Skoda, yükselişini sürdürüyor

0
421

Skoda, yeni ürün yelpazesiyle Türkiye’de daralan otomotiv pazarında büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın ilk 10 ayına göre yüzde 30.7 daralan Türkiye binek otomobil pazarında, Skoda pazar payını artırmayı başardı.

Skoda markasının başarılı pazar performansını değerlendiren Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, pazarda dinamik modelleriyle öne çıkmayı sürdürdüklerini ve başarılı bir pazar performansı sergiledikleri dile getirdi. Skoda’nın pazarın yüzde 76’sını kapsayan model yelpazesiyle güçlenmeye devam ettiğini söyleyen Başar, şöyle konuştu: “2018 yılının ilk 10 ayında otomotiv pazarı yüzde 30.7 daralırken, bizim dinamik modellerimizin ve ürün çeşitliliğimizin de katkısıyla pazar payımızı artırmayı başardık. Geçen yıl, aynı dönemde yüzde 3.4 olan payımız 16 bin 545 adetle 1 puan artarak, bu yıl yüzde 4.4’e çıktı. Bununla birlikte marka sıralamasında 13’üncü sıradan 11’inci sıraya yükselerek çıkışımızı bu alanda da sergiledik. Ürünlerimizin kalitesini daha çok müşteri ile buluşturdukça hem pazar payımızı hem de satış adedimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

“Modellerin Performansı”

Markanın amiral gemisi Superb modeli toplam Skoda modelleri içinde yüzde 36.9’luk satış ile en çok tercih edilen Skoda modeli oldu. Skoda’nın C sınıfındaki güçlü temsilcisi Octavia ise satışların yüzde 33.8 ile Çek markanın en çok sattığı ikinci model oldu. Markanın üçüncü en çok satan modeli ise yüzde 11.6 ile Fabia modeli oldu.

Skoda, dünyada da yükselişte

Skoda, Türkiye’de olduğu gibi küresel pazarda da büyümeye devam ediyor. Kârlılığını korumayı başaran Skoda, Ocak-Eylül döneminde geçen yıla göre yüzde 7.8 oranında artış sağladı. Böylece geçtiğimiz yıl dünya çapında ilk 9 ayda 871 bin 100 adet satışa elde eden marka, bu yıl ise 939 bin 100 araçlık satışla yeni bir rekora imza attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here