Scania, Norveç’te elektrikli kamyonları kullanıma sokuyor

0
1130
scania-electric-asko-01
Norveçli toptancı ASKO, Norveç Oslo’daki operasyonlarında iki akü elektrikli Scania dağıtım kamyonu kullanmaya başladı.

Norveçli toptancı ASKO, Norveç Oslo’daki operasyonlarında iki akü elektrikli Scania dağıtım kamyonu kullanmaya başladı. Bu pilot uygulama, Scania ve ASKO arasında ağır taşımacılık için elektrikli çözümleri içeren işbirliğinin yeni bir kilometre taşını oluşturuyor.

Kent merkezlerinde elektrik modunu kullanan Scania hibrit kamyonlardan gelen sonuçların olumlu olması neticesinde kentiçi dağıtımında tamamen elektrikli akülü kamyonlar kullanılmaya başlandı. Şu anda mevcut akü teknolojisiyle elektrikli kamyonlar kısa mesafelerde kullanılmak ve aküleri doldurulmak zorunda. Kentiçi dağıtımında bu yükleme ya da boşaltma yapılırken gerçekleştirilebiliyor. ASKO’nun operasyonlarında kullanılan iki kamyon, 120 km’lik menzil sağlayan 165 kWh akü sığasına sahip ve 150 kW kablolu dolum ile dolduruluyor.

Scania Satış ve Pazarlama Başkanı Karin Rådström, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Uzun vadede elektrifikasyon ağır taşıtlarda da sürdürülebilir taşımacılık sistemine ulaşmak için çok önemli olacak. Bu yolculukta, sadece teknik çözümün çalıştığından ve aküleri dolduran elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğinden emin olmak için değil aynı zamanda müşterinin tüm operasyonlarındaki etkisini anlamak için de müşteriyle yakın geliştirme ile çalışmak her zamaki kadar önemli. İşte bu nedenle ASKO ile birlikte bir başka önemli proje daha başlatmaktan dolayı mutluyuz.

scania-electric-oslo-lds
ASKO’nun operasyonlarında kullanılan iki kamyon, 120 km’lik menzil sağlayan 165 kWh akü sığasına sahip ve 150 kW kablolu dolum ile dolduruluyor.

Karin Rådström, şöyle devam etti: “Scania, elektrikli çözümlere yatırım yapmaya ve geliştirmeye devam ediyor ve ağır taşımacılık için elektrifikasyonun müşterilerimiz için akla yatkın bağımsız bir yatırım haline geleceği kritik eşiğe ulaşmamız çok zaman almayacak. Buna karşın halen buraya ulaşmış değiliz. Bu proje, Norveç’te İklim ve Çevre Bakanlığı’nın sahibi olduğu bir devlet kuruluşu olan Enova tarafından finansal olarak destekleniyor.

Karin Rådström, sözlerini şöyle tamamladı: “Scania; kendi bünyesinde, ortaklarla ve müşterilerle yaptığı araştırmalarla akülerin ve akü paketlerinin geliştirilmesinde etkin bir rol oynuyor. Bu, önümüzdeki birkaç yılda, müşterilerimiz için toplam sahiplik maliyetini akılda tutarken farklı taşımacılık görevlerinin gereksinimlerini karşılayacak iyileştirmeleri de içeren önemli gelişmeler beklediğimiz bir alan.

Scania’nın çalışması her zamanki gibi modüler bir yaklaşımı temel alıyor. ASKO operasyonlarında kullanılan akü elektrikli kamyonlarda aktarma organlarındaki içten yanmalı motor, doldurulabilir akülerden güç alan bir elektrik motoru ile değiştirildi. Scania’nın elektrifikasyona yaklaşımı geniş bir çözüm paletinde araştırma ve geliştirmeyi içeriyor. Bu palet içinde farklı türde biyo-yakıtlı hibrit-elektrik teknolojilerin yanı sıra tamamen elektrikli kamyonlar ve otobüsler de yer alıyor. Scania, ayrıca birçok farklı yolla doldurulabilen elektrikli araçlar ile çalışıyor. Farklı dolum yolları arasında kablolu dolum, pantograf ile dolum, hidrojen yakıt hücrelerinden dolum ve elektrikli yollar bulunuyor.  

scania-electric-asko-oslo-lds
Bu pilot uygulama, Scania ve ASKO arasında ağır taşımacılık için elektrikli çözümleri içeren işbirliğinin yeni bir kilometre taşını oluşturuyor.

Elektrikli kamyonun özellikleri:

•    Toplam Yüklü Ağırlık: 27 ton

•    Yapılandırma: 6×2*4

•    Aktarma organları: 290 kW elektrik motoru/245 kW sürekli güç, 2-hızlı vites kutusu, 2200 Nm tepe torku

•    Enerji depolama: 165 kWh Li-ion aküler

•    Dolum: Azami güç 150 kW DC (CCS)

•    Menzil: 120 km

•    Elektrikli PTO: 15 kW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here