Türk Traktör, Bursalı kız öğrenciler ile bir araya geldi

0
1268
Renault Trucks


Türk Traktör, “Filizlerin Mucizeleri” Projesi’nin eğitim ayağı kapsamında Bursa’da Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatepe Mesleki Anadolu Lisesi’nde eğitim gören kız öğrencilerle bir araya geldi.

Türk Traktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılmasını desteklemek üzere başlattığı Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin eğitim alanındaki çalışmaları için Bursadaydı.

Türk Traktör, mesleki ve teknik anadolu liselerinde okuyan kız öğrencilere yönelik proje faaliyetleri kapsamında Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatepe Mesleki Anadolu Lisesi’ndeki öğrenciler, öğretmenler ve veliler ile bir araya geldi.

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) eğitimleri vermesinden sonra, Türk Traktör çalışanlarından oluşan gönüllüler katılımcılara deneyimlerini anlattılar. Eğitimlerden sonra ise katılımcılar ve öğrenciler projenin anısı olarak okullarının bahçelerine beşer adet ağacın dikimini gerçekleştirdiler.

Türk Traktör Yetenek Yönetimi ve İnsan Kaynakları Müdürü Ceren Ertem, ziyaretler sırasında projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Tarım ve otomotiv alanında kadın işgücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projemizi Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere üç farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarladık. Bugün projemizin eğitim tarafındaki çalışmalarımızın bir parçası olan okul ziyaretlerimizi gerçekleştirmek üzere buradayız. Ziyaretlerimizde temel amacımız kadın istihdamının geleceği olan kızlarımıza, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değeri anlatmak ve hayatın her alanında olduğu gibi, bu alanlarda da kadın gücünün önemini kendilerine örneklerle göstermek.”

Türk Traktör, Bursa’da beş okulu ziyaret etti ve 650’den fazla öğrenciyle bir araya geldi

Ceren Ertem, proje çalışmaları dahilinde yapılacak okul ziyaretleri için otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Sakarya, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Eskişehir’deki mesleki ve teknik anadolu liselerinin belirlendiğini kaydederek, şu açıklamayı yaptı: “2017 yılı içerisinde toplam 58 okula yapacağımız ziyaretlerimizde, öğretmenler, veliler ve yaklaşık üç bin kız öğrenci ile bir araya geleceğiz. Bu öğrencilerimizin 650’den fazlası ise Bursa’daki bu beş okulumuzda bulunuyor. Ziyaretlerimizde, kız öğrencilerimize ağır sanayide çalışmaları için rol model olup mentorluk yapıyor, öğrencilerle birlikte ailelerine ve öğretmenlere de toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalıklarını artıran seminerler veriyoruz. Aynı zamanda, bu okullarda öğrenim gören kız öğrencilerin meslek seçimi ve alan/dal tercihleri üzerinde nelerin olduğunu ve eğitimini gördükleri mesleğe dair algı ve tutumlarını da araştırıyoruz.”

Okulların, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri ve tarım teknolojisi alanlarında eğitim gören 100 öğrenciye Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda eğitim bursu da verdiklerini ifade eden Ceren Ertem, “Tüm bunlara ek olarak, kontenjan sayılarımız ve ilgili kriterlerimiz kapsamında öğrencilerimiz Türk Traktör’de staj yapma imkanına ve mezun olduktan sonra ise istihdam önceliğine sahip olacaklar. Bu anlamlı ve hayatlara dokunmayı amaçlayan projemizde emeği geçen ve desteklerini sağlayan tüm proje ortaklarımıza, Türk Traktör adına tekrar teşekkür ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz