Toyota’nın hidrojen yakıt teknolojisiyle “0” yayımlı çekiciler geliyor

0
1041

Toyota, hidrojen yakıt hücreli ve 0 yayımlı teknolojisini; otomobil, otobüs, forklift ve teknelerden sonra şimdi de ticari kamyonlara taşıyor. Toyota “0” yayımlı kamyonun geleceğine yönelik önemli bir adım attı ve ikinci nesil hidrojen yakıt hücreli elektrikli Class 8 çekicisini tanıttı.

Beta” olarak adlandırılan yeni nesil çekici, her dolumda 480 km’yi aşan bir menzile sahip olacak ve yalnızca su buharı yayımıyla çevreye hiç zarar vermeyecek. Portal Projesi ile aracın sığasını artırmayı başaran Toyota, aynı zamanda çekicinin kullanışlılığını ve manevra kabiliyetini de geliştirdi. Çekicide, yataklı kabin ve benzersiz yakıt dolabı kombinasyonuyla, dingil mesafesini uzatmaya gerek kalmadan kabin içi alan da genişletildi.

2017’nin nisan ayında başlayan Portal Projesi’nin ilk ürünü “Alpha” çekici, yaklaşık 16 bin km yol kat ederken sadece su buharı yayımıyla ABD’deki limanlarda gerçek drenaj operasyonlarına katıldı. Beta sürümü çekici ise, çok yakında operasyonlara başlayacak ve sıfır yayımlı sürüşüyle çevreye olumlu katkılar sağlayacak.

Menzil ve verim artırıldı

Project Portal 2.0, 2017 aracı olan Alpha’dan alınan geri bildirimler üzerine yapıldı. Her alanda geliştirilen çekici, hem yük sığası hem menzil anlamında daha da ileriye taşındı. Toyota böylelikle yeni çekicisi ile ticari alanda kullanılması mümkün 0 yayımlı araç yapılabileceğini kanıtladı. Böylece ABD dahil tüm dünyada ağır ticari taşıtların yaydığı çevre kirliliği önemli ölçüde azaltılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz