Türk Traktör, 2017’ye ciroda artış ve tarihinin ilk tahvil ihracıyla başladı

0
1638
Renault Trucks


Türkiye traktör pazarının önder üreticisi Türk Traktör, 2017’nin ilk çeyreğine yine bir ciro artışı ile girdi. Türk Traktör yılın ilk üç aylık dönemini hemen takiben şirket tarihinde bir ‘ilk’ olan tahvil ihracını da gerçekleştirdi.

 Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üreticisi Türk Traktör, 2017 yılı ilk üç aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

2016 yılını, pazardaki önderliğini kesintisiz 10’uncu yılına taşıyarak tamamlayan traktör devi, 2017 yılına başarılı bir ciro artışıyla başladı ve 2017 yılının ilk çeyreğini 961 milyon TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5 artırmayı başardı.

Kurlarda yaşanan hızlı artışa rağmen Türk Traktör’ün ilk üç aylık döneminde brüt kârı 168 milyon TL, brüt kâr marjı ise yüzde 17.5 oldu. Şirketin ilk çeyrekte faaliyet kârı 95 milyon TL olarak gerçekleşirken; FAVÖK tutarı da yüzde 11.6‘lık marj ile 112 milyon TL oldu.

Türk Traktör’ün 2017’nin ilk üç ayının sonundaki net kârı ise 55 milyon TL olarak kaydedildi.

Ankara ve Sakarya Erenler’de bulunan iki fabrikasında yaptığı üretim çalışmalarıyla Türkiye’deki toplam traktör üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiren Türk Traktör, yılın başından itibaren mart ayı sonuna kadar toplam 11 bin 423 adet traktörü banttan indirdi.

Yurtiçi pazarda 8 bin 740, yurtdışı pazarda ise 3 bin 11 traktör satışı yapan şirket; ilk çeyreği toplamda 11 bin 751 adet traktör satışı ile tamamlamış oldu.

Türk Traktör, 3 Nisan 2017’de gerçekleştirdiği 250 milyon TL temettü ödemesi ile 2016 yılı kârının yüzde 68‘lik kısmını da hissedarlarına dağıttı.

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta: “2017’ye başarılı sonuçlar ve ilk tahvil ihracımızı gerçekleştirerek hızlı bir giriş yaptık”

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, 2017 yılı ilk çeyrek sonuçlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “1954 yılından beri ‘modern tarıma yön verme vizyonu’ ile yaptığımız üretim ve çalışmalarla son 30 yılda toplamda 18 kez pazar önderi olduk. 2016 yılı ise, kesintisiz önderliğimizi 10’uncu yılına taşıdığımız ve yeni rekor sonuçlar elde ettiğimiz bir sene oldu. 2017’ye de bir önceki yılın başarı rüzgarını arkamıza alarak başladık.”

Marco Votta, Türk Traktör olarak ilk çeyreği takiben gerçekleştirdikleri ‘ilk’ tahvil ihracının da kısa bir değerlendirmesini yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: “TürkTraktör olarak 2017’nin hemen başında bir ilki daha yaşadık ve şirket tarihimizin ilk tahvil ihracını gerçekleştirdik. İlk olarak 07.04.2017 tarihinde üç yıl vadeli ve ardından 26.04.2017 tarihinde iki yıl vadeli 75’er milyon TL’lik tahvil ihraçlarımızı, yurtiçinde halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere gerçekleştirdik. Toplam 150 milyon TL nominal değerli tahvil ihracımıza gösterilen yoğun talep, şirketimizin güçlü sermayedar ve bilanço yapısına duyulan güvenin bir yansıması olarak bizleri de çok gururlandırdı.”

 Marco Votta, ilk çeyrekte imzalarını attıkları yenilikler ve kazandıkları ödüllerle ilgili bilgiler de vererek, sözlerini şöyle tamamladı: “2017’ye sadece finansal ve operasyonel sonuçlarda elde ettiğimiz başarılı sonuçlarla başlamadık. Yılın ilk çeyreğinde, ‘yeni nesil yerli’ mottosu ile ürettiğimiz, yüksek performansı, gücü ve konforuyla dikkat çeken ‘New Holland TR5 Serisi’ni çiftçilerimizl buluşturduk. İlk üç ayda, geçtiğimiz yıllarda aldığımız ödüllerimize yenilerini eklemenin gururunu da yaşadık. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından düzenlenen “43. Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri”nde ‘İhracat Başarı (Altın Ödül)’ ve ‘Teknoloji Başarı’ ödüllerini kazandık. Hızlı bir girişle ve aralıksız büyümemizi sürdürmek adına yeni hedeflerle girdiğimiz 2017’de de, yatırımlarımıza devam ederek yeni başarılara imza atmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.”

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz