Scania, Abidjan’a 450 otobüs teslim ediyor

0
668
scania-ivory_org
Scania, Fildişi Ulaştırma Bakanlığı ve Abidjan Taşımacılık Şirketi SOTRA ile 450 otobüs teslim etmek için bir anlaşma imzaladı.

Scania, Fildişi Ulaştırma Bakanlığı ve Abidjan Taşımacılık Şirketi SOTRA ile 450 otobüs teslim etmek için bir anlaşma imzaladı. Bu teslimat, SOTRA’nın filosunu yenileme ve Fildişi Sahili’nin en büyük kenti Abidjan’ın toplu taşımacılığını geliştirme girişiminin bir parçasını oluşturuyor.

Scania Otobüsleri Başkanı Anna Carmo e Silva, anlaşmayla ilgili olarak “Scania, bu anlaşma ile kentsel hareketlilik için sürdürülebilir çözümler tedarikçisi olarak Batı Afrika’daki konumunu daha da güçlendiriyor. Son birkaç yılda Scania, Gana ve Nijerya’da kentsel hareketliliğin geliştirilmesine başarıyla katkıda bulundu. Bu deneyimi temel alarak Abidjan’da da daha iyi toplu taşımacılık hizmetleri sunmak için uzun dönemli bir ortaklık yapmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

scania-ivory_org-01
Abidjan’ın nüfusunun 2030 yılında 7.7 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. BRT ile toplu taşımacılık hizmetlerinin genişletilmesi sayesinde 2030 yılında kentte yaşayanların üçte ikisinin bir saat içinde kent merkezine ulaşabilmeleri hedefleniyor.

Anlaşma otobüs deposunun iyileştirilmesini ve sürücülerin ve servis teknisyenlerinin mesleki eğitimini de içeriyor. Scania, Agence Nationale d’Appui au Développement Rural (ANADER) işbirliği ile kakao, kauçuk ve muz ekiminden kaynaklanan tarımsal atıkla yerel olarak biyoyakıt üretme fırsatlarını incelemek amacıyla İsveç Gelişim Finans Kurumu Swedfund tarafından fon sağlanan bir fizibilite çalışması başlattı. Fildişi Sahili, açık arayla dünyanın en büyük kakao üreticisi konumunda.

Scania, gövdeleri Marcopolo tarafından üretilecak 400 adet 13 metrelik alçak girişli ve 50 adet 18 metrelik körüklü otobüs tedarik edecek. Körüklü otobüsler sıkıştırılmış gaz ile çalışacak. Otobüslerin bir kısmı, Abidjan’ın gelecekteki BRT sisteminin bir kısmını oluşturacak Boulevard Latrille Bus Rapid Transit sisteminde kullanılacak. Abidjan’ın nüfusunun 2030 yılında 7.7 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. BRT ile toplu taşımacılık hizmetlerinin genişletilmesi sayesinde 2030 yılında kentte yaşayanların üçte ikisinin bir saat içinde kent merkezine ulaşabilmeleri hedefleniyor.

ivory-scania_org
Bu teslimat, SOTRA’nın filosunu yenileme ve Fildişi Sahili’nin en büyük kenti Abidjan’ın toplu taşımacılığını geliştirme girişiminin bir parçasını oluşturuyor.

Bir grup İsveçli ve Fransız şirket ve kuruluş, Abidjan’daki sürdürülebilir toplu taşımacılık girişimlerinde yer alıyor. Dışişleri Bakanlığı ile Team Sweden, Business Sweden, Swedfund, İsveç İhracat Kredi Ajansı EKN ve İsveç İhracat Kredi Şirketi SEK kapasite geliştirme ve finans ile destek veriyorlar.

Business Sweden CEO’su ve Başkanı Ylva Berg, “Bu stratejik ortaklıklar ve ortak çabalarla Fildişi Sahili ve bölgedeki diğer ülkeler için sürdürülebilir, yenilikçi ve çekici çözümler bulmaya katkıda bulunabiliriz.” şeklinde konuştu.

İsveç’in Fildişi Sahili Büyükelçisi Maria Leissner ise şunları söyledi: “Bu önemli çabada ilk adımı atmaktan dolayı çok mutluyum ve İsveç ile Fildişi Sahili arasında daha yakın bir ilişki kurmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here