SOLUTRANS 2017

0
1895

21 – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında Fransa’nın Lyon kentinde gerçekleştirilen uluslararası karayolu ve kentiçi taşımacılık çözümleri fuarı SOLUTRANS, ziyaretçi rekoru kırdı. Beş gün boyunca fuarı, 2015 yılındaki fuara göre, yüzde 34 artışla 48 bin 240 ziyaretçi gezdi.

2015 yılına göre yüzde 30 artışla, fuara katılan 610 firmanın yüzde 45’ini yeni katılımcılar ve yüzde 24’ünü 18 ülkeden gelen yabancı katılımcılar oluşturdu.

Fuarın resmi açılışı 21 Kasım tarihinde Fransız Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne ve İsveç Altyapı Bakanı Thomas Eneroth tarafından gerçekleştirildi.

Fuara yatırım planlarıyla gelen taşımacılık dünyasından profesyonel ziyaretçiler, katılımcı firmalarla önemli iş bağlantıları kurarak 200 milyon Euro’nun üzerinde sipariş verdiler.

150 yeni ürünün katılımcı standlarında sergilendiği fuarda dünya tanıtımları da gerçekleştirildi.

“SOLUTRANS Yenilikçilik Ödülleri” dokuzuncu kez düzenlendi.

Fuar sırasında “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu“, “2018 Yılının Uluslararası Vanı” ve “2018 Yılının Uluslararası Pick-Up“ı ödülleri de verildi. Dokuzuncu kez düzenlenen “SOLUTRANS Yenilikçilik Ödülleri“nde ise üstyapı üreticisi kategorisinde Altın Ödül Lamberet’ye, Gümüş Ödül Chereau’ya, Bronz Ödül Lecapitaine’e ve Sürdürülebilir Gelişme Ödülü Gaussin Manugistique’e verildi. Donanım üreticileri kategorisinde ise Altın Ödül SAF-Holland’a, Gümüş Ödül Robert Lye’ye, Bronz Ödül Carrier Transicold’a ve Sürdürülebilir Gelişim Ödülü Telma’ya verildi. Düşük yayımlı aktarma ödülünün sahibi ise Renault Trucks oldu.

Yüzde 100 elektrikli 13 tonluk Renault Trucks D deneysel dağıtım kamyonu

Renault Trucks, Lyon-Eurexpo’da düzenlenen 14’üncü SOLUTRANS Fuarı’ndaki 700 metrekarelik standında 520 beygir gücünde 13 litrelik Euro 6 C common rail motor ile donatılan uzun yol çekicisini, Delanchy Taşımacılık Grubu ile birlikte geliştirilen yüzde 100 elektrikli 13 tonluk Renault Trucks D deneysel dağıtım kamyonunu, İkinci El Kamyon Fabrikası’nda dönüştürülen T X-Road hafif inşaat çekicisini, sıkıştırılmış doğal gaz ile (CNG) ile çalışan ve 185 kg’lik depolarıyla 650 km’lik menzile sahip olan D Wide CNG kentiçi dağıtım kamyonunu ve kentiçi taşımacılık için yakıt tüketimini azaltacak yenilikçi teknolojileri içeren Urban Lab 2 deneysel kamyonunu tanıttı.

Renault Trucks Urban Lab 2
Renault Trucks T High Edition Team Alpine
Renault Trucks T X-Road
Renault Trucks D Wide CNG

Solutrans 2017’deki IVECO standının ana teması sürdürülebilir gelişme ve seçenek tahrik teknolojileri idi. Standda yeni Cursor 13 doğal gaz motoruyla donatılan yeni Stralis NP 460 çekici, doğal gazlı bir sürümü de bulunan Stralis X-Way hafif inşaat serisi, kentiçinde çevreyle dost dağıtım çözümleri sunan ve Hi-Matic Natural Power, Daily Euro 6 RDE ve Daily Electric sürümlerini içeren yeni Daily Blue Power serisi ve tamamen havalı süspansiyonlu yeni sürümü ile Eurocargo hafif ve orta sınıf kamyon tanıtıldı.

Solutrans 2017’deki IVECO standının ana teması sürdürülebilir gelişme ve seçenek tahrik teknolojileri idi.

Bir önceki fuara göre yüzde 40 daha büyük olan bin 600 metrekarelik IVECO standında beş adet Daily hafif ticari taşıt, bir adet Eurocargo, yeni Stralis XP ve NP çekiciler, IVECO Z TRUCK kavram çekici ve birçok doğal gazlı motor sergilendi.

Yeni IVECO Stralis NP 460

CIFA elektrikli mikser üstyapılı doğal gazlı Stralis X-WAY Natural Power kamyon ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

IVECO Stralis X-Way hafif inşaat serisi

Fuara gelen ziyaretçiler açık alanda ise Stralis X-WAY, Stralis XP ve Stralis NP çekicileri, Daily NP ve Daily Hi-Matic hafif ticari taşıtlar ve Eurocargo NP kamyonu deneyimleme olanağı buldular.

IVECO Z TRUCK
CIFA elektrikli mikser üstyapılı doğal gazlı Stralis X-WAY Natural Power kamyon ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.
IVECO Daily Blue Power serisi

MAN Truck & Bus, beş gün süren fuar boyunca yüzde 100 elektrikle çalışan ve 12 adedi şu anda Avustruya’da günlük dağıtım işlerinde görev yapan 19 tonluk dağıtım kamyonu MAN eMobility Truck’ı, yenilenen MAN TGX, TGS, TGL ve TGM serilerini ve Fransa resmi tanıtımı yapılan MAN TGE hafif ticari taşıt serisini sergiledi.

MAN eMobility Truck
MAN TGX ve TGS serileri
MAN TGE hafif ticari taşıt serisi

Volvo Trucks, SOLUTRANS Fuarı’nda sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan FH LNG modelinin Fransa tanıtımını gerçekleştirdi. İlk kez 2017 yılı ekim ayında tanıtılan FH LNG, 2018 ilkbaharından itibaren ticarileştirilecek. Sınırlı sayıda üretilen FH Volvo Ocean Race serisi de fuarda sergilendi. Dizel eşdeğerine göre karbondioksit yayımını yüzde 20’den yüzde 100’e kadar düşüren FH LNG, en büyük hacimli deposuyla bin km’ye kadar menzil sunuyor. 460 beygirlik gaz motoru 2300 Nm, 420 beygirlik gaz motoru ise 2100 Nm’lik azami tork üretiyor.

VOLVO FH LNG
VOLVO FH Volvo Ocean Race

Yeni XF ve CF serisi ile “2018 yılının Uluslararası Kamyonu” ödülünü kazanan DAF Trucks, fuarda XF ve CF serilerinin yanı sıra LF serisinin 150 beygirlik sürümünü de sergiledi.

Yeni DAF XF ve CF serisi
DAF LF serisi

Mercedes-Benz Kamyonları, SOLUTRANS Fuarı’ndaki 700 metrekarelik standında sekiz farklı alana seslenen sekiz farklı Actros, Arocs ve Econic serisi kamyonunu sergiledi. Duonic otomatik şanzımanla donatılan 7 tonluk Fuso Canter EcoHybrid, pazarda bu teknolojiye sahip tek kamyon olarak fuarda yerini aldı.

Mercedes-Benz Actros ve Arocs
Mercedes-Benz Econic
Fuso Canter EcoHybrid

Mercedes-Benz Vanları ise fuarda tarihindeki ilk pick-up olan X serisini, geleceğin drone’lara sahip kentiçi dağıtım vanları hakkında fikir veren Vision Van kavram vanını ve 4 metreküplük soğutuculu kasaya sahip Citan şasi kabin hafif ticari taşıtını tanıttı.

Mercedes-Benz Vision Van
Mercedes-Benz X serisi

Scania, SOLUTRANS Fuarı’nda seçenek yakıtlı modellerinin yanı sıra özellikle inşaat sektörü için geliştirdiği XT serisinin P410 6×4 ve G 450 8×4 sürümlerini ve V8 motorla donatılan özel boyalı S 520 uzun yol çekicisini tanıttı. Scania, doğal gaz (CNG ve LNG), biyoetanol, hibrit, HVO ve biyodizel olmak üzere geniş bir seçenek yakıt yelpazesi sunuyor. Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan 410 beygirlik R 410 çekici, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ile çalışan 410 beygirlik R 410 çekici, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ile çalışan 340 beygirlik G 340 6×2 kamyon ve etanol ile çalışan 280 beygirlik P 280 4×2 kamyon Scania standında sergilenen seçenek yakıtlı çekici ve kamyonlardı.

Scania XT serisi
Scania S 520
Scania R 410 CNG
Scania G 340 CNG ve P 280 Etanol
Scania R 410 LNG

Isuzu Trucks, SOLUTRANS Fuarı’nda tamamen yeni M21 serisini tanıtma olanağı buldu. Yeni seri; standart, geniş ve çift kabin seçenekleriyle alınabiliyor. Daha hafif ve daha modern aktarma organları M21 serisinin faydalı yük sığasını artırıyor. Euro 6B ölçütündeki yeni 4 silindirli dizel motor, dizel parçacık filtresi sayesinde AdBlue’ya gerek duymuyor.

Isuzu Trucks M21
Isuzu Trucks M21

Nissan, fuarda NAVARA pick-up ailesinin farklı üstyapılara sahip tek ve çift kabinli sürümlerinin yanı sıra NV200, NV 300, NV 400 ve NT 400 hafif ticari taşıtlarını sergiledi. Avrupa’nın en çok satılan yüzde 100 elektrikli vanı olan Nissan e-NV200 de fuarda yer aldı. 40 kWh’lik yeni akü, Nissan e-NV200’e 280 km’ye kadar menzil sağlayabiliyor. Nissan, tüm modellerine beş yıl veya 160 bin km, e-NV200’e ise 100 bin km garanti veriyor.

Nissan e-NV200
Nissan NAVARA
Nissan NV 300
Kässbohrer, fuarda K.SSM 60 silobas yarı treyleri, K.SRI C soğutuculu yarı treyleri, dört dingilli K.SLA 4 low-bed yarı treyleri ve K.SBT kapalı kutu yarı treyleri tanıttı.

 

Ev sahibi üretici olan Renault’nun tüm hafif ticari taşıt yelpazesi SOLUTRANS Fuarı’nda Renault Pro+ markası altında tanıtıldı.
Krone, fuarda kapalı kuru yük kasası Dry Liner’ı, Cool Liner soğutuculu yarı treyleri, City Liner yarı treyleri, Mega Liner Multos yarı treyleri ve telematik hizmetlerini tanıttı.
Kögel, fuarda otomatik lastik basıncı izleme özelliğine sahip treyler telematik modülünü, KTA treyler dingilini, üç dingilli damper yarı treylerini, Kögel Box kuru yük kasasını ve Cargo Coil yarı treylerini sergiledi.

Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi üyeleri,  SOLUTRANS 2017 Fuarı’nın Seçenek Kamyon Etkinliği‘nde FPT Industrial‘ın yeni 13 litrelik doğal gaz motoru ile donatılan ve şu anda piyasadaki en güçlü doğal gazlı çekici olan IVECO Stralis NP 460‘ı, Renault Trucks‘ın sıkıştırılmış doğal gaz ile (CNG) ile çalışan ve 185 kg’lik depolarıyla 650 km’lik menzile sahip olan D Wide CNG kentiçi dağıtım kamyonunu ve DAF‘ın yüzde 100 elektrikle de gidebilen deneysel hibrit çekicisini kullanma olanağı buldular. DAF XF serisini temel alan çekicide hibrit modül (otomobil teknolojisi), optimize edilmiş ısı sistemi, elektrikli direksiyon pompası, DC – DC dönüştürücü, akü sistemi (otomobil teknolojisi), elektrikli hava kompresörü ve elektrikli atık ısı yeniden kazanımı gibi özellikler bulunuyor.

Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi üyeleri, SOLUTRANS 2017 Fuarı’nın Seçenek Kamyon Etkinliği’nde seçenek tahrikli kamyon ve çekicileri kullandılar.
Etkinlikte Renault Trucks’ın doğal gazlı kamyonu, IVECO’nun doğal gazlı çekicisi veve DAF’ın hibrit çekicisi yer aldı.
FPT Industrial’ın yeni 13 litrelik doğal gaz motoru ile donatılan IVECO Stralis NP 460, şu anda piyasadaki en güçlü doğal gazlı çekici konumunda.
Renault Trucks’ın sıkıştırılmış doğal gaz ile (CNG) ile çalışan D Wide CNG kentiçi dağıtım kamyonu, 185 kg’lik depolarıyla 650 km’lik bir menzile sahip.
DAF XF serisini temel alan çekicide hibrit modül (otomobil teknolojisi), optimize edilmiş ısı sistemi, elektrikli direksiyon pompası, DC – DC dönüştürücü, akü sistemi (otomobil teknolojisi), elektrikli hava kompresörü ve elektrikli atık ısı yeniden kazanımı gibi özellikler bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz