Toyota, Energy Observer’a sponsor oldu

0
925

Toyota, yakıt teknolojilerinde sıfır yayımlı hidrojeni yaygınlaştırmak adına kapsamlı çalışmalarına devam ediyor. Mirai modelini tanıtan, fabrikada hidrojenli forkliftler kullanan ve hidrojen yakıtlı kamyonlar üreten Toyota, şimdi ise dünyanın ilk hidrojenli gemisi Energy Observer’a sponsor oldu. 2017 yılında Fransa’da suya indirilen ve Toyota’nın da desteklediği Energy Observer, doğaya zarar vermeden enerji üretilmesini ve kullanılmasını destekliyor.

Energy Observer yarının enerji ağının daha yaygın ve verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji depolama alanlarına sahip Energy Observer, dünya çapında dolaşarak tanıtım yapacak.

Energy Observer herhangi bir sera gazı veya parça yayımı olmayan ilk özerk hidrojen gemi olarak dikkat çekiyor. Geleceğin elektrik tahrikli gemisi, yenilenebilir enerji ve deniz suyundan hidrojen üreten karbonsuz bir sisteme sahip.

Hidrojen, Energy Observer’da çok önemli bir yere sahip ve Toyota da bu sebeple bu projenin içerisinde yer alıyor. Gemiye özel olarak üretilen batarya çözümüyle önemli bir ağırlık tasarrufu sağlandı. Enerji depolama imkanının olmasıyla karada ve denizde, enerji tedariği sorununun önüne geçiliyor.

2017’de Fransa’da yolculuğuna başlayan gemi, şu anda Akdeniz’de 2019’da Kuzey Avrupa’da olacak. Energy Observer, Olimpiyat Oyunları için 2020’de Tokyo’da olmayı hedefliyor.

Toyota, son 20 yıldır hidrojen teknolojisine öncülük ediyor. Kapsamlı testlerle birlikte hidrojenin pratik bir yakıt seçeneği olması için çalışıyor. Hidrojen, hızlı yakıt dolumuna, yüksek menzile ve yayımsız sürüşe olanak veriyor.

Energy Observer ekibinin çalışmaları da sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlarken, yapılan çalışmalar da sonbahardan itibaren sekiz bölüm halinde TV kanalı Planète+ yayınlanacak, ayrıca internette de bu seriden bölümler de paylaşılacak.

Sponsorluk anlaşması yapılmadan önce, Toyota 2017 yılında teknenin yanaştığı limanlarda ekip tarafından kullanılmak üzere altı hibrit otomobil ve hidrojen yakıt hücreli iki adet Mirai’yi tahsis ederek projeye ilk günden beri desteğini sürdürüyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz