Sektörel teşvikler ve indirim iyi ki olmuş!

0
1003
Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan
Renault Trucks

Otomotiv sektöründe 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olan ÖTV ve KDV indirimleriyle ilgili görüşlerini paylaşan Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, indirimin 2018 yılının son 2 ayında olduğu gibi yeni yılın ilk 3 ayında da etkili bir momentum kazandıracağını dile getirdi. Ümit Karaarslan, “2018 yılının son 2 ayına olumlu etki eden bu sektörel indirim ve teşvikler iyi ki olmuş diyoruz. Böylece pazarın ve sektörün daha fazla negatif etkilenmesinin kesinlikle önüne geçildi. Yeni yılda 3 ay daha bu teşviklerin devam edecek olması özellikle yeni bir araç almayı düşünen herkes için fırsatların devam edeceğinin net göstergesidir. Motosiklette ise 250 cc altı modeller için ÖTV indirim teşviği ayrıca sektöre canlılık katacaktır. Bununla birlikte 250 cc üzeri modellerde yapılacak kalıcı bir ÖTV indirimi pazarın büyümesiyle Türkiye’ye yatırım getirir düşüncesindeyiz.” açıklamasında bulundu.  

Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, otomotiv sektöründe vergi indirimlerinin 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Otomobillerde 1600 cc altındaki araçlarda ÖTV’de yüzde 15 indirim ve ticari taşıtlarda da KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin sektöre olan artılarını geçtiğimiz kasım ve özellikle aralık ayında gördüklerini dile getiren Karaarslan, “2018 yılının son 2 ayına olumlu etki eden bu sektörel indirim ve teşvikler iyi ki olmuş diyoruz. Böylece pazarın ve sektörün daha fazla negatif etkilenmesinin kesinlikle önüne geçildi. 2018’in aralık ayında pazarın yaklaşık 70-72 bin bandında kapanmasını bekliyoruz. Sektörel teşviklerin ve firmaların üzerine yaptığı etkili kampanyalarla yüzde 30’ları aşan indirimler söz konusu oldu. Yeni yılda da 3 ay daha bu teşviklerin devam edecek olması özellikle yeni bir araç almayı halen düşünen herkes için fırsatların devam edeceğinin net göstergesidir. Yılın son ayında Suzuki olarak Jimny ve Swift gibi 2 yeni modelimizi satışa sunmuştuk. Otomobil severleri yeni yılın ilk 3 ayında bu güzel teşviklerden yararlanmaya davet ediyoruz.” dedi.

Suzuki ve Trend Motor Genel Müdürü Ümit Karaarslan

Motosiklette de yeni yılla birlikte 250 cc altı motorlu modellerde ÖTV’nin tamamen kaldırılmasını çok olumlu karşıladıklarını kaydeden Suzuki ve Trend Motor Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 250 cc altı modellerin Türkiye’de pazarın yüzde 80’inini oluşturduğuna dikkat çekti. Bu olumlu adımın 250 cc üstü motorlu modellerde de uygulanmasının önemi dikkat çeken Karaarslan, “Türk milleti yüksek hacimli iyi motorlara da binmeyi hak ediyor. Buradaki yüzde 35 olan ÖTV’nin belli bir miktar teşvikle düşürülmesi, pazarın daha da büyümesine vesile olacağı gibi motosiklet alanında ülkemize yeni yatırımların gelmesine de vesile olur.” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz