Toyota, özerk sürüş simülatörü gelişimini destekliyor

0
910

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI), Computer Vision Center’a (CVC) açık kaynak kodlu platformları desteklemek üzere 100 bin Dolar bağışta bulunarak, Car Learning to Act (CARLA) özerk (otonom) sürüş araştırma simülatörünün gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor.

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) Sürüş Simülasyonları Direktörü Vangelis Kokkevis, “Teknolojik gelişimler ve büyümeler, işbirlikleri ve toplumsal destekler sayesinde mümkün oluyor. Yaygın açık kaynak kodlu plarformların gelişimini desteklemek TRI’nın, akademik ve endüstriyel partnerlerin kod ve bilgi değiş-tokuşu yapmasını sağlayacak.” dedi.

CARLA, CVC tarafından İspanya’da Universitat Autònoma de Barcelona (UAB) tarafından geliştiriliyor. Kâr amacı gütmeyen açık kaynaklı simülatör özerk şehiriçi sürüş sistemlerinin gelişimi ve çalışmaları için kullanılıyor. Yazılım, özerk araçların devamlılığını sağlamak amacı ile gerçek dünyada sayısız duruma karşı denenme için tasarlandı. Esneklik ve gerçeklik algısı göz önünde bulundurularak tasarlanan CARLA, pek çok çevreci ortam sunuyor ve birçok özgün projeye özel olarak modifiye edilerek kolayca uyarlanabiliyor.

TRI’nın bu bağışıyla CARLA’nın mühendislik ekibi genişleyecek ve böylece simülatörün işlevi geliştirilecek.

CARLA, TRI’nın açık kaynaklı platformlara yaptığı desteklerden sadece bir diğeri olarak dikkat çekiyor. TRI bu tür birçok açık kaynak kodu geliştiren firmaya destek olarak özerk (otonom) sürüş teknolojisinin gelişmesine katkı sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz