Türkiye – Rusya KUKK Toplantısı gerçekleştirildi

0
73
rusya-turkiye-kukk-toplantisi-12
27 Nisan 2021 tarihinde Rusya-Türkiye arasında Karayolu Ulaştırma Karma Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi.

27 Nisan 2021 tarihinde Rusya-Türkiye arasında Karayolu Ulaştırma Karma Komisyonu toplantısı gerçekleştirilmiş olup, taraflar arasında istatistiki bilgi teatisi yapılmış ve karayolu yük taşımacılığı hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu. Her iki taraf da ülkeler arasında artan ticaret ve taşımacılık ilişkilerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirmiş olup, toplantı dostane bir atmosferde geçti.

2021 yılı Haziran ayının ilk yarısında, bir sonraki KUKK toplantısının yapılması hususunda mutabık kalındı.

  • Gerçekleştirilen toplantı sonrasında imzalanan Protokole göre Haziran ayına kadar; 2021 yılı için Türk tarafına ilave olarak

-1.500 adet Verhniy- Lars kapısında kullanılmamak şartıyla transit belge

-1.000 adet transit belge (güzergah kısıtlaması olmayan)

-1.000 adet Rusya limanlarında kullanılmak üzere transit belge verilmesine karar verildi.

500 adet frigorifik araçlarda kullanılmak üzere ilave ikili belgenin karşılıklı olarak verilmesine karar verildi.

  • 3.500 adet transit ve 500 adet frigorifik araçlarda kullanılacak ikili belgeler olmak üzere, toplam 4.000 adet ilave geçiş belgesi temini konusunda mutabık kalındı.
  • 2021 yılının ilk yarısı için alınan transit belgesi sayısı 14.500’e, ilave ikili geçiş belgesi sayısı ise 3.500’e ulaşmış olacak.

Toplantıya, Türkiye ve Rusya Ulaştırma Bakanlıkları ile Rusya Uluslararası Taşımacılar Derneği (ASMAP) ve UND adına İcra Kurulu Başkanı Alper Özel katılım gösterdi.

UND, Türkiye-Rusya taşımalarının gelişimi açısından önem taşıyan bahse konu toplantının gerçekleştirilmesi sürecinde emeği geçen, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü olmak üzere, tüm paydaşlara teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here