Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, daha iyi bir gelecek için ‘’Çevre Ayı’’ etkinlikleri düzenledi

0
238
toyotaturkiye
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, “Haziran- Çevre Ayı’’ faaliyetleri kapsamında, daha yaşanabilir bir dünya için çalışanlarının yanı sıra tüm toplumun bilinçlendirilmesine yönelik bu yıl da aktiviteler düzenledi.

Daha iyi bir gelecek için “Toyota 2050 Çevre Hedefleri ve İklim Eylemi’’ kapsamında faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çevre bilincinin artması adına fabrikalarında haziran ayını “Çevre Ayı’’ olarak kutluyor. Bu kapsamda düzenlenen çeşitli aktivitelerle çevre konusunda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, “Haziran- Çevre Ayı’’ faaliyetleri kapsamında, daha yaşanabilir bir dünya için çalışanlarının yanı sıra tüm toplumun bilinçlendirilmesine yönelik bu yıl da aktiviteler düzenledi.

İzlediği küresel planlar çerçevesinde çevre konusundaki olumsuz etkileri en aza indirmeyi hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çevre sorunlarının çeşitli yönlerine dikkat çekilmesi, doğaya ve çevreye karşı olan sorumluluğun ve bilincin aşılanması için “Çevre Ayı” faaliyetlerini sürdürüyor.

Doğal kaynakların verimli kullanılması, biyolojik çeşitliliğin korunması ve çevre ile dost üretim teknolojileri kullanarak daha yeşil ve daha yaşanabilir dünyaya katkı sağlamak en önemli önceliğimiz,” diyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su Erdoğan Şahin, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakabilmek adına, “Toyota 2050 Çevre Hedefleri’’ ve “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’’ doğrultusunda iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele için aktiviteler gerçekleştirerek çevre üzerinde oluşan olumsuzlukları en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çevre bilincine dikkat çekiyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, haziran ayı boyunca düzenlediği etkinlikler ve çalışmalarla doğa ve çevre konusuna dikkat çekiyor. “Çevre Ayı’’ kapsamında fabrikanın çeşitli noktalarına farkındalık yaratmak amacıyla “Toyota 2050 çevresel hedefleri’’ afişlerini görselleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çalışanlarından başlayarak çevre bilincinin artırılmasını amaçlıyor. Şirket, su, enerji ve atıkları azaltma görsellerini tüm alanlarda paylaşılarak çevresel duyarlılık konusuna vurgu yapıyor.

Çevreye saygılı iş süreçleri geliştirmek ve şirket içi faaliyetlerde tüm kaynakların daha tasarruflu kullanılması için çalışanlarıyla “Print- Çıktı azaltma” aktivitesi gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, böylece kağıt israfına da dikkat çekiyor.

Çalışanlarının çocuklarına erken yaşta çevre bilinci ve doğaya karşı sorumluluk duygusunu aşılamaya yönelik iklim değişikliği ve etkilerine karşı farkındalık kazandıracak “İklim Eylemi CO2 Azaltıyorum” konulu resim yarışması düzenleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ayrıca “Ecogiller-2” filmini de çocuklara izlettirdi. “Çevre Ayı” kapsamında, “İklim Eylemi ve Toyota 2050 Çevre Hedefleri” yazan rozet ve magnetler de tüm çalışanlara dağıtıldı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye her adımında çevreye katkı sağlıyor

2010 yılında başladığı Çevre Turu projesiyle bine yakın öğrenciyi çevre ve trafik güvenliği konularında bilinçlendiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, pandemi nedeniyle ara verdiği projeye kaldığı yerden devam ediyor. Sakara İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen projeyle öğrenciler fabrika gezisi sırasında çevreye duyarlı bir üretim sürecini ve atık su arıtma tesisi ve güneş enerji sistemlerini yerinde görme fırsatı buluyor. Geçtiğimiz yıllarda geri dönüşümün önemini kavrayıp çevre duyarlılıklarını geliştirilmesi adına atık ayrıştırma oyunu da içerisinde olan projeye bugüne kadar yaklaşık 7 bin öğrenci dahil oldu.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları “Amaç 13: İklim Eylemi” hedefleri doğrultusunda Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Hamsu arıtma tesisi güneş enerji santrali projesi yenilenebilir enerji programı kapsamında su depolama sahası üzerine santral kurdu. 100 kilovat kapasiteli kurulu güce sahip olan santral, yılda 138.640 kilovatsaat yenilenebilir enerji üretecek. Önceliği karbon emisyon salınımı önleyecek olan enerji santralinin %100’ü elektrik kullanımı yenilenebilir enerjiden temin ediliyor.

Sıfır atık hedefi ile çevre dostu olma yolunda büyük adım

Toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak önemli projelere imza atan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, israfın önlenmesini ve kaynakların daha verimli kullanılmasına da devam ediyor. Çevreyle dost üretim gerçekleştirirken aynı zamanda sosyal sorumluluk faaliyetleriyle çevre bilincinin artmasına katkı sağlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Sıfır Atık Projesi” kapsamında yaklaşık 2000 öğrenciye ulaştı. Öğrencilere çevre bilincini aktaran Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sıfır Atık plaketine de layık görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz