TürkTraktör ihracatını artırdı

0
297
turktraktor_Aykut_Ozuner
TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner

Türkiye traktör pazarının önderi TürkTraktör, 2019’un ilk 9 ayında yurtdışı satış cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında artırmayı başardı.

65. yılını kutlayan TürkTraktör, 2019 yılının ilk 9 ayındaki performansı ile sektördeki kesintisiz önderliğini 13. yılına taşıyor. TürkTraktör, Ocak-Eylül 2019 döneminde 6 bin 893 adet yurtiçi traktör satışı ile pazar payını artırarak yüzde 45’e ulaştı. TürkTraktör, New Holland ve Case IH markaları ile pazardaki önder konumunu korudu.  

2018’i traktör ihracatında yurtdışı ciro rekoruyla tamamlayan TürkTraktör’ün başarı grafiği bu sene de yükseliyor. Şirket, 2019 yılının ilk 9 ayında yurtdışı satış adetlerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artırarak, toplam 11 bin 905 adede ulaştı. Bu sonuç ile, Türkiye’nin toplam traktör ihracatının da yüzde 89’unu yine tek başına gerçekleştirmiş oldu.

TürkTraktör yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunduğu traktörleriyle ise Ocak-Eylül 2019 döneminde toplam satışta 18 bin 798 adede ulaştı.

TürkTraktör, 2019’un ilk 9 ayında 15 bin 695 adet traktör ve 9 bin 296 adet motor üretti. Açıklanan pazar verilerine göre şirketin ilk 9 ayda üretimini yaptığı traktörler ile Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 76’sını tek başına karşıladı.

TürkTraktör, 2019’un ilk 9 ayını 2 milyar 723 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurtdışı cirosu ise 1 milyar 664 milyon TL oldu. 

TürkTraktör’ün ilk 9 aylık dönemdeki brüt kârı 363 milyon TL, FAVÖK tutarı ise 245 milyon TL oldu.

TürkTraktör’ün 2019’un 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla net kârı yüzde 61 oranında artarak 22 milyon TLye ve Eylül sonu itibariyle ise 9 aylık kârı 44 milyon TL’ye ulaştı.

Şirketin brüt kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde 13,3 ve yüzde 9,0 olarak gerçekleşti. Çeyrek bazlı bakıldığında ise 2019 yılının 3. çeyreğinde 2. çeyreğine kıyasla brüt kar ve FAVÖK rakamları sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 11 artış gösterdi.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner: “Pazardaki kesintisiz liderliğimizi 13. yılına taşıyoruz

2019 yılının ilk 9 aylık dönemine ait finansal sonuçları değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, şu açıklamalarda bulundu: “TürkTraktör olarak, değişen ve zaman zaman zorlu şartlara rağmen ülke tarımını daha ileriye götürecek ve çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu yılın ilk 9 aylık döneminde ulaştığımız yüzde 45’lik pazar payı, sektördeki kesintisiz liderliğimizi 13. yılına taşıyacağımızı gösteriyor. Her geçen yıl yurtdışı satış grafiğinde de çıtayı yükseltmeye devam ediyoruz. Uluslararası pazarlara sunduğumuz traktörlerimizin adedi 2019’un ilk 9 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artarak 11 bin 905 adede çıktı. Dünyada daha fazla sayıda çiftçinin Türkiye’deki fabrikalarımızda ürettiğimiz traktörleri kullanması bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmaya devam ediyor.”

Aykut Özüner, farklı alanlarda imza attıkları yeni çalışmalara ilişkin şu bilgiyi verdi: “2019 yılında da yine müşterilerimizin ihtiyacına yönelik yeni ürün ve hizmetlerle üçünü çeyreği bitirdik. Mart ayında çiftçilerimizin beğenisine sunduğumuz Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımana sahip yerli üretim traktörleri New Holland ve Case IH markalarımızla pazarda yerlerini almıştı. Bunun ardından Eylül ayında yine ülkemiz adına bir ilki gerçekleştirdik ve uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip olan ilk yerli üretim traktörlerimizi lanse ettik. Yeni lansmanlarımızla, bir yandan çiftçilerimizi son teknolojiyle buluşturmayı hedeflerken aynı zamanda onların bu teknolojilere erişimini kolaylaştıracak imkanlar yaratıyor ve kampanyalar düzenliyoruz. Değişen ekonomik şartlar çerçevesinde, ihtiyaç sahibi olan çiftçilerimize TürkTraktör Finans hizmetimiz ile 0.87’den başlayan çok uygun oranlarla kredi imkânı sağladık. Pazara sunduğumuz tüm ürünlerimiz, hız kesmeden yatırım yapmaya devam ettiğimiz Ar-Ge çalışmalarımızın da bir sonucudur. Yerli üretim, ülke tarımını geliştirme, tarımda mekanizasyon ve teknoloji kullanımı ile verimliliği artırma yaklaşımımız doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here