Üretim ve ihracatta yıl bitmeden 1 milyon adet sınırı aşıldı

0
656
OSD-Logo-ocak-temmuz
OSD ilk iki ayı değerlendirdi

Türk otomotiv sanayi, 2018 yılının sona ermesine iki ay kala ihracat adetlerinde 1 milyon sınırını aştı. Ağustos ayında 1 milyon üretim rakamının üzerine çıkan otomotiv sanayi, Ocak-Ekim döneminde ihracatta da 1 milyon adedi geçti. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2018 yılına ait Ocak-Ekim verilerine göre, toplam üretim geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 6 azalarak 1 milyon 298 bin 282 adet oldu. Otomotiv ihracatı ise 1 milyon 99 bin 323 adet olarak gerçekleşti. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Henüz 10 gün gibi az bir süre geçmiş olmasına rağmen piyasa, atılan olumlu adımları hemen içselleştirdi. Müşteriler artık showroom’ları yeniden ziyaret etmeye başladı. Hatta yoğunluk servis istasyonlarında bile hissedilmeye başladı. Kasım ve aralıkta beklentilerin 60 bin adet daha üzerinde satış yapılmasını bekliyoruz. Öte yandan kredi faizlerinin de yüzde 2.5 seviyelerine gerilemesini oldukça önemli buluyoruz.” dedi.

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Ocak-Ekim dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. OSD verilerine göre, Ocak-Ekim döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalarak 1 milyon 298 bin 282 adet, otomobil üretimi ise yüzde 9 azalarak 858 bin 638 adet oldu. Bu dönemde toplam pazar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında azalarak 502 bin 156 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 31 oranında azaldı ve 379 bin 274 adet olarak gerçekleşti.

Ticari taşıt grubundaki üretim performansı geçtiğimiz yıla paralel şekilde seyrini sürdürdü. OSD’nin açıkladığı 2018 Ocak-Ekim dönemi verilerine göre, ticari taşıt grubunda üretim geçtiğimiz yılı ile aynı seviyede kaldı. Ağır ticari taşıt grubunda ise yüzde 18 artış kaydedildi. Bu dönemde, ticari taşıt pazarı yüzde 37, hafif ticari taşıt pazarı yüzde 39 ve ağır ticari taşıt pazarı ise yüzde 24 oranında daraldı. Ağır ticari taşıt grubunda kısıtlı seviyede kalan bu azalış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 56 seviyesinde kaydedildi.

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün

İhracat 1 milyon adedi geçti

2018 yılı Ocak-Ekim döneminde, toplam otomotiv ihracatı adet temelinde geçen yıla paralel seviyede gerçekleşirken, otomobil ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 1 milyon 99 bin 323 adet, otomobil ihracatı ise 732 bin 142 adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam otomotiv ihracatı paritedeki değişim ve artan katma değer sebebiyle Dolar temelinde yüzde 13 artarken, Euro temelinde ise yüzde 6 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 26.9 milyar Dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 6 artarak 10.3 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro temelinde otomobil ihracatı ise yüzde 1 azalarak 8.6 milyar Euro oldu.

İndirim showroom’lara hemen yansıdı

31 Ekim itibariyle yürürlüğe koyulan ÖTV ve KDV indirimlerinin sektöre hızlı bir şekilde yansıdığını kaydeden OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Henüz 10 gün gibi az bir süre geçmiş olmasına rağmen piyasa, atılan olumlu adımları hemen içselleştirdi. Müşteriler artık showroom’ları yeniden ziyaret etmeye başladı. Hatta yoğunluk servis istasyonlarında bile hissedilmeye başlandı. Bu doğrultuda, kasım ve aralık aylarında beklentilerin 60 bin adet daha üzerinde satış yapılmasını bekliyoruz. Öte yandan tüketici kredi faizlerinin de yüzde 2.5 seviyelerine inmesini oldukça önemli buluyoruz.” diye konuştu. Ekim ayı itibariyle ihracatın 1 milyon adet seviyesinin üzerine çıkmasını da değerlendiren Haydar Yenigün, Türkiye’nin çok ciddi bir ihracatçı olduğunu belirterek, 2018 yılını 32 milyar Dolar ihracatla kapatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz