Sektör, Ağır Vasıta Zirvesi’nde çıkış noktası arayacak

0
624
Agir-Vasita-Zirvesi-2
Çekici, kamyon, treyler ve üstyapı sektörünü kapsayan Ağır Vasıta Zirvesi, 11 Şubat 2020 tarihinde kamu ve özel sektörü bir araya getiren bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Türkiye ağır vasıta sektörü; TAİD, TREDER ve ARÜSDER’in işbirliğiyle bir araya geliyor. Çekici, kamyon, treyler ve üstyapı sektörünü kapsayan Ağır Vasıta Zirvesi, 11 Şubat 2020 tarihinde kamu ve özel sektörü bir araya getiren bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Pazarın önde gelen paydaşları, sektör sorunlarının konuşulacağı ve yeni stratejilerin belirleneceği zirvede buluşacak.

Türkiye ağır vasıta sektörü, üretim hacmiyle Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi konumunda. 50 bin adet kamyon ve 100 bin adet treyler üretim kapasitesine sahip ağır vasıta sektörü, iç pazarda son 5 yıldır yaşanan daralma ile birlikte potansiyelinin çok gerisinde kaldı. Yurtiçinde 35 bin adet olan kamyon-çekici pazarı 7 bin adetlere, 25 bin adetlik treyler pazarı, 10 bin adetlere gerilemiş durumda. Ağır vasıta üreticileri, kapasite yatırımlarını 30 bin adetlik pazara göre planladıkları için ciddi sorunlar yaşıyor. Bu durum ana sanayi, yan sanayi, distribütör, yetkili bayiler ve servis noktaları başta olmak üzere 150 binin üzerinde istihdamı bulunan sektörü tehlikeye düşürüyor. 65 bin kişiye çeşitli vesilelerle istihdam olanağı yaratan, dünyanın 145 ülkesine ihracat yapan, sürekli olarak teknoloji ve inovasyona dayalı yatırımlar yapan üstyapı ve ekipman sektörü de yaşanan daralmadan payını alıyor. Araç-treyler-üstyapı ayrılmaz bir bütün olduğundan birlikten doğan güç ile zirvede çözümler de birlikte aranacak ve ülke ekonomisine katkının artırılmasına odaklanılacak. 

Pazarın geçtiği dar boğaza çözüm arayan sektör paydaşları, çıkış noktasında ise kamudan destek bekliyor. 55 bin adet kamyon-çekici ve bir o kadar treyler talebi ötelenmiş durumda. Kamudan sağlanacak çeşitli teşviklerle ötelenmiş talebin pazara kazandırılması sayesinde ise ağır ticari araç pazarında 2020 yılında yükseliş görmek mümkün olacak.

TREDER-Baskani-Yalcin-Senturk_TAID-Baskani-ilhami-Eksin_ARUSDER-Baskani-Burhan-Firat
TREDER Treyler Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk, TAİD Ağır Ticari Araçlar Derneği Başkanı İlhami Eksin ve ARÜSDER Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Burhan Fırat (soldan sağa)

Teşvik bekleniyor

TAİD Ağır Ticari Araçlar Derneği Başkanı İlhami Eksin, ağır vasıta pazarının öncelikli beklentilerini şöyle açıkladı: “Sektör öncelikli olarak hurda teşviki, vergi teşviki ve finansman koşullarının iyileştirilmesini bekliyor. Emisyon sınıfı ve alternatif yakıt avantajlarının uygulanması ile yeni araç alımları özendirilebilir. Geçtiğimiz yıl mevcut aracını 2 yıl içerisinde satmayı taahhüt eden ağır vasıta ruhsat sahipleri, yeni araç alımında yüzde 4 ÖTV teşvikinden yararlanıyordu. Bu teşvik, pazara az da olsa bir ivme kazandırmıştı. Ayrıca yüklerin taşımasında çekiciler kadar öneme sahip olan treyler için de hurda teşviki uygulanması beklentiler arasında yer alıyor. Teknolojinin gelişmesi ile araçlardan alınabilecek anlık verinin işlenerek lojistik sektörünün sürdürülebilir verimlilik ve dolayısıyla rekabet üstünlüğü elde etmelerini istiyoruz. Konu ile ilgili teknik ve idari düzenlemelerde katkı sağlamak için çalışmalarda bulunacağız. Zirvemiz, sektör paydaşlarını bir araya getirecek ve ortak çözümler ile ağır vasıtaların tekerleklerini yeniden döndüreceğiz.

Yatırımlar kaldığı yerden devam eder

TREDER Treyler Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk ise “Avrupa’nın en büyük ikinci üretim kapasitesine sahip ülkesiyiz. Hedefimiz liderlik. Orta vadede 1 milyar Dolar’lık ihracat hedefimiz var.  Bu hedefe yerli ve yabancı yatırımlar sayesinde ulaşacağız. Yatırımcılar, güçlü, sürdürülebilir ve büyük potansiyeli olan pazara yatırım yapar. Bu üçlü sac ayağını kamu ve özel sektör birlikte oluşturarak, kaldığımız yerden yatırımlara devam edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Agir-Vasita-Zirvesi-1
Zirve, 11 Şubat 2020 Salı günü Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Hotel’de gerçekleştirilecek.

Dünya markası olabilecek firmalarımız var

ARÜSDER Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Burhan Fırat da zirve ile ilgili yaptığı açıklamada “Yaklaşık 3 milyar Dolar’lık bir pazara sahip, kendi öz sermayelerine dayalı yatırımları ile iç pazarda kamuya, yurtdışında da dünyanın 145 ülkesine üst yapı-ekipman üreten sektörümüzün her yıl ihracat rekorları kırmasından dolayı gururluyuz. 2018 yılı itibariyle cari açığımıza artı yönde 700 milyon Dolar katkı sağlamış durumdayız. Bu yıl çok daha fazlasını gerçekleştireceğimiz ortada. ‘Dünya Markası’ olabilmek yolunda çok önemli mesafe kat etmiş firmalarımız bulunuyor ancak iç pazarda çok ciddi sıkıntılarımız da var. Sadece daralan iç pazar değil, mevzuattaki engeller, teşvik ve kredilerdeki yetersizlikler çözüm gerektiren temel sorunlarımız. Çözüm arayışlarımız için de bu zirvede diğer paydaşlarımızla bir araya geleceğiz.” dedi

Zirve, 11 Şubat 2020 Salı günü Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Hotel’de gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here