Tofaş ve KoçSistem işbirliği

0
570
Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu

KoçSistem, veri merkezinde konumlandırdığı yazılım robotları ile dijital dönüşüm yolculuğunda kurumlara iş süreçlerinde destek olmaya devam ediyor. Son olarak; Türkiye’nin 4’üncü büyük sanayi kuruluşu Tofaş ile güç birliği yapan KoçSistem, Tofaş’a “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Robotik Süreç Otomasyonu” projesi ile destek vermeye başladı. KoçSistem, Dijital İşgücü (RPA) teknolojisi sayesinde Tofaş’ın Bilgi Teknolojileri (BT) departmanına açılan çağrılarını yüzde 33’e varan oranda çözdü. Ayrıca, Tofaş’ın toplam çağrı çözüm sürelerinde de yüzde 80’e varan oranda iyileşme elde edildi.

“Geleceği Keşfet” söylemi ile teknoloji trendlerini ülkemizde sektörlerin ve işletmelerin hizmetine sunan KoçSistem, “Robotik süreç otomasyonu” çözümlerini hayata geçirmeye devam ediyor. KoçSistem, “Dijital İşgücü” (RPA- Robotic Process Automation) çözümü ile kurumlara dijital dönüşümlerinde eşlik ediyor. Sıfır hata ile çalışan robotları sayesinde KoçSistem, operasyonel yük yaratan rutin süreçleri otomatize ederek iş verimliliğini artırırken; iş süreçlerinin geliştirilmesi, kaynakların en yüksek verimle kullanılmasını sağlayarak kurumlara değer yaratan çözümler sunuyor.

KoçSistem, 73 yıllık bilgi birikimi ve küresel firmalar ile yaptığı projelerden kazandığı tecrübeler ile otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını, teknoloji trendlerini entegre ettiği çözüm ve ürünler ile karşılamaya devam ediyor. Son iki yılda Türkiye otomotiv sanayisinin üretim rekortmeni olmasının yanı sıra Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firma olarak öne çıkan Tofaş’a, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Robotik Süreç Otomasyonu” projesinde hizmet veren KoçSistem, robot teknolojisi sayesinde Tofaş’ın Mart 2018’den bu yana BT’ye açılan çağrılarını yüzde 33’e varan oranda çözdü. KoçSistem, ayrıca Tofaş’ın toplam çağrı çözüm sürelerinde de yüzde 80’e varan bir iyileştirme elde etmesini sağladı.

Tüm şifre işlemleri robotlarla çözülüyor

KoçSistem’in Tofaş ile işbirliği yaptığı dijital dönüşüm çalışmalarında, 12 adet aktif proje bulunuyor. Tofaş’ın “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Robotik Süreç Otomasyonu” projesi kapsamında robot teknolojisi ile şifre sıfırlama, kilit kaldırma, yeni şifre belirleme, arıza kodu tanımlama, kampanya tanımlama, personel tanımlama, işçilik kodu tanımlama, satış temsilcisi tanımlama ve sanal istemci sorunları gibi pek çok işlem kolayca ve insan hatasız yapılabiliyor. KoçSistem’in bulut hizmeti ile altyapı maliyeti gerektirmeden hizmet veren sistemde “kullandıkça öde” modeli işliyor.

Tamamlanan projeler kapsamında bugüne kadar 4 bin 302 adet sorun çağrısı RPA tarafından kapatıldı. Ayda ortalama 2 bin çağrı RPA tarafından kapatılıyor; bu da çağrıların yüzde 34’üne denk geliyor. Böylece dijital işgücü RPA, ortalama masaüstü destek çözüm süresinin iyileştirilmesine ve çalışanların iş sürekliliğine büyük katkı sağlıyor.

Tofaş, bu proje ile IDC Manufacturing Executive Summit 2018 etkinliği kapsamında, “Müşteri Deneyimi” alanında ödüle layık görüldü.

İlerleyen dönemlerde KoçSistem olarak daha çok sayıda kurumun dijital dönüşüm süreçlerinde çözüm ortağı olmayı hedeflediklerinin altını çizen KoçSistem Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Evren Dereci şöyle konuştu: “Kurumların gelenekselin yanı sıra dijital çağa ayak uydurmaları, inovatif çalışmaları destekleyerek dijital dünyanın bir parçası olmayı istemeleri bizi çok heyecanlandırıyor. Türkiye’yi kalkındıracak, pek çok farklı sektörü ileriye taşıyacak olan dijitalleşme hedefi doğru bir yol arkadaşı ile kolaylıkla hayata geçebilir. Türkiye otomotiv sanayisinin öncü kuruluşu Tofaş ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğimiz de bu amaca hizmet ediyor. Tamamı yerli insan kaynağı ile hayata geçirdiğimiz “Dijital İşgücü” RPA teknolojisi ile Tofaş’ın Yardım Masası iş süreçlerini otomatize ederek verimlilik artışı sağlanmasına ve de insan kaynağının daha etkili çalışmasına destek olduğumuz gibi birim bağımsız çalışan bu teknoloji ile insan hatasını en aza indiriyoruz” dedi.

KoçSistem Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Evren Dereci

Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu ise; “Bu projede KoçSistem ile işbirliği içerisinde olmaktan son derece memnunuz. Tofaş ilk seviye destek hizmetlerinde RPA kullanarak ciddi verimlilik kazandık. Projede kullandığımız RPA süreçlerini iş birimlerimizde de yaygınlaştırmaya başladık ve kısa zamanda ciddi tasarruf elde ettiğimizi gördük. RPA; Digital Dönüşüm stratejilerimiz arasında önceliklerimiz arasında ilk sırada yer almaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here