Toyota, Las Vegas’ta yeni güvenlik sistemlerini tanıttı

0
350
Toyota, CES 2019'da gardiyanlı güvenlik sistemini tanıttı.

Toyota sürücüsüz otomobillerde güvenliği tam olarak sağlamak adına bir adım daha attı. Toyota Araştırma Enstitüsü, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı CES’te özerk araçlar için geliştirdiği yeni güvenlik sistemlerini tanıttı. Toyota, fuarda düzenlenen toplantıda araç üstü kameralar, duyargalar ve üç boyutlu animasyonlar ile hiç kimsenin yaralanmadığı özerk üç araçlı bir kazayı canlı olarak canlandırdı.

Gardiyan tam güvenliği sağlayacak

Sürücüsüz otomobiller için üç yıl önce çalışmalara başlayan Toyota, özerk sürüşe iki farklı noktadan yaklaşıyor. Bunlardan biri tamamen özerk olan “Şoför” modu ile aracın kontrolünü tamamen sürücüden alıyor. “Gardiyan” adı verilen diğer mod ise sürücünün aracı kontrol etme konusundaki kabiliyetini artırıyor. Herhangi bir kaza durumunda “Gardiyan” modunun devreye girip gerekli müdahaleyi yapması haricinde kontrol her zaman sürücünün elinde oluyor.

Bu yıl tanıtılan yeni sistemdeki “Gardiyan” modu insan ve makine arasındaki yetenek ve güçleri en iyi şekilde harmanlıyor. Modern jet uçaklarından ilham alınarak tasarlanan bu sistem ile Toyota kullanıcıları, pilotla birlikte uyum içerisinde çalışan jet uçağındaki sistemi kullanmış gibi oluyorlar.

Yeni sistemin en büyük özelliği ise insan ve özerk mod arasında ayrı bir kapatma düğmesinin olmaması. Bu sayede iki özellik birbirini etkilemeden, kesintisiz ve uyum içerisinde çalışıyor. Özerk araçtaki “Gardiyan” sisteminin daha akıllı bir makine haline gelmesine yoğunlaşan Toyota, özellikle kavşaklardaki tehlikenin azaltılması alanında büyük ilerleme sağladı. Bunun yanında güvenlik açısından eller direksiyonda ve gözler yolda olmasına karşın gardiyan modu ile kullanıcılara daha çok sürüş keyfi sunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here