Hamburger Hochbahn AG, yakıt hücreli elektrikli Mercedes-Benz eCitaro G körüklü otobüsü deneyecek

0
416
mercedes-benz-fuelcell_bus-02
Toplu taşımacılık şirketi Hamburger Hochbahn AG, 2021’den başlayarak menzil uzatıcı olarak yakıt hücreli yeni Mercedes-Benz eCitaro körüklü otobüsün alan testlerini yapacak.

Toplu taşımacılık şirketi Hamburger Hochbahn AG, 2021’den başlayarak menzil uzatıcı olarak yakıt hücreli yeni Mercedes-Benz eCitaro körüklü otobüsün alan testlerini yapacak. Bununla ilgili niyet mektubu Hamburger Hochbahn AG Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Falk ve Daimler Otobüsleri Başkanı Till Oberwörder tarafından imzalandı. Mercedes-Benz, 2021 yılı içinde iki otobüs tedarik edecek.

Yayımsız eCitaro’nun hızlı gelişimi

Bir yıl önceki dünya prömiyerinde tanıtılan tamamen elektrikli ve yayımsız eCitaro’nun gelişim süreci hızlı ilerliyor. Gelecek yıl yeni akü nesli kapasitede, dolayısıyla da menzilde önemli bir artış sağlayacak. Ardından eCitaro G körüklü otobüs üretim hattından çıkacak. Bir sonraki adım ise menzil uzatıcı olarak yakıt hücreli eCitaro G olacak.

Yakıt hücresi: kentiçi otobüslerle yayımsız toplu taşımacılık için kararlı bir adım

Hamburger Hochbahn AG Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Falk, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Özellikle daha uzun menzil anlamında tamamen elektrikli aracı temel alan yakıt hücreli otobüsün sağlayacağı birçok avantajı şimdiden görüyoruz. Elektrikli otobüsün Hamburg’daki dünya prömiyerinin ardından bu yeni gelişimin 2021 yılında Hamburg’da yapılacak tanıtımı yayımsız otobüsleri işletmedeki öncü rolümüzün altını çiziyor. Şimdi herşey bu araçları mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yollara çıkarmakla ilgili.” 

Daimler Otobüsleri Başkanı Till Oberwörder ise şunları söyledi: “Hamburger Hochbahn AG ile şimdiden birçok önemli projeyi devreye aldık. Menzil uzatıcı yakıt hücresi ile eCitaro G, kentiçi otobüsleri kullanarak yayımsız ve sessiz toplu taşımacılık için yoldaki kararlı adımlardan biri.

mercedesbenz-fuelcell-bus
Niyet mektubu Hamburger Hochbahn AG Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Falk ve Daimler Otobüsleri Başkanı Till Oberwörder tarafından imzalandı.

Hamburg: eCitaro’nun prömiyer kenti

Mercedes-Benz, dünya prömiyeri olarak ilk elektrikli eCitaro’yu 2018 yılında Hamburger Hochbahn AG’ye teslim etmişti. Bu otobüs 20 adetlik eCitaro siparişinin bir parçasıydı. 2020 için Hamburger Hochbahn AG, 25 eCitaro siparişi daha verdi.

Mercedes-Benz eCitaro, geleceğin toplu taşımacılığı için terzi işi üretilen bir kentiçi otobüsü. Modüler akü paketi ile solo otobüsün toplam akü kapasitesi 292 kWh’ye ulaşıyor. Bu da alçak tabanlı otobüse yeniden şarj edilmeden tüm hava şartlarında yaklaşık 170 km’lik menzil sağlıyor. Menzil uzatıcı olarak yakıt hücresi ile eCitaro’nun, araç konfigürasyonuna ve donanıma bağlı olarak, 400 km’ye kadar menzile ulaşması öngörülüyor. Bu da alışılageldik şekilde güçlendirilen otobüslerin yerine geçebileceği anlamına geliyor.

eCitaro çok satılan Mercedes-Benz Citaro kentiçi otobüsünü temel alıyor. Bugüne kadar tüm nesillerden 55 binden fazla Citaro satıldı ve Citaro, Batı ve Orta Avrupa’daki birçok önemli kentin yanı sıra birçok kıtada kentiçi trafiğinin bir parçası haline geldi. Otobüs; Citaro, Citaro hibrit, Citaro NGT ve Citaro NGT hibrit sürümleriyle satışa sunuluyor. Dört dingilli yüksek kapasiteli CapaCity körüklü otobüs de Citaro’dan türetildi. Bu otobüslerden Hamburg’da çok sayıda kullanılıyor.

Yenilikçi kentiçi otobüsü tahriğini kapsayan yoğun işbirliği

Yaklaşık bin adet kentiçi otobüsü ile Hamburger Hochbahn, 113 hatta 1353 durak ile operasyon gerçekleştiriyor. Bu otobüsler yılda yaklaşık 214 milyon yolcu taşıyor. Mercedes-Benz ve Hamburger Hochbahn AG arasındaki yakın işbirliği uzun bir geçmişe sahip. 1997’de Hamburglu şirket ilk nesil Citaro otobüslerin ilk müşterileri arasındaydı. O zamandan bu yana Mercedes-Benz, şirkete bin 500 adedin üzerinde Citaro ve CapaCity otobüs teslim etti.

İster kırk yıldan fazla bir süre önce körüklü otobüsün ortak geliştirilmesi olsun isterse de Citaro FuelCELL, Citaro G BlueTec Hybrid ve Citaro FuelCELL Hybrid’in geçmiş yıllardaki saha testleri olsun Mercedes Benz ve Hochbahn, uzun süredir yenilikçi ve “yeşil” teknoloji için önderlik ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here