SEAT’ın geleceğini şekillendiren beş kavram otomobil

0
276
seat_Five_concept_cars_that_shaped_the_future_013_HQ
SEAT'ın geçmiş yıllarda tasarladığı IBE, Tribu ve Barselona Olimpiyat Oyunları'nda kullanılan elektrikli Toledo gibi kavram otomobiller, bugün markanın modern otomobiller tasarlamasına ve SUV modellerin yükselişine zemin hazırladı.

Kavram otomobiller gelecek nesil otomobillerin tasarım çizgilerini ayrıntılarıyla gösterirken aynı zamanda mobilite eğilimlerini de belirler. SEAT‘ın geçmiş yıllarda tasarladığı IBE, Tribu ve Barselona Olimpiyat Oyunları’nda kullanılan elektrikli Toledo gibi kavram otomobiller, bugün markanın modern otomobiller tasarlamasına ve SUV modellerin yükselişine zemin hazırladı.

Kavram otomobiller genellikle geleceği şekillendiren tasarım çalışmaları olarak tanımlanır. Tasarımcılar için hayal güçlerinin serbest kalmasını ve geleceğin arabalarının siluetlerini çizmelerini sağlayan mükemmel birer fırsattır. Kavram otomobiller geleceğin seri üretim modellerinin nasıl gözükeceğini gösteriyor.

seat_Five_concept_cars_that_shaped_the_future_012_HQ
Barselona Olimpiyat Oyunları’nda kullanılan elektrikli Toledo

İşte SEAT’ın geleceğine yol gösteren 5 kavram otomobili;

Olimpiyatlar için elektrikli otomobil

1992 Barcelona Olimpiyat Oyunları‘na hazırlanmak için çabalarken, SEAT mühendisleri kendileri için bir dönüm noktası olan bu etkinlikle meşguldü. Üstesinden gelmeleri gereken heyecan verici zorluk, Olimpiyat meşalesine ve maraton etkinliğine rehberlik edecek elektrikli bir araç konsepti yaratmaktı. Sonuç, akülerle donatılmış 500 kilo ağırlığında ve 65 kilometrelik bir menzile sahip elektrikli bir Toledo idi.

Günümüzde, geleceğin otomobillerine yol gösteren bu Toledo ve markanın geri kalan diğer tüm sembolik araçlarını SEAT, Zona Franca fabrikasında sergiliyor.

seat_Five_concept_cars_that_shaped_the_future_007_HQ
SEAT Bolero

SEAT Bolero

1998 Cenevre Otomobil Fuarı‘nın yıldızlarından biri olan bu SEAT Bolero, 330 bg motorun yanı sıra aynı zamanda gelişmiş aydınlatma sistemine sahipti.

seat-Five_concept_cars_that_shaped_the_future_006_
2007 yılında SEAT, tam SUV özelliklerine sahip bir kavram otomobil Tribu modelini sergiledi.

SUV’lara giden yol Salsa Emocion

SEAT; Arona, Ateca ve Tarraco olmak üzere 3 farklı SUV modeline sahip. SEAT’ın bu sınıfa doğru uzanan adımları uzun zaman önce atılmaya başlanmıştı. Bunlardan biri, 2000 yılında tasarlanan ve daha çok bir crossover tarzını andıran Salsa Emocion modeliydi; ancak o zaman için bile mimarisi arazi araçlarına benzerlik gösteriyordu. 2007 yılında SEAT, tam SUV özelliklerine sahip bir konsept otomobil Tribu modelini sergiledi. Bu model markanın gelecekte bir SUV üretileceğine dair ilk göstergeydi.

seat_Five_concept_cars_that_shaped_the_future_
IBE kavram otomobil

IBE, güncel tasarım

2010 yılı Paris Motor Show’da SEAT, markanın tasarımında dönüm noktası olan IBE konsept otomobilini sundu. Boyutları, LED farları ve diğer tüm unsurları ile geleceğin modellerinin tasarım DNA’sına işaret ediyordu. IBE, üçüncü kuşak Leon’un tasarım dilini açıkça tanımlıyordu. 102 bg güç üreten elektrikli motora sahip olan aracın karakteristiği, geleceğin mobilitesinin henüz 2010 yılından başlayarak elektrikleştirilmesi konusunda kararlılığını sergiliyordu.

seat_Five_concept_cars_that_shaped_the_future_010_HQ
Hibrit corssover 20v20

Hibrit corssover 20v20

Bağlanabilirlik ve mobilite SEAT’ın gelecek stratejisinde temel bir rol oynuyor. SEAT konsept otomobillerinden biri 2015 yılında bu özelliklerin birçoğuna sahipti. 20v20, bağlanabilirlik konseptine fütürist bir yaklaşıma sahip hibrit bir crossover araçtı. Merkezinde, bir mobil navigasyon sistemi ve otomobilin iklim kontrolünü etkinleştirmek için kullanılan bir uzaktan kumanda içeren, bozuk para şeklindeki bir dokunmatik cihaz olan Personal Drive vardı.  20v20, biri 12.3 inç büyüklüğünde ve kişiselleştirilebilen, toplam üç ekrana sahipti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here