Trondheim’a 189 adet MAN Lion’s City otobüs

0
1676
MAN_Bus_EOT_LionsCity_Trondheim-02
Ağustos ayının başından bu yana 189 adet verimli ve temiz MAN Lion’s City otobüs Trondheim'da çalışıyor.

Son günlerde 189 adet MAN Lion’s City otobüs, Norveç Trondheim‘da kent sakinlerinin ve turistlerin gidecekleri yere güvenli, konforlu ve hepsinden önemlisi çevreyle dost bir şekilde ulaşmaları sağlıyor. Biyogaz ya da biyodizel ile çalışan araçlar sayesinde Norveç kenti kentiçi trafiği için verimli ve temiz çözümlere kavuştu.

190 binden fazla nüfusuyla Trondheim, Norveç’in üçüncü büyük kenti. Kent manzarası rengarenk binalar ve ağustos ayının başından bu yana operasyonda olan zeytin yeşili MAN otobüsler ile niteleniyor. MAN Truck & Bus, Vy Buss AS’ye 105 adet ve Tide Buss AS’ye 84 adet kentiçi otobüsü teslim etti. MAN Truck & Bus Otobüs Üretim & Satış Başkanı ve Otobüs İş Birimi Sözcüsü Rudi Kuchta, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Norveç’teki en büyük iki taşımacılık firmasının bize güvenmelerinden dolayı çok mutluyuz. Otobüsler biyogaz ya da biyodizel ile çalışıyor. Bu da Trondheim’ın sessiz ve doğal ortamına mükemmel uyum sağlamaları anlamına geliyor. Sadece derin bir nefes almak istiyorsunuz.” Modern seçenek tahrik; yeşil, dumansız kent imajına mükemmel şekilde uyuyor ve aynı zamanda son derece ekonomik. Birçok İskandinav kenti, toplu taşıma anlamında karbon ayak izinde önemli oranda azaltma hedefi ile yeni tip tahrik çözümlerine geçiş yaptı.

man_Bus_IOT_LionsCity_Trondheim-02
Otobüsler, sürücüleri ve yolcuları gitmek istedikleri yere güvenli, konforlu ve çevreyle dost bir şekilde ulaşmaları için donatıldı.

MAN Lion’s City (A21) araçlar birkaç haftadır Norveç kentlerinde çalışıyor.  12 metrelik solo otobüsler E2876 LUH Euro 6 gaz motorundan güç alıyor, Yakıt anlamında sürücüler doğal gaz ve biyogaz kullanabiliyorlar. Sipariş aynı zamanda 18 metrelik körüklü MAN Lion’s City G (A23) otobüsün iki sürümünü içeriyor. İlk sürüm, biyodizelle da çalışabilen D2066 LUH dizel motor, ikinci sürüm ise an E2876 LUH gaz motoru ile donatılıyor. Her iki sürüm de Euro 6 yayım ölçütünü karşılıyor. Taşımacılık firmaları MAN Lion’s City L LE (A44) kentiçi otobüsleri de sipariş etti. Bu 15 metrelik araçlar biyodizelle de çalışan D2066 LUH dizel motordan güç alıyor. Konfor ve güvenlik, güçlü bir iklimlendirme sistemi ve yolcu ve sürücü bölümünde yenilikçi kamera takip sistemi ile sağlanıyor.

man_Bus_IOT_LionsCity_Trondheim-01
Solo ve körüklü otobüsler, 31 ve 50 arasında oturan yolcu ve 50 ve 92 arasında ayakta yolcu sığasına sahip.

Araçlar iki Norveçli taşımacılık firmasının MAN Truck & Bus’tan sipariş ettikleri ilk otobüsler değil. 2011 yılında MAN, Vy Buss AS’ye 13 doğal gazlı otobüs teslim etmişti; bugün sayı 260 kentiçi ve seyahat otobüsüne ulaştı. Tide Buss AS ve MAN arasındaki işbirliği ise 2003 yılında 6 troleybüs ile başladı. Toplamda 240 adet araç kentiçi ve turizm taşımacılığı için firmaya tedarik edildi.

MAN_Bus_EOT_LionsCity_Trondheim-01
Teslimat biyogaz ve biyodizel ile çalışan solo ve körüklü otobüsleri içeriyor.

Son sipariş aynı zamanda sürücüler için eğitimi ve servis ve bakım kontratını içeriyor. Diğerlerinin yanında MAN Truck & Bus’ın tercih edilmesindeki en önemli etken şirketin doğal gaz tahriğindeki uzun yıllara dayanan deneyimi idi. Otobüs Ürün Pazarlama Başkanı Jan Aichinger, şöyle konuştu: “75 yıldır bu konuya odaklanıyor ve önderlik ediyoruz. Boşuna doğal gazlı kentiçi otobüslerinde Avrupa’pa pazar ve teknoloji önderi değiliz. Vy Buss AS ve Tide Buss AS biyogazlı araçlar işleterek çevre koruma anlamında açık bir mesaj veriyor. Hepsinden öte biyogaz ile çalışan bir otobüs, karbondioksitsiz toplu taşıma için en ekonomik ve çevreci çözümü temsil ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here