Scania, Çin’de yeni küresel üretim üssünün inşaatına başladı

0
1898
scania-china
Rugao kentindeki tesis, hem Çin hem de ihracat pazarları için araçlar üreten sıfır emisyonlu bir fabrika olacak.

Scania, Şanghay’ın 150 km kuzeybatısındaki Jiangsu Eyaleti, Rugao’da yeni bir küresel üretim üssünün temelini atarak Çin’deki ve daha geniş Asya pazarındaki varlığını genişletmeye yönelik önemli bir stratejik adım attı.

Scania‘nın benzersiz modüler üretim sistemine dayanan yeni fabrika, 2024’ün sonlarında / 2025’in başlarında faaliyete geçtiğinde hem Çin hem de Asya ihracat pazarları için araçlar üretecek ve Asyalı müşterilere teslimat sürelerini önemli ölçüde kısaltacak. İsveç’teki Södertälje, Hollanda’daki Zwolle ve Brezilya’daki São Bernardo do Campo’dan sonra Scania’nın dördüncü küresel üretim üssü olacak.

Bu gelişmenin zamanlaması harika. Bu Scania için eşsiz bir fırsat.” diyen Asya Endüstriyel Operasyonlar Başkanı Ruthger de Vries, şöyle devam etti: “Rugao tesisi, Asya’daki varlığımızı ve aynı zamanda sürdürülebilir taşımacılığa geçişi sağlama çabalarımızı destekleyecek çünkü hemen yeşil elektrik ve yenilenebilir yakıtlar kullanan sıfır yayımlı bir fabrika haline gelecek.

Yerel atık su çamurundan elde edilen biyogaz, gıda atıkları ve diğer biyoatıklar ana güç kaynaklarından biri olacak, yani fabrika döngüsel enerjiyle çalışacak. Buna ek olarak, Rugao’dan çıkan araçlar en katı yayım ve yakıt tüketimi sınırlama standartlarına da uygun olacak.

Fabrikanın ürünleri, özel amaçlı araçlar ve sürdürülebilir çözümler açısından Çin pazarının artan gelişmişliğini de yansıtacak. Yüzde 80’den fazla yerelleştirme oranı ve en son teknolojilerin kullanımıyla fabrika, müşterilerin çok rekabetçi bir operasyonel ekonominin keyfini çıkarabilmeleri için Çin pazar koşullarına uyarlanmış Scania araçlarını sunabilecek.

Zamanında bir gelişme

Scania China Group Başkanı Mats Harborn‘ın açıkladığı gibi Rugao’daki taahhüt ilk planlanandan bile daha büyük.

Mats Harborn, şunları söyledi: “Pandemi sırasında projenin kapsamını genişlettik, bu yüzden asıl temel atma ilk öngörülenden biraz daha geç gerçekleşiyor. Tek bir montaj hattı yerine daha fazla arazi elde edebildik, böylece artık bütün bir fabrikayı inşa edebiliyoruz. Dahası, Çin yatırım kurallarını değiştirdiğinden, bunu tamamen kendi başımıza (yüzde100 Scania) yapmamızı sağlayan dar bir düzenleyici pencere içinde hareket edebildik.

“Ve 2024/25 döneminde üretime başlayacak olmamız gerçekten heyecan verici. O zamana kadar Çin ağır vasıta standartları, piyasaya satmayı umduğumuz türdeki ürünlere gerçekten yardımcı olma yolunda bir adım daha ilerlemiş olacak.” diyen Mats Harborn, bu gelişmenin Çin’deki ve dünya çapındaki Scania için önemine inanıyor.

Mats Harborn, şöyle devam etti: “Bu bizim için yeni ve büyük bir stratejik yatırımın başlangıcı ve bu pazarın büyük bir bölümünü ele geçirebileceğimize inanıyoruz. Çin’de sektörde gerçekleşen konsolidasyonla, önümüzdeki on yılın sonunda belki beş veya altı kamyon grubunun kalacağına inanıyoruz ve onlardan biri olmayı amaçlıyoruz.

Güçlü yerel destek ve karşılıklı faydalar

Yeni tesisin kurulması, Rugao şehir hükümeti ve Rugao Ekonomik Teknik Kalkınma Bölgesi tarafından sağlanan büyük destekten ve özellikle yerel Parti Sekreteri He Yijun’un desteğinden yararlandı.

Ruthger de Vries‘in 10 Haziran’daki temel atma töreninde şonları söyledi: “Biz ve Rugao yetkilileri yerel ekonomi için binlerce yeni iş yaratıyoruz.” Yeni biyogaz üretim tesisinin inşası ve işletilmesi için daha fazla yatırım yapılması bekleniyor.

Mats Harborn, “Onları yalnızca gelişmiş ağır hizmet araçlarının üretimi için haritaya koyacağımızın farkında olmakla kalmayıp, aynı zamanda biyogaz üretimi yoluyla onları döngüsel enerjide önder yapan Rugao yetkilileriyle birlikte çalıştığımız için çok şanslıyız.” dedi.

Mats Harborn, sözlerini şöyle tamamladı: “Scania, şehirde ürettiğimiz biyogazın en büyük alıcısı olacak. Rugao’nun hem endüstriyel kullanım için biyogaz hem de otobüs ve kamyonlar için yakıt gazı üretiminde örnek bir şehir olacağını umuyoruz.” Fabrika ayrıca gelecekte elektriklendirmeye geçiş için uyarlanabilir olacak ve yeşil kimlik bilgilerini daha da artıracak.

Temel atma törenine katılanlar arasında Rugao yetkililerinin çok sayıda temsilcisi ve Scania’dan Ruthger de Vries, Mats Harborn ve Ino Moberg vardı. Şirketin özel danışmanı Shao Zhonghua ile birlikte üçlü, Scania’nın Çinli müşteri tabanı arasında büyük ilgi uyandıran gelişmenin hazırlanmasında önemli roller oynadı.

Fabrika için işçi alımı ve eğitimi şimdiden başladı. Üretim mühendislerinin ilk alımı Mayıs ayının başında İsveç’te gerçekleşti. Scania ayrıca Rugao ve yakındaki Nantong kentindeki meslek okulları ve üniversitelerle işbirliğine girdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz