Türk Traktör, üç ayda yaklaşık 4 bin kız öğrenci ile bir araya geldi

0
1587
Renault Trucks


Türk Traktör, “Filizlerin Mucizeleri” projesi kapsamında meslek liselerindeki kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdiği ziyaret ve eğitimlerini okulların yaz tatiline girmesiyle tamamladı. Projeyle ilgili çalışmalar, Eylül 2017’de okulların açılmasıyla birlikte devam edecek.

Türk Traktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılmasını desteklemek üzere başlattığı Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin eğitim alanındaki çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği mesleki ve teknik anadolu lisesi ziyaretlerinin ilk dönemini Eskişehir’de tamamladı.

Mesleki ve teknik anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilere, ailelerine ve öğretmenlerine yönelik yapılan bilgilendirme toplantılarında Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) eğitimleri verildi. Toplantılarda aynı zamanda 100’den fazla Türk Traktör çalışanının oluşturduğu Gönüllüler Ekibi de katılımcılara deneyimlerini aktardı ve öğrencilere rol model oldu. Eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte her okuldaki okul idaresi, katılımcılar ve öğrenciler, projenin anısına okullarının bahçelerine beşer adet fidan dikimi gerçekleştirdi.

Üç ay boyunca beş ilde toplam 40 okul ziyaret edildi ve yaklaşık 4 bin kız öğrenci ile bir araya gelindi

Türk Traktör Yetenek Yönetimi ve İnsan Kaynakları Müdürü Ceren Ertem proje kapsamında ilk dönemde yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Tarım ve otomotiv alanında kadın işgücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projemizi Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere üç farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarladık. Projemizin eğitim tarafındaki çalışmalarının bir parçası olarak planladığımız okul ziyaretlerimizin ilk ayağını bu dönem Mart-Mayıs döneminde gerçekleştirdiğimiz eğitim ve bilgilendirme toplantıları ile tamamladık. Amacımız kadın istihdamının geleceği olan kızlarımıza, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değeri anlatmak ve hayatın her alanında olduğu gibi, bu alanlarda da kadın gücünün önemini kendilerine örneklerle göstermek oldu.”

Ceren Ertem, proje çalışmaları dahilinde, otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Sakarya, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Eskişehir’deki mesleki ve teknik anadolu liselerinin ziyaret edildiğini söyleyerek, “Ziyaretlerimizde, kız öğrencilerimize ağır sanayide çalışmaları için rol model olup mentorluk yaparken, öğrencilerle birlikte ailelerine ve öğretmenlere de toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalıklarını artıran seminerler verdik. Aynı zamanda, bu okullarda öğrenim gören kız öğrencilerin meslek seçimi ve alan-dal tercihleri üzerinde nelerin olduğunu ve eğitimini gördükleri mesleğe dair algı ve tutumlarını da araştırdık. Bu yılki ders yılının son ziyaretleri kapsamında Eskişehir’de bulunan dört okuldaki 251 kız öğrencimizle buluştuk. Projemizin ilk ayağını kapsayan Mart-Mayıs döneminde ise toplam 40 okulu ziyaret ettik ve bu ziyaretlerimizde de öğretmenler, veliler ile yaklaşık dört bin kız öğrenci ile bir araya geldik.” dedi.

Okulların, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi alanlarında eğitim gören 100 kız öğrenciye Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda eğitim bursu da verdiklerini ifade eden Ceren Ertem “Tüm bunlara ek olarak, kontenjan sayılarımız ve ilgili kriterlerimiz kapsamında öğrencilerimize Türk Traktör’de staj yapma imkanı ve mezun olduktan sonra ise istihdam önceliği de sunuyoruz. Yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte çalışmalarımızı aynı tempoda sürdürmeye devam edeceğiz. Bu anlamlı ve hayatlara dokunmayı amaçlayan projemizin ilk ayak çalışmalarında emeği geçen tüm ekiplere ve desteklerini sağlayan tüm proje ortaklarımıza, Türk Traktör adına tekrar teşekkür ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Fatmagül Çapar, projeyle ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Filizlerin Mucizeleri Projesi kapsamında TEV’den bu yıl burs almaya başladım. Filizlerin Mucizeleri’nin çok iyi bir proje olduğunu düşünüyorum. Öğrenim gördüğüm bölümün, sadece erkeklere özel olmadığını düşündüm ve kızların da bu alanda başarılı olabileceğini gösterdim. Derslerim oldukça iyi ve burada okumaktan dolayı da çok mutluyum.”

Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Sinem Dilan Çetintaş ise şöyle konuştu: “Şu anda eğitim aldığım bölüm; ilgim olan bir bölüm. Ancak bu bölümlerde genelde erkekler var. Oysa ben kızlar da olsun istiyorum. Filizlerin Mucizeleri Projesi’yle öğrendim ki; erkeklerin yapabildiği her işi kadınlar; kadınların yapabildiği her işi erkekler de yapabilir. Böyle bir proje ile bizlere destek olduğu için Türk Traktör’e çok teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz