Seger, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tasarım Merkezi oldu

0
400
Seger Tasarım Merkezi Müdürü Tolga Kumral
Seger Tasarım Merkezi Müdürü Tolga Kumral
Renault Trucks

Otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren yerli üretici Seger, Ar-Ge kaynaklarını artıracak yeni atılımıyla hedeflerini büyüttü. Korna üretimi ve satışında dünyada ilk 10’da, Türkiye’de ise ilk sırada yer alan Seger, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Tasarım Merkezi onayını aldı.

Tolga Kumral: “Tasarım Merkezi ile daha hızlı şekilde stratejik hedeflerimize ulaşacağız

2022 yılında Tasarım Merkezi olabilmek adına çalışmalara başladıklarını belirten Seger Tasarım Merkezi Müdürü Tolga Kumral, “Vizyonumuzu E-mobilite sektöründe teknolojik ürün geliştiren ve üreten bir firma olarak belirlemiş olduğumuz için ‘Tasarım Merkezi’ olarak Ar-Ge kaynaklarımızı arttırmayı hedefledik. Bakanlık, Tasarım Merkezi onaylarını detaylı incelemelerden geçirerek veriyor. Bu noktada en önemli kriterler; aday firmanın geliştirdiği ve geliştirmeyi planladığı projelerin niteliği, bu projelerin hayata geçirilmesi ile beraber Türkiye’nin ihracat hedeflerine sunacağı katkı, projelerden çıkarılacak patentler, üniversitelerle yapılacak yakın iş birlikleri sayesinde ülkenin teknolojik know-how’ının geliştirilmesi. Firmamız da bu kriterlere uygun olarak hem geçmiş çalışmaları hem de gelecek vizyonu bakımından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından detaylı bir incelemeye tabi tutuldu. Bu incelemeler neticesinde uygun bulunarak Tasarım Merkezi olarak onaylandı. Tasarım Merkezi olmanın sağladığı kaynakları Ar-Ge alanına yönelik insan kaynağı ve alt yapıya yönelterek çok daha hızlı bir şekilde stratejik hedeflerimize ulaşabilmeyi umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Şirketin varlığının ve geleceğinin temel taşı: ‘Ar-Ge

Ar-Ge’nin, şirketin varlığı ve geleceği için büyük önem taşıdığının altını çizen Kumral, “Bu sebeple ciromuzun önemli bir payını Ar-Ge yatırımlarına yönlendiriyoruz. Tasarım Merkezi ile birlikte hedefimiz, yıllık cironun en az %2’sini Ar-Ge çalışmalarına ayırmak.” dedi.

Seger Ar-Ge yapılanmasının 4 ana bölümden oluştuğunu belirten Kumral, “Bunlardan bir tanesi donanım ve yazılım geliştirme alanı. Bu alan içerisinde yazılım geliştirme mühendisleri, donanım geliştirme mühendisleri, test ve fonksiyonel güvenlik mühendisleri bulunuyor. Bu alandaki uzman mühendis çalışanlarımız genel anlamda elektronik tasarım ve geliştirmeleri yapıyor. Diğer bir konumuz ise mekanik geliştirme alanı. Bu alanda ürünlerin mekanik tasarımlarını yapan ve bilgisayar destekli analizlerini gerçekleştiren uzmanlarımız var. Tasarladığımız ürünlerin prototiplerini, 3 boyutlu yazıcılar ve kendi ürettiğimiz prototip kalıplar ile üreterek validasyon testlerini gerçekleştiriyoruz. Test merkezimizde otomotiv alanında uluslararası standartlarda ve OEM müşteri spesifikasyonlarında belirlenmiş tüm mekanik, akustik, elektriksel, çevresel testler uygulanabiliyor. Testler sonucunda onaylanmış olan tasarımlarımızın tüm teknik dokümantasyon ve isteklerini oluşturarak seri üretim proseslerinin hazırlığına başlıyoruz. Ar-Ge yapılanmamız içerisinde yer alan tasarım sorumlusu arkadaşlarımız ise seri üretim için gerekli olan tüm kalıp, fikstür ve montaj istasyonlarını tasarlayarak kalıphane bölümümüzde üretimlerini gerçekleştiriyor. Tamamlanan montaj istasyonlarının tüm devreye alma ve PLC yazılımları Seger ekibi tarafından yapılarak seri üretime devrediliyor.” şeklinde konuştu.

Tasarım Merkezi ile yeni projeler

Yeni ürün tasarım projelerinin fikir aşamasından seri üretime kadar ortalama 24 ila 36 ay aralığında gerçekleştirdiklerini söyleyen Kumral, “Seger, E-mobilite sektöründe teknolojik ürünler geliştiren ve üreten öncü firma olma vizyonuyla hareket ediyor. Tasarım Merkezi olarak da bu vizyon ve belirlediğimiz stratejiler doğrultusunda sektörün ihtiyaçlarına uygun akıllı, gömülü yazılım alt yapısına sahip teknolojik ürünlerin geliştirilmesine yönelik projeler yürütüyoruz. Bu çalışmaların ilk meyvesini kendi bünyemizde geliştirip seri üretime taşıdığımız, Türkiye’nin milli otomobili TOGG’da kullanılan AVAS (Akustik Araç İkaz Sistemi) sistemi ile aldık. Bu proje ile beraber teknik bilgi ve deneyimimizi arttırarak yeni projelere adım atmaya başladık ve devamını da getireceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz