TOKKDER’den bankalara likidite çağrısı

1
805
Renault Trucks

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), sektörle ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı “Araç Kiralama Sektör Buluşmaları” kapsamında bankacılık sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Bu yıl ikincisi düzenlenen bankacılık panelinde kredi teminat ilişkisi tüm yönleriyle ortaya koyulurken, TL üzerinden kiralama yapılan yeni dönemde araç kiralama piyasası ve fonlama konuları ayrıntılı veriler ve örneklerle masaya yatırıldı. 2019 yılında toplam otomotiv pazarının 425 bin ile 500 bin adetler civarında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü kaydeden TOKKDER Başkanı İnan Ekici, Bizler istikrarımızı koruyarak önümüzdeki yılda yüzde 25 seviyesindeki satın alma payımızı sürdürmek istiyoruz. Operasyonel araç kiralama sektörüne olan talep halen çok yüksek. Bu dönemde bankalar, sağlayacakları likidite desteğiyle 30 milyar TL’yi aşkın büyüklüğü olan bir sektörü canlı tutmak için büyük rol oynuyor. Bankalar ve kiralama sektörü temsilcileri şeffaf bir işbirliği çerçevesinde ilerlemeli ve geçici sıkıntıları birlikte aşmalıdır.” dedi.

Araç kiralama kuruluşlarını aynı çatı altında birleştirmek amacıyla 1996 yılında kurulan ve Türkiye’nin önde gelen 129 araç kiralama firmasının üyesi olduğu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), sektörle ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı “Araç Kiralama Sektör Buluşmaları” kapsamında bankacılık sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Bu yıl ikincisi düzenlenen bankacılık panelinde kredi teminat ilişkisi tüm yönleriyle ortaya koyulurken, TL üzerinden kiralama yapılan yeni dönemde, araç kiralama piyasası ve fonlama konuları ayrıntılı veriler ve örneklerle masaya yatırıldı. Dedeman İstanbul’da gerçekleştirilen panele, 27 bankadan 70’ten fazla üst düzey banka yöneticisi katılım gösterdi.

Sözleşmelerin TL üzerinden yapılmasını düzenleyen kararname doğrultusunda uzun dönemli araç kiralama sektöründe köklü değişiklikler olduğunu kaydeden TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, otomotiv sektörünün yıla bir milyon adet hedefiyle başladığını hatırlatarak yaşanan gelişmeler doğrultusunda pazarın 600 bin adetler seviyesinde kapanacağını bildirdi. İnan Ekici, “Sektörün en büyük paydaşlarından olan bizler ise araç filomuzu 415 bin adede çıkarma hedefiyle yola çıkmıştık. Şu anda araç parkımızda 320 bin adet araç bulunuyor. 2019 yılında ise toplam otomotiv pazarının 425 bin ile 500 bin adetler civarında gerçekleşmesi öngörülüyor. Bizler istikrarımızı koruyarak yüzde 25 seviyesindeki satın alma payımızı sürdürmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici

“2019 kârlı ve dengeli yönetim için fırsat yılı”

Konuşmasında kısa süreli kiralama sektörünün potansiyeline vurgu yapan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, kısa dönem kiralama sektörünün son 4 yılda yüzde 15 ortalama ile büyüdüğü ifade etti. Geride kalan 10 ay itibariyle de kısa dönem araç parkının yüzde 7 büyümeyle 39 bin adede ulaştığını belirten İnan Ekici, “2019 yılında çok fazla araç yatırımı yapılamayacağı bilinen bir gerçek. Bu sebeple kısa dönem kiralamada araçları elde tutma süreleri 7-8 aylardan 12 aylara çıkacaktır. Dolayısıyla 2019 yılında toplam parkın 33 binler civarında olacağını ön görüyoruz. Turizmde beklenen yüksek artışlar ve talep göz önüne alındığında 2019’u kârlı ve dengeli yönetim için bir fırsat yılı olarak değerlendiriyoruz. 2019’da kısa dönem kiralama var olan işi kaçırmamaya ve verimliliğe odaklanacak.” dedi.

“Uzun dönem kiralamaya olan talep yüksek”

Uzun dönem kiralama sektörü için yöneltilen iddiaların asılsız olduğunu ve durumun tam tersi yönde ilerlediğini belirten TOKKDER Başkanı İnan Ekici, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Operasyonel araç kiralama sektörüne olan talep şu anda oldukça yüksek. İçerisinden geçtiğimiz dönemde bankalar, sağlayacakları likidite desteğiyle 30 milyar TL’yi aşkın büyüklüğü olan bir sektörü canlı tutma noktasında büyük rol oynuyor. Bu süreçten herkesin kârlı çıkması için dönmekte olan çarkların çevrilmeye devam etmesi önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde, bankalar ve kiralama sektörü şeffaf bir işbirliği çerçevesinde ilerlemeli ve geçici sıkıntıları birlikte aşmalıdır.

Yeni ÖTV ve KDV indirimi hususuna da değinen İnan Ekici31 Ekim 2018 tarihinde açıklanan KDV ve ÖTV indiriminin otomotiv pazarı için bir can suyu olacağını düşünüyorum. Ancak bununla birlikte yüksek fonlama maliyetleri nedeni ile kredi faiz oranlarının da iyileştirilmesi gerekiyor. ÖTV ve KDV indirimi uygulaması 2019 yılında da devam eder, kredi faiz oranları da iyileşirse, otomotiv pazarı 2019 yılında 650-700 bin adet seviyesine ulaşabilir. Yeni vergi indirimi kısa bir süre için ikinci el araç satış piyasasını olumsuz etkileyecek gibi görünse de, bu durumun çok uzun sürmeyeceğini ve ikinci el araç satışlarının da toparlanacağına inanıyorum.” diye konuştu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz