Türk Traktör, ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı

0
1823

Türkiye traktör pazarının 10 yıldır kesintisiz önderi olan Türk Traktör, yılın ilk altı aylık döneminde toplam cirosundaki artışı sürdürdü.

 Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üreticisi Türk Traktör, 2017 yılı ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

2017 yılının ilk çeyreğinde cirosunda artış sağlayan ve şirket tarihinin ilk tahvil ihracını da gerçekleştiren traktör devi, 2017 yılının ilk altı ayını 2.052 milyon TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artırmayı başardı.

Türk Traktör’ün yılın ilk yarı yıllık döneminde brüt kârı 343 milyon TL, brüt kâr marjı ise yüzde 16.7 oldu. Şirketin ilk altı ayındaki faaliyet kârı 199 milyon TL olarak gerçekleşirken; FAVÖK tutarı da yüzde 11.3‘lük marj ile 233 milyon TL oldu.

Türk Traktör’ün 2017’nin ilk yarısı sonundaki net kârı ise 138 milyon TL olarak kaydedildi.

Ankara’dakine ek olarak, üç yıl önce Sakarya Erenler’de Avrupa’nın üretim hacmi açısından en büyük traktör fabrikası olarak faaliyete geçen ikinci fabrikasıyla, üretim sığasını da artıran Türk Traktör, 2017’nin ilk altı aylık döneminde toplam 22 bin 768 adet traktörü banttan indirdi.

Türk Traktör, yılın ilk yarısında yurtiçi pazarda yüzde 5’lik bir artışla 18 bin 859 adet , yurtdışı pazarda ise 6 bin 49 adetlik traktör satışı gerçekleştirirken; toplam satışta ise 24 bin 908 adede ulaşmış oldu.

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta: “2017’nin ilk beş aylık döneminde pazar payımızı yüzde 52’ye taşıdık

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, 2017 yılı ilk altı ayında elde edilen sonuçları şu şekilde değerlendirdi: “Türkiye sahip olduğu güçlü tarım ekonomisiyle, tüm dünyada tarım sektöründe yaşanan yükselişte en önde gelen ülkelerin başında yer alıyor. Biz de Türk Traktör olarak, tam 63 yıldır bu sektörü daha da geliştirmek adına aralıksız şekilde üretiyor ve çalışıyoruz. 2017 yılında da tıpkı daha önceki dönemlerde olduğu gibi, hem ülke ekonomisine katkımızı sağlamak hem de şirketimiz adına koyduğumuz yeni hedeflere ulaşmak üzere seneye hızlı bir giriş yaptık.”

Uzun yıllardır sahip oldukları kesintisiz başarının ardında benimsedikleri ‘modern tarıma yön verme vizyonu’ ve bu kapsamda sundukları yenilikler olduğunu ifade eden Marco Votta, “Türkiye traktör pazarının kesintisiz 10 yıldır önderiyiz. Sektördeki öncü kimliğimizle yıllardır çiftçilerimizi daha verimli şekilde çalışmalarını sağlayacak, en son teknolojiyle donatılmış traktör ve donanımlarla buluşturuyoruz. Çiftçilerimizin markamız ile ürünlerimize duyduğu güven ve gösterdiği teveccüh sonucunda, ilk beş ayda yüzde 47 olan pazar payımızı, 5 puanlık bir artışla yüzde 52’ye taşıdık. Gururla ifade etmek isterim ki; sağladığımız bu kesintisiz başarıyla geçtiğimiz 10 yılda satılan her iki traktörden birine Türk Traktör imzasını attık ve bunu da sürdürmekteyiz.”

 Marco Votta ilk altıaylık dönemde elde ettikleri başarılı sonuçların farklı alanlarda kazandıkları ödüllerle de tescillendiğini ifade etti ve sözlerini şöyle tamamladı: “Yılın ilk yarısında daha önceki dönemlerde bize layık görülen ödüllere yenilerini ekledik. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından düzenlenen “43. Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri”nde ‘İhracat Başarı (Altın Ödül)’ ve ‘Teknoloji Başarı’ ödüllerini kazandık. Yurtdışına yaptığımız ihracat çalışmalarımızla TİM 1000 (Türkiye İhracatçılar Meclisi) listesinde, sektörel sıralamada yine ilk sırada yer aldık. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye 2017’de ise ilk 50 şirket arasındaki yerimizi aldık. Buna ek olarak, hazırladığımız 2016 Yılı Faaliyet Raporu da, League of American Communications Professionals LLC (LACP) tarafından Bronz Ödül’e layık bulundu. Başarılarımızı tescilleyen ve motivasyonumuzu daha da artıran bu ödüllerle birlikte; daha yüksek hedeflere ulaşmak üzere Türk Traktör ailesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz