Sertrans, filosunu 100 adet Renault Trucks ile yeniledi

1
2346
Renault-Trucks-ARACLAR_01

Renault Trucks ile 25 yıldır işbirliği yapan Sertrans Logistics, 200 adet çekiciden oluşan filosunu yenilemek için yine Renault Trucks’ı tercih etti ve 100 adet Renault Trucks T serisi çekiciyi filosuna kattı.

2019 yılında 30’uncu yılını kutlayacak Sertrans Logistics, tamamı Renault Trucks çekicilerden oluşan filosunu yenilemek amacıyla satışı Renault Trucks Türkiye bayisi Koçaslanlar Otomotiv tarafından gerçekleştirilen 100 adet Renault Trucks T 460 4×2 X-Low Euro 6 çekiciyi teslim aldı. Sertrans Logistics, alım sırasında Renault Trucks’ın toplam çözümleri kapsamında VFS Finansman’ın sunduğu kredi olanaklarını kullandı.

Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Keleş, Transer Logistics Genel Müdürü Murat Cömert, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, VFS Finansman Ülke Müdürü Semih Pala ve Koçaslanlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan teslimat töreninde hazır bulundular.

Sertrans Logistics’in İstanbul Hadımköy’deki merkez binasında düzenlenen teslimat törenine Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Keleş, Transer Logistics Genel Müdürü Murat Cömert, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, VFS Finansman Ülke Müdürü Semih Pala ve Koçaslanlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan katıldı. Renault Trucks Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Saint Meleuc ise teslimat öncesinde Sertrans Logistics’i ziyaret ederek çözüm ortaklıklarını değerlendirdi.

Teslimat sırasında düzenlenen basın toplantısına Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Keleş, Transer Logistics Genel Müdürü Murat Cömert, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu ve VFS Finansman Ülke Müdürü Semih Pala katıldı.

“Sertrans’a komple proje ürettik”

Sertrans’ın 20 yıldan fazla bir süredir kendileriyle çalışmasının işleri doğru yaptıklarının, ürünlerinin doğru ürünler olduklarının ve Sertrans Logistics’e katma değer yarattıklarının bir göstergesi olduğunun altını çizen Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, çok yakın çalışmayı ve birbirlerini anlamayı gerektiren bu son projede Sertrans Logistics’e komple proje üretmeye çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: “Sertrans’ın çalışma maliyetlerini, operasyonel maliyetlerini en aza indirmemiz gerekiyordu. Bunun için de ikinci el araçlarını değerlendirmemiz, yaptıkları işe en uygun aracı tasarlamamız, finansal anlamda doğru çözümleri üretmemiz ve araçların operasyonda kalma sürelerini azamiye çıkarmak için servis kontratlarını en az üç sene geçerli olacak şekilde sunmamız gerekiyordu. Tabii tüm bunların ötesinde ortaklar arasında doğru iletişimin kuruluyor olması en önemli etkenlerden biri. Tabii ki her konuda anlaşamayabilirsiniz; ama burada önemli olan birbirimizin ne demek istediğini çok iyi anlamak, ihtiyaçları doğru belirlemek ve bu ihtiyaçlara uygun olarak çözüm sunmaktı.

Renault Trucks’ın 2018 yılında küresel olarak altın yılını yaşadığının altını çizen Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, uzun dönemli planlarında hiçbir değişiklik yapmadıklarını, kısa dönemli planlarında ise bazı gözden geçirmeler yaptıklarını belirterek, en büyük önceliklerinin bayi teşkilatlarına gerekli desteği vererek onların sıkıntıya girmemelerini sağlamak olduğunu dile getirdi. Bayilerinin hiçbir sıkıntıya girmemeleri için ellerinden gelen tedbirleri aldıklarını ve şu anda yürüyen araç parkı için gerekli hizmetlerin eksiksiz olarak verildiğini kaydeden Sébastien Delépine, bu gibi sıkıntılı durumlarda ilk önceliklerinin müşterilerinin ve bayilerinin yanında olmak olduğunu açıkladı.

“Türkiye stratejimizi değiştirmiyoruz”

Bayi teşkilatlarını geliştirme stratejileri doğrultusunda birçok yeni bayi açtıklarını ve bayilerinin birçok yeni yatırım yaptığını kaydeden Sébastien Delépine, bayi teşkilatını geliştirmede çok önemli bir yol kat ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Diğer bir stratejimiz inşaat yelpazesinden yeni ürünlerin tanıtımını yapmaktı. Orada da çok başarılı olduk. Hem araç yelpazemizi hem de Volvo Finans gibi hizmetlerimizi çeşitlendirerek büyüttük. Bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında çok güzel sonuçlar elde ettik. 20’nci yılımızı kutlarken geçen yılki satışlarımızı tam ikiye katlıyorduk; ancak yılın ikinci yarısındaki zorlayıcı pazar koşullarını hepimiz biliyoruz. Biz 20 yıldır Türkiye’deyiz ve bu zorlayıcı koşullara karşın Türkiye ile ilgili stratejimizi kesinlikle değiştirmiyoruz. Türkiye, Renault Trucks için Avrupa’nın en önemli pazarlarından biri. Biz de bu pazarda payımızı büyütmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Satış sonrası hizmetlerdeki kolaylıkların yanı sıra Renault Trucks ile aralarında kurulan fikir birliğinin ve kolay iletişimin tercih nedenleri arasında yer aldığını açıklayan Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Keleş, lojistik sektörünün genel bir daralma yaşadığı böyle bir dönemde Renault Trucks ile devam etme kararı aldıklarını ve bu süreçte VFS Finansman’ın çok büyük katkı ve yardımları olduğunu dile getirdi. Hakan Keleş, işlerine odaklandıkları, şirket olarak verimliliği esas aldıkları, sektör dinamiklerini ve şirket kaynaklarını çok iyi takip ettikleri, günlük ve haftalık bütçe yönetimi yaptıkları için böyle bir dönemde cesurca davranabildiklerini ifade etti.

“Geçtiğimiz dar boğazları yatırımlarla fırsata çevirmemiz gerekiyor”

2018 yılını yüzde 20’lik büyüme ile tamamlayacaklarını kaydeden Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Keleş, yaptığı açıklamada “200’e yakın ülkede bin 800’e yakın noktada hizmet veriyoruz. Dünya çapındaki lojistik ihtiyaçlarına küresel çözümler getiriyoruz. Orta ve uzun vadede hedefimiz, küresel lojistik şirketlerinin arasında yer almak. Bu durumda krizleri de fırsata çevirmeye çalışıyoruz. 100 araçlık bir filo yenilemesi yapmamız da bunun bir göstergesi.” dedi.

Türkiye lojistik sektörünün, her gün yükselen bir ivme ile ülke milli gelirinin yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturduğunu vurgulayan Hakan Keleş, şöyle konuştu: “Halen gelişimini sürdüren sektörümüz son on yılda yaklaşık 1.9 milyar Dolar yabancı yatırım çekmiş, sığasını genel itibariyle dört kat artırmayı başarmıştır. Yarım milyon kişiye yatırım imkanı sağlayan lojistik sektörünün gelecekte çok daha büyük sayılara ve yabancı sermaye girişlerine imza atacağına güvenim tamdır.

Geçen yıl 730 adedin üzerinde kamyon sattıklarını, bu yıl için bin 200 adet kamyon satmayı planladıklarını, ilk altı aydaki sonuçların bu rakamın da üstüne çıkabileceklerini gösteren bir seviyede gerçekleştiğini; ancak son yaşanan gelişmeler nedeniyle hedeflerinin altında kalacaklarını açıklayan Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, en azından planladıkları pazar payının altında kalmamayı hedeflediklerini söyledi. Şu anda en önemli şeyin yatırım yapmaya hevesli yatırımcı bulmak olduğunu; ama bunun da yetmediğini, bu yatırımcının da kredi bulması gerektiğini kaydeden Ömer Bursalıoğlu, oyun alanının çok daraldığını belirterek, tüm bunlara karşın 2019 yılından umutlu olduklarını; çünkü Türkiye’de krizlerden sonra patlamalar yaşandığını dile getirdi.

Türkiye’de lojistik sektörünün yaklaşık 300 milyar TL bandında seyrettiğine dikkat çeken Hakan Keleş, “Sektörümüzün küresel büyüklüğü ise 7.5 trilyon Dolar’a ulaşmış durumda. Bu yıl sonunda Türkiye’deki sektör büyüklüğünün yaklaşık 330 milyar TL’ye ulaşarak tamamlanmasını bekliyoruz. Bugün sınırların kalktığı dünyamızda lojistik sektörünün önemi gittikçe artıyor. Yatırımlarımızı sürdürürken bizler de operasyon maliyetlerimizi ve hizmet kalitemizi göz önünde bulunduruyoruz. Bu anlamda Renault Trucks, yakıt tasarrufu teknolojileri, yüksek performansı, düşük maliyetli ve hızlı satış sonrası bakım-onarım hizmetleri ile bizim için vazgeçemediğimiz bir çözüm ortağı oluyor.” şeklinde konuştu.

Renault Trucks ile yüzde 5 oranında yakıt tasarrufu

1993 yılından bu yana Renault Trucks çekicileri kullandıklarını dile getiren Hakan Keleş, “Renault Trucks çekiciler ile sağladığımız yakıt tasarrufu, maliyet tablolarımıza pozitif yansıyor. Tüm filomuz, yılda araç başına ortalama 90 bin km yol katediyor. Bu doğrultuda 200 araca sahip filomuzda araç başına yıllık yaklaşık 360 bin lt yakıt tasarrufu sağlıyoruz.” dedi.

İsveç sermayeli Volvo Grubu’nun bir parçası olan, idari merkezi Amerika’da bulunan ve dünyada 40’tan fazla ülkede etkinlik gösteren VFS’nin 2005 yılından bu yana Türkiye’de bulunduğunu açıklayan VFS Finansman Ülke Müdürü Semih Pala, Sertrans’ın böyle bir dönemde yaptığı yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sertrans ülkemizin lojistik şirketlerinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Bu bize taahhütlerimizi yerine getirme konusunda büyük bir güç verdi. Türkiye’deki lojistik yöneticilerinin Sertrans’ın tarif ettiği bütçe disiplinini göstermeleri durumunda bütün bir sektörün yükseleceğinden eminim. Önemli olan idari mükemmeliyetçi yapıyı korumak. Sonrası kolay.”

Düşük bakım-onarım maliyetleri filolara avantaj sağlıyor

Hakan Keleş, açıklamalarına şöyle devam etti: “Filomuzda yer alan en yaşlı Renault Trucks çekici 1 milyon 400 bin km yol yapmış bulunuyor ve bu kilometrede bile üstün bir performans sunuyor. Filomuzu düzenli olarak yenilememizin yanı sıra Renault Trucks ile önemli arızalar yaşamamamız ve ayrıca bakım giderlerinin makul olması, yeni alımlarımızdaki kararımızın önemli nedenleri arasında yer alıyor. Sertrans olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimize yüksek hizmet kalitesi sunmak adına en iyi ve kaliteli ürünleri kullanmaya devam edeceğiz.

Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Keleş ve Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine

Renault Trucks bakım ve onarım sözleşmeleri, filoların operasyonlarını kolaylaştırıyor

Sertrans Logistics, yeni araçlarını Renault Trucks Excellence Servis Sözleşmesi ile teslim alarak satış sonrası hizmetler için de ayrı bir anlaşma yaptı. 3 yıl ve 500 bin km’ye kadar geçerli olacak servis sözleşmesi kapsamında lastik, yakıt ve sürücü maliyetleri dışında aracın tüm bakım, onarım ve yol yardım hizmetleri hem yurtiçinde hem de yurtdışında Renault Trucks güvencesi altında oluyor. Araçların tüm bakım-onarım çalışmaları, Renault Trucks satış sonrası ekibi tarafından yürütülüyor ve takip ediliyor. Böylece ayrı bir iş yükü olan bakım ve onarım işlemlerinin planlanması ve takibi kolaylaştığı gibi avantajlı bir bütçe ile tasarruf yapılması sağlanıyor. Operasyonlarda aksama olmadığı için filo yönetiminde zaman tasarrufunun avantajı sunuluyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz