Torino’da elektrikli mobilite için GTT (Gruppo Torinese Trasporti) ile IVECO BUS ve ENEL X

0
2029
IVECO BUS E-WAY
225 yeni elektrikli otobüsün temini için İhale Komitesi'nin son toplantısında listenin başında Enel X ve IVECO Orecchia ile IVECO BUS kaldı.

İtalyan National Recovery and Resilience Plan’ından (PNRR) beklenen 150 milyon Euro’dan fazla finansman ile şarj altyapılarının ve akümülasyon sistemlerinin temini ve kurulumuyla birlikte 225 yeni, tam elektrikli otobüs alımının yanı sıra 10 yıl boyunca kendi kendini finanse etme temelinde 15 milyon Euro’dan fazla tam yedek parça hizmeti hedefleniyor. Bunlar, 10 Şubat 2023’te yayımlanan ve tekliflerin resmi olarak açılması ve önerilen sözleşmelerin verilmesiyle sona eren ihalenin rakamları.

Her üç lot için IVECO BUS (araçlar ve şarj sistemleri), yenilikçi enerji verimliliği hizmetleri ve çözümleri (tasarım ve enerji altyapısı) geliştirmeye adanmış bir Enel Group şirketi olan Enel X ve IVECO Orecchia (yedek parça tedariği) ile ilk sırada yer aldı. İhaleye sektörün önde gelen firmaları katıldı: BYD Europe, EvoBus Italia, Irizar ve YES-EU-AS. Kesin karar, Ağustos sonunda verilecek.

İlk çerçeve anlaşması, 225 IVECO BUS E-WAY tedariğini şu şekilde içeriyor: 135 adet 12 metrelik otobüs, 62 adet 18 metrelik otobüs ve 28 adet 18 metrelik Bus Rapid Transit (BRT). Geleneksel körüklü otobüslerden daha ferah ve tramvaya benzer bir gövdeye, sıralı şarj sistemlerine ve tercihli güzergahlara sahip BRT araçlar, daha fazla insan taşıyabiliyor. Bunlar, Torino’daki yeni Hat 2 güzergahında kullanılacak. Aküleri Torino’da üretilen otobüslerin üretiminin İtalya’nın Foggia kentindeki yeni IVECO BUS fabrikasında tamamlanmasını öngörülüyor.

GTT CEO’su Serena Lancione, konuyla ilgili olarak “Özellikle memnunuz, çünkü bu ihale GTT için çok stratejik ve sektördeki ana oyuncular katıldı. Fonlara erişmek ve fonları elde etmek için PNRR tarafından belirlenen süreyi karşılamamızı sağlayan koordineli ekip çalışması sayesinde ihale prosedürleri zamanında kapatıldı. Bu otobüsler, önümüzdeki yıllarda Torino’daki toplu taşımanın çehresini kökten değiştirecek ve filonun tamamen yenilenmesini sağlayacak. GTT’nin otobüslerinin yüzde 63’ü elektrikli olacak ve tramvay ve metro sisteminin güçlendirilmesiyle, Torino’daki yolcuların yüzde 80’inden fazlası elektrikli araçlarla çevreyi kirletmeden hareket edecek.” dedi.

Iveco Group Otobüs İş Birimi Başkanı Domenico Nucera ise şunları söyledi: “Torino için GTT tarafından seçilmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Uluslararası düzeyde yakaladığımız başarıların ardından öncelikle güçlü rakipler karşısında ürünümüzün rekabet gücünü ortaya koyduk. GTT’ye yapılacak bu tedarik, Avrupa’da elektrikli otobüslerimiz için bir ‘anahtar teslim’ sözleşmenin ilk örneği olacak. Sadece araçlarımızı değil, Enel X ve IVECO Orecchia ile kazanılan ekip çalışması sayesinde şarj ve yedek parça hizmetlerini de içeriyor. Şirketimizin ürettiği en modern elektrikli otobüslerin, Iveco Group’nun merkezinin bulunduğu kentin sokaklarında dolaşacağını bilmek doğal olarak bizleri gururlandırıyor.

Enel X İtalya E-Otobüs Başkanı Armando Fiumara da şu açıklamayı yaptı: “Torino kenti için böylesine önemli bir projede yer almaktan ve ülkemizde sürdürülebilir taşımacılığın yaygınlaşmasını daha da teşvik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sessiz ve daha az kirletici araçlarla taşımacılığın, yalnızca çevresel etkiyi azaltma hedeflerine değil, aynı zamanda kentsel hareketliliği iyileştirme hedeflerine de somut olarak yanıt vermesinden dolayı, bölge sakinleri ve ziyaretçiler için daha da faydalı olduğuna eminiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz