TürkTraktör liderliğini 13 yıldır koruyor

0
488
TTdegerlendirme2019-01
TürkTraktör liderliğini 13 yıldır koruyor.

TürkTraktör, 2019 yılında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye pazarındaki kesintisiz liderliğini 13’üncü yılına taşıdı. Dünyada 130’dan fazla ülkeye traktör satışı yapan TürkTraktör, 2019’da son 5 yılın en yüksek ihracat rakamlarını yakaladı.

Geçtiğimiz yıl kuruluşunun 65’inci yılını kutlayan TürkTraktör, 2019 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Sektörün lider üreticisi TürkTraktör, ürün geliştirmeden, üretim ve yurt dışı satışlara kadar birçok farklı alanda başarılı bir performans gösterdi.

TürkTraktör yıl boyunca Ankara ve Erenler’de bulunan fabrikalarındaki üretim bantlarından toplam 22 bin 745 adet traktör indirerek 2019’da Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 77’sini tek başına gerçekleştirdi. Şirket, yurtiçinde toplam 10 bin 903 adet traktör satışıyla, Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 13’üncü yılına taşıdı.

aykutozunerdegerlendirme2019
TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Türkiye’deki neredeyse her iki traktörden birinin TürkTraktör fabrikalarında üretildiğini belirtti.

TürkTraktör, yurtdışı satışlarını yüzde 5 oranında artırarak 15 bin 207 adede yükseltti. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 90’ını tek başına gerçekleştirdi ve son 5 yılın en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

2019 senesini 3 milyar 806 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurtdışı cirosu ise yüzde 14 artarak 2 milyar 158 milyon TL oldu. Yurtdışı cirosunda elde edilen bu sonuçla yeni bir rekora imza atıldı.

TürkTraktör’ün 2019’daki brüt kârı 549 milyon TL, brüt kâr marjı yüzde 14,4 olarak gerçekleşirken, faaliyet kârı 248 milyon TL ve FAVÖK tutarı 374 milyon TL oldu. Şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile yüzde 6,5 ve yüzde 9,8 olarak gerçekleşti. Şirketin net kârı ise 112 milyon TL olarak kaydedildi.

Pazardaki yaklaşık her iki traktörden biri TürkTraktör fabrikalarından çıkıyor

2019 yılına ait finansal sonuçlarını değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner şu açıklamalarda bulundu: “Zorlu pazar koşullarına rağmen, 2019 yılında da pazardaki kesintisiz liderliğimizi 13’üncü yılına taşıdık. Son 32 yılda tam 21 kez pazarın lideri olmayı başardık, amacımız bu başarılı çizgimizi 2020 yılına taşımak. Sahip olduğumuz %45’lik pazar payıyla Türkiye’deki neredeyse her iki traktörden biri bizim fabrikalarımızın bantlarından iniyor.

TTdegerlendirme2019
TürkTraktör, yurtiçinde toplam 10 bin 903 adet traktör satışıyla, Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 13’üncü yılına taşıdı.

Dünya pazarlarında da TürkTraktör imzasını taşıyan traktörler kullanılıyor

Uluslararası pazarlara sundukları traktörlerin adedinin 2019’da yüzde 5’lik bir artış gösterdiğini ifade eden Özüner, “Yıl boyunca yurt dışına gerçekleştirdiğimiz satışlarımızla, üretimimizin yüzde 67’sini dünya pazarına sunduk. İhracatta yakaladığımız bu artışla son 5 yılın en yüksek ihracat satış rakamına ulaştık. Dünyada daha fazla sayıda çiftçinin Türkiye’de üretilen traktörleri kullanması bizler için ayrı bir gurur kaynağı oluyor.” şeklinde konuştu.

Ar-Ge’sinden tasarım ve üretimine kadar, yerli üretimi her alanda güçlendirmeyi sürdürüyoruz

2019 yılında akıllı tarım uygulamalarına öncelik verdiklerini ifade eden Aykut Özüner, “Geçtiğimiz yıl özellikle çiftçilerimizi akıllı tarıma taşıyacak farklı ürün ve hizmetleri hem de yerli üretim olarak pazara sunduk. Bu bağlamda ise Türkiye’nin bir ilki olan yerli üretim yarı otomatik şanzımana ve yine yerli üretim olan uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörlerimizin lansmanını gerçekleştirdik. Bu teknolojiler ile çiftçinin verimliliği artırmasına ve girdi maliyetlerini düşürmesine destek oluyoruz. Yerli üretimle de çiftçilerimize teknolojik ürünleri daha uygun fiyatlı sunuyor ve bu ürünlerin kullanımının yaygınlaşmasını hedefliyoruz.” dedi.

İş makinelerinde de yerli üretim başladı

Aykut Özüner açıklamalarının sonunda, 2013 yılından bu yana faaliyet gösterdikleri iş makineleri sektörüne de değindi. 2019’da iş makineleri alanında da yerli üretim yapmak üzere Ankara’daki fabrikalarına ek bir yatırım yaptıklarını ifade eden Özüner, “Sahip olduğumuz yerli üretim vizyonumuzun bir parçası olarak, artık müşterilerimize New Holland ve Case marka yerli kazıcı yükleyicilerimizi sunacağız. Bu kararımız ile uzun yıllardır traktör üretimindeki gücümüz ve başarılı performansımızı bu alana da taşıdık.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here