Renault Grubu, geleceğin hareketlilik vizyonunu sergiledi

5
2585
PARIS_SACLAY_AUTONOMOUS_LAB-01
Paris-Saclay Autonomous Lab projesi kapsamında, elektrikli ve otonom Renault ZOE Cab prototiplerin kullanıldığı bir hizmet sunuluyor.

Avrupa elektrikli araç pazarının önder ve öncüsü Renault Grubu, insanların yaşamını kolaylaştıran hareketlilik kavramının ana hatlarını çiziyor.

Renault Grubu, yeni ve herkes için sürdürülebilir hareketlilik çağına hazırlanmak amacıyla, sektör dönüşümünde kilit önemde olan dört stratejik inovasyon alanı üzerinde çalışıyor: Elektrikli mobilite, internet bağlantılı mobilite, otonom mobilite ve yeni mobilite hizmetlerinin geliştirilmesi. Araçlar, filo yönetimi, mobilite platformu ve müşteri uygulamaları da dahil olmak üzere tüm değer zincirinin genişletilmesi için çalışmalarını sürdüren Renault Grubu, tüm bu içeriğin tanıtımını VivaTech Fuarı’nda gerçekleştiriyor.

Renault_EZ_FLEX-12
Renault EZ-FLEX ile kişiye özel teslimat deneyimi ilk kez Fransız La Poste Grubu ile gerçekleştiriliyor.

Renault Grubu CEO’su Thierry Bolloré, “Mobilite konusunun hayatın merkezinde olduğu günümüzde, köklü bir üretici olarak bizim rolümüz de her zamankinden daha belirleyici. Geleceğin akıllı kentleri için inovatif çözümleri sunma sorumluluğunu taşıyoruz. Geniş kitlelere elektrikli, internet bağlantılı, otonom ve paylaşımlı mobilite hizmeti, otomobil tarihinin yeni bir sayfasını oluşturuyor. Biz de önderliğimizi, şehirlerde yeni girişimciler ve ortaklıklar ile bu yeni dönemin merkezine yerleştiriyoruz.” dedi.

Renault_vision_of_the_mobility_of_the_future
İnovasyon, Renault Grubu’nun tüm faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor. VivaTech Fuarı’nda tanıtılan kavram ve hizmetler, Renault Grubu’nun herkes için paylaşımlı mobilite hizmetlerini geliştirme konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

İnsanların hareketliliği ve ürün teslimatı