Scania, Mavi Koridor Rallisi’ne CNG’li modeli ile katıldı

0
547
Scania_CNG_02
Scania, 2008 yılından bu yana düzenlenen ve ilk kez Türkiye’den start alan “Mavi Koridor Rallisi”nde CNG’li modeli ile katıldı.

Scania, 2008 yılından bu yana düzenlenen ve ilk kez Türkiye’den start alan “Mavi Koridor Rallisi”nde CNG’li modeli ile katıldı. 

Gazprom sponsorluğunda Haliç Kongre Merkezi’nde Mavi Koridor Rallisi’ne katılan doğal gazlı araçların sergilendiği etkinliğe Scania, 13 litrelik 410 beygir gücündeki CNG’li aracı ile katıldı.

Türkiye’nin önde gelen doğal gazlı araç üreticileri, enerji şirketleri ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin katıldığı etkinlikte, uzmanlar tarafından doğal gazın motor yakıtı olarak kullanım teknolojisi konulu toplantılar da gerçekleştirildi.

Scania_CNG
Doğuş Otomotiv Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat

Yüzde 100 doğal gazlı

Haliç Kongre Merkezi’nde kurulan Scania standında yer alan yüzde 100 CNG’li Scania etinlik katılımcıları tarafından büyük ilgi görürken, lojistik sektöründe karayolu taşımacılığının büyük bir değişim içinde olduğunu söyleyen Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat, “Alternatif yakıtlar gerek çevre bilinci gerekse de yakıt ekonomisi olarak öne çıkmakta. CNG’li Scania, dizel motorlara göre yüzde 25’e varan yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yüzde 100 doğal gazlı Scania, dizel motorlu araçlar gibi yüksek tork-düşük devir değerlerine sahip ve ağırlıklı olarak bölgesel dağıtım kamyonları, çöp kamyonları ve çekici olarak kullanılıyor. Ayrıca dizel araçlara göre yüzde 15 daha az salım ile çevre dostu olduğunu da kanıtlıyor. 852 litre CNG tankına sahip araçlar 500 kilometre menzile sahip.” açıklamasında bulundu. 

Farklı dingil, kabin, beygir gücü ve şanzıman seçenekleri ile satılan doğal gazlı Scania, dizel motorlu araçlar gibi yüksek tork-düşük devir değerlerine sahip. Scania, doğal gazlı araçlarda 3 farklı motor hacmi ve güç seçeneği sunuyor.

9 litre, 280 bg gücündeki motor 1.350 Nm azami tork üretirken, 340 bg gücündeki 9 litrelik motor 1.600 Nm azami tork sağlıyor. Yeni 13 litrelik CNG’li motor ise 410 bg gücünde ve 2000 Nm azami tork üretiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here