SUV’un önderi yine NISSAN

1
460
NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök

Otomotiv sektöründe 2018 yılını değerlendiren NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, sektörün 2017 yılına göre yüzde 35 daralmayla tamamladığına değinerek, şu açıklamalarda bulundu: “2018’de sektörü etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi döviz kurlarındaki dalgalanmaydı. Euro ve Dolar kurlarındaki oynamalar pazarımızı doğrudan etkiledi. Örneğin Euro kuru Ocak-Aralık döneminde yüzde 33’lük bir artış gösterdi. Bir diğer maliyet etkeni olan enflasyonda ise yine Ocak-Aralık döneminde yüzde 20.3’lük artış yaşandı. Bir yandan dövizdeki artış diğer yandan enflasyondaki artışa rağmen otomotivdeki fiyat endeksi Ocak-Aralık döneminde sadece yüzde 18.2’lik artış gösterdi. Özellikle kasım ve aralıktaki vergi indirimlerinin etkisi ile beraber fiyat endeksi yüzde 20’nin altında kaldı.

ODD verilerine göre aralık ayını 77 bin 700 adetle, 2018 senesini de 621 bin adetlik bir pazarla tamamladık. 621 bin adetlik bu pazar seviyesi, bir önceki seneye göre de yüzde 35’lik bir daralmayı işaret ediyor.

Aylık temelde incelediğimizde 2018’de yılın ilk yarısında 2017’ye benzer bir tablo görürken, ikinci yarıda maalesef yüzde 70’leri geçen düşüşler yaşadık. İkinci altı ayda pazarımız yüzde 52 seviyesinde düşüş kaydetti. Özellikle eylül ve ekim aylarında yaşadığımız ciddi düşüş eğilimi yılın son 2 ayı için endişelendirse de devletimizin devreye aldığı vergi indirimi uygulaması sayesinde kasımda ve aralıkta talebin hareketlendiğini gördük ve yeniden 600 bin adet seviyesinin üzerine çıkabildik.

Sinan Özkök, otomotiv pazarında SUV payının 2010’da yüzde 10’un altındayken 2018’de yüzde 22’ye yükseldiğini ifade etti.

Türkiye’de SUV sınıfı büyüyor

Otomotiv pazarında SUV payının 2010’da yüzde 10’un altındayken 2018’de yüzde 22’ye yükseldiğini ifade eden Sinan Özkök sektördeki değişimi şu şekilde değerlendirdi: “621 bin adetlik pazarın içinde önemli kısım yüzde 78 ile binek otomobil pazarına ait. Binek otomobil pazarının yüzde 96’sı 1.6 litrenin altındaki motorlardan oluşuyor. Vergi indirimi ile beraber buradaki talebin daha yüksek olacağını öngörüyoruz. Bir diğer önemli ayrıntıda pazarın yüzde 58’inin hala dizel tercih etmesi. Avrupa’da yaşanan dizelden benzine geçişin Türkiye otomotiv pazarına da yansıyacağını düşünüyoruz. Burada hala yüzde 50’nin üzerinde bir dizel payı varken önümüzdeki dönemlerde önce benzine, daha sonra da elektrikli araçlara geçişin hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Yüzde 50 oranında sedan kasa tipine talep varken yüzde 22’lik bir SUV tercihi de pazarımızın önemli bir gerçeği. SUV araçların pazardaki payı giderek artıyor, on sene öncesinde yüzde 10’un altındayken artık yüzde 20’leri geçen bir SUV sınıfından bahsediyoruz. Günümüzdeki müşteri talebinde hatchback’ten SUV kasa tipine doğru ciddi bir geçiş söz konusu. Bu sınıfın gelişiminde çok büyük rol oynayan QASHQAI, X-TRAIL ve JUKE modellerimizle bu önemli sınıfın değişmeyen önderi konumundayız.

2018 pazarını özetlememiz gerekirse, zor geçen bir senede devletimizin ortaya koymuş olduğu vergi indirimlerine sektör de kampanyalarla destek verdi. Türkiye’nin lokomotif sektörü konumundaki otomotiv, bu zor dönemi 600 bin adet seviyesinin üzerinde tamamlayarak gücünü gösterdi.

Sinan Özkök, NISSAN Türkiye’nin 2017’de yüzde 3.6 olan pazar payını küçülen pazara rağmen yüzde 4.2’ye çıkarttığını dile getirdi.

