Uluslararası nakliyecilere müjdeli haber

0
1428

İhraç malı taşıyan araçlara yurtdışına çıkışta verilen 550 litre ÖTV’siz mazot miktarının yapılan tebliğ değişikliği ile 900 litreye yükseltilmesini değerlendiren Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Sektörümüzün talebi üzerine ihraç malı taşıyan araçların yurtdışına çıkışlarında ÖTV’den muaf yakıt miktarının artırılmış olması, hem sektörümüz hem de ihracatımız için çok önemli bir katkı anlamına gelmektedir. Sektörümüz ihracat ile kalkınan ülkemiz için stratejik öncelikli bir sektördür. Bizim güçlü olmamız, ihracatımızın ve ekonomimizin güçlü olması demektir. Bu doğrultuda kararlar alan hükümetimize teşekkür ederiz.” dedi.

Çetin Nuhoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Yapılan değişiklik, çok önemli bir destektir. Bu destek ile kamu maliyesine ilave bir yük gelmezken yurtdışına gidecek döviz de ülkemizde kalmış olacak. Artık, sınırda alacağımız yakıt bizi Almanya’ya kadar götürebilecek, Yurtdışında yüksek akaryakıt ücreti ödeyen ve birçok ülkede aldığı yakıt için vergi iadesi alamayan sektörümüz bu destek ile bir nefes alacaktır. Bu değişiklikle, rekabet gücü artacak olan mal ihracatı yanında, ülkemiz hizmet ihracatına turizmden sonra ikinci en büyük katkıyı yaklaşık 15 milyar Dolar ile sağlayan lojistik sektörünün ülkemizin kalkınmasındaki payı da önemli ölçüde artacaktır.

ÖTV’den muaf akaryakıt satışı en kısa sürede ülkemizin bütün sınır gümrüklerine yaygınlaştırılmalıdır. Bütün kapılarımıza yaygınlaşması ile toplam 500 milyon Euro tutarı üzerinde motorin satışı yapılmış olacaktır. Böyle bir meblağ yurtdışına ödenmezken aynı zamanda yurtdışından ithal edilen bu yakıtın sınır kapılarında çıkan araçlara satışı, ‘yurtdışında kullanılma amaçlı’ olması sebebiyle bir tür ihracat da yapılmış olacaktır.” şeklinde konuşan Çetin Nuhoğlu, “Sektörümüz ihracat ile kalkınan ülkemiz için stratejik öncelikli bir sektördür. Bizim güçlü olmamız, ihracatımızın ve ekonomimizin güçlü olması demektir. Bu doğrultuda kararlar alan hükümetimize teşekkür ederiz. Sektörümüz ve ihracatımız için çok önemli olan bu karara destek olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye, Gümrük Bakanımız Bülent Tüfenkçi’ye ve Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a, karara imza atan tüm bakanlar kurulu üyelerine ve özellikle Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bu karar ile ihracatımız kazanacak, dış ticaret hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Sektörümüze ve ihracatçılarımıza hayırlı olsun.” dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz