt-madrid
EMT Madrid’in Citaro NGT otobüslerinin yolcu bölümü özel donanımla tanımlanıyor. Yolcular için çift USB girişi bulunuyor. Çok sıcak yazlara sahip Madrid’in iklim şartları ile baş edebilmek için yolcu bölümünde daha güçlü iklimlendirme sistemi kullanılıyor.

Hem sürücüler hem de yolcular için aynı seviyede popüler

Citaro NGT, EMT Madrid sürücüleri için oldukça popüler. Citaro’nun modern tasarımını ve pratik çalışma ortamını beğeniyorlar. Yolcu bölümünden sürücü koruma kapısı ve ek bir pencere ile ayrılan sürücü bölümü bireysel olarak iklimlendirilebiliyor.

EMT Madrid’in Citaro NGT otobüslerinin yolcu bölümü özel donanımla tanımlanıyor. Yolcular için çift USB girişi bulunuyor. Çok sıcak yazlara sahip Madrid’in iklim şartları ile baş edebilmek için yolcu bölümünde daha güçlü iklimlendirme sistemi kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here