Otomotivde 2019

Sinan Özkök, 2019 yılına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “2019’a yönelik planlarımız çerçevesinde ocak, şubat ve mart aylarında devam eden vergi indirimlerinin yılın geri kalanında da sürmesi durumunda pazarın 450 bin adet seviyesinde olacağını öngörüyoruz. Bu uygulama devam etmediği takdirde pazarımızın çok daha düşük seviyeye inme riski de ortada. İlk üç aydaki vergi indirimleriyle beraber elbette pazarda bir hareketlenme bekliyoruz ancak bir kısım talebin kasım ve aralık aylarına çekilmiş olması bu hareketin daha kısıtlı olacağını gösteriyor. 450 bin adet düzeyinde kalsak dahi 2017 ile karşılaştırdığımızda maalesef pazarın yarı yarıya daraldığı da başka bir gerçek.

NISSAN Türkiye’den rekor pazar payı

NISSAN Türkiye’nin 2017’de yüzde 3.6 olan pazar payını küçülen pazara rağmen yüzde 4.2’ye çıkarttığını belirten Özkök, “2018 senesini NISSAN açısından özetlersek SUV’daki değişmez önderliğimizi tekrarladığımız bir başka sene oldu. SUV’daki gücümüzü pazara aktardığımız, pazar payımızı yüzde 4.2’ye taşıdığımız bir sene oldu. NISSAN olarak, yılı düşen bir pazarda pazar payımızı artırarak tamamladık. Toplam pazardaki onuncu yerimizi korurken, otomobil pazarında ise dokuzuncu sıraya yükseldik. Elde ettiğimiz bu pazar payı gelişimi bizi mutlu ediyor, önümüzdeki dönem için de umut veriyor.” dedi.

Sinan Özkök, SUV önderliği hakkında “Değişmeyen önderi olduğumuz SUV sınıfında başarımızın altını bir kez daha çizmek gerekirse 2018’de gerçekleştirdiğimiz 20 binden fazla SUV satışıyla bir numarayız. Bu gelişen pazardaki payımız yüzde 19’a çıktı.” dedi.

SUV’da önder değişmedi

Sinan Özkök, SUV önderliği hakkında şunları söyledi: “Değişmeyen önderi olduğumuz SUV sınıfında başarımızın altını bir kez daha çizmek gerekirse 2018’de gerçekleştirdiğimiz 20 binden fazla SUV satışıyla bir numarayız. Bu gelişen pazardaki payımız yüzde 19’a çıktı. Satılan her beş araçtan biri NISSAN. Kendi yarattığı sınıfın değişmeyen önderi QASHQAI, bu sene de yüzde 21’lik sınıf payıyla ve 15 bin adede yaklaşan satışıyla önder konumunu güçlendirdi. Yine aynı şekilde X-TRAIL  2018’deki 4 bin 306 adetlik satışla sınıfta yüzde 32’lik bir paya ulaştı. Bu da X-TRAIL’e D-SUV sınıfındaki önderliği getirdi.

NAVARA’ya bir ödül daha

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından düzenlenen 9. ODD Gladyatörler töreninde “Yılın En İyi PR/Etkinlik Uygulaması” ödülünü alan NAVARA Türkiye Şovu’na değinen Sinan Özkök, “9. ODD Gladyatörler gecesinde pick-up sınıfının efsane modeli NAVARA çok önemli bir ödül aldı. 3 yılda aldığı bu dördüncü ödül ile nasıl efsane olduğunu da bir kez daha gösterdi. NAVARA Türkiye Şovu, jüri tarafından yüzde 60 oyla Yılın En İyi PR/Etkinlik uygulaması olarak seçildi. NAVARA Türkiye Şovu boyunca 45 il, 190 ilçe ve 535 köye gittik. 36 bin kilometreden fazla yol kat ettik. Aylar boyunca NAVARA’yı hiç gidilmemiş yerlerde müşterisi ile buluşturduk. Pick-up sınıfının efsane modeli NAVARA bir yandan kendi sınıfındaki yerini kuvvetlendirirken, diğer yandan da NAVARA Türkiye Şovu ile beraber binlerce müşterimize ulaştık, doğal ortamlarda test sürüşü imkanı sunduk.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here