Viyana’da 2021 yılı itibariyle sağa-dönüş asistanı olmayan araçlara sürüş yasağı uygulanması gündemde

0
1043
viyana-da-2021-yili-itibariyle-saga-donus-asistani-olmayan-araclara-surus-yasagi-uygulanmasi-gundemde
Viyana’da 2021 yılı itibariyle sağa-dönüş asistanı olmayan araçlara sürüş yasağı uygulanması gündemde

IRU tarafından paylaşılan duyuruya istinaden Viyana, geçtiğimiz yıl sonbahar ayı itibariyle turn-off asistanı olmayan ağır tonajlı araçlar için sağa dönüşleri yasaklamak istediğini bildirmiş idi.

Bu çerçevede alınan tedbirler kapsamında sağa dönüş asistanı olmayan 7,5 tondan fazla olan tüm araçlara nisan ayından itibaren başlamak üzere yıl sonuna kadar bir geçiş dönemi imkanı sağlanacağı belirtilmiştir.

Sistemin tehlikeli bir durumda sürücüyü sesli veya görsel sinyallerle uyarması gerektiğine dikkat çekilerek, tek başına kamera-monitör yardımının yeterli olmadığı ifade edilmiştir.

Taslak düzenlemenin ocak ayında bildirilmek üzere AB’ye gönderildiği belirtilerek Brüksel’den herhangi bir itiraz olmadığı takdirde, düzenlemenin nisan ayı ortasında yürürlüğe gireceği duyurulmuştur.

Gelecekte Viyana’da faaliyet göstermeye devam etmek isteyen UND üyelerinin, yıl sonuna kadar filolarını buna göre dönüştürme ihtimaline karşı önlem alması öneriliyor. Düzenleme yürürlüğe girdiği takdirde 2021’den itibaren yeni teknik güvenlik şartlarını karşılamayan araçlar polis tarafından durdurulabilecek ve para cezası uygulanabilecektir.

Yeni yasağın Viyana üzerinden geçen otoban hariç tüm kentsel alanlar için geçerli olduğu, ancak bazı özel taşımalar ile otobüslerin bu yönetmeliğin dışında tutulduğu belirtilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here