SAF-Holland, Türkiye’de üretime başladı

0
1492
Renault Trucks

Ticari taşıtlar sektöründe treyler, çekici ve otobüs uygulamalarının önde gelen tedarikçilerinden SAF-Holland, Türkiye’deki ilk üretim tesisini hizmete açtı. Almanya merkezli şirket, 5 milyon Euro’luk yatırım ile Türkiye’deki pazar payını artırmak üzere Düzce’de üretime başladı.

Yıllık ortalama 1 milyar 42 milyon Euro’luk satış hacmi ve 3 bin 200’ün üzerinde istihdam sığasıyla treyler, çekici ve otobüsler için dingil bağlantılı sistemler ve bileşenlerinin önde gelen üreticilerinden SAF-Holland, Düzce’deki yeni üretim tesisini açtı. Tesisin açılışı SAF-Holland CEO’su Detlef Borghardt, EMEA Bölge Başkanı Alexander Geis ve SAF-Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu’nun ev sahipliğinde kamu ve özel sektörden üst düzey katılımla gerçekleşti.

SAF-Holland ürün ailesi, treyler ve yarı treyler için komple dingil grupları, treyler ayakları ve king pin gibi kritik ürünlerin yanı sıra çekiciler için beşinci teker, ağır kamyon ve otobüsler için havalı süspansiyon sistemleri gibi çözümleri kapsıyor.

Komşu pazarlara Türkiye merkezli ihracat hedefliyoruz

2020 yılı stratejileri doğrultusunda Türkiye’nin kendileri için önemine değinen SAF-Holland CEO’su Detlef Borghardt, yaptığı açıklamada “SAF-Holland olarak 2020’ye kadar belirlediğimiz büyüme stratejimizde yeni pazarların önemi büyük. Dünya geneline bakıldığında, sunduğumuz her ürün grubunda ilk üç tedarikçi arasında yer almaktayız. Avrupa’da dingil sistemlerinde genel pazar payımız yüzde 40’ların üzerindedir. Türkiye’deki araç üretimine bakıldığında ise yüzde 25’lik bir pazar payına sahibiz. Türkiye’deki pazar payımızı artırabilmek, müşterilerimize daha yakın olmak, ürün ve hizmetlerimizi hızlı sunabilmek, orta vadede de komşu pazarlara Türkiye merkezli ihracat yapmak üzere yeni tesisimizi faaliyete geçiriyoruz. Türkiye, bizim için Avrupa ve Ortadoğu pazarları arasında önemli bir köprü ve bu bölgede yaptığımız yatırım doğrultusunda büyük fırsatlar görüyoruz.” dedi.

Yeni fabrika ile Türkiye’deki ürün çeşitliliği artırılacak

Taşımacılık sektöründe yükselen maliyetlere dikkat çeken SAF-Holland EMEA Bölge Başkanı Alexander Geis ise şu açıklamayı yaptı: “SAF-Holland olarak ürünlerimizin tasarım ve üretiminde kalite ve dayanıklılık açısından yüksek mühendislik becerisine sahibiz. Müşterilerimizin içinde bulunduğu rekabetçi   koşullar ve ihtiyaçları doğrultusunda kaliteden ödün vermeden, daha hafif ve bakım gideri düşük ürünler üretiyoruz ki, bu da yakıt tüketimini ve kilometre başına maliyeti azaltıyor. Türkiye’de dingil sistemleri ile üretime başlayacağız. Uzun vadede üretim yelpazemizi genişleterek çekici araçlar için beşinci teker gibi ürünlerin de üretimini Türkiye’de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Eşzamanlı olarak  Türkiye’deki satış sonrası hizmetler ve servis ağı yapılanmamıza da yatırım  yapmaya devam edeceğiz.

35 bin dingil üretimi yapılacak

Yeni fabrikaları ile ilgili ayrıntılı bilgi veren SAF-Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu ise “10 bini kapalı, 3 bini de açık olmak üzere toplam 13 bin metrekarelik bir alan üzerine fabrikamızı kurduk. 90’lı yıllardan bu yana ülkemizde ürünleri kullanılan ve 2011 itibariyle Türkiye’de resmi olarak faaliyete geçen SAF-Holland’ın ekonomiye şimdi de üretici olarak katkı sağlamasından büyük mutluluk duyuyoruz. SAF-Holland Grup’un yüksek kalite standartlarında üretim yapacağımız tesisimizde orta vadeli planlarımız dahilinde hedefimiz, iki yıla kadar 35 bin adet dingil üretmek. Türkiye’deki pazar payımızı artırarak komşu pazarlara ihracat yapmak ana hedeflerimiz arasında. Fabrikamızı, başta Ortadoğu olmak üzere, Afrika, Rusya, Güney Afrika ve hatta ihtiyaç halinde Orta Avrupa’ya ürün sağlayacak bir merkez haline getirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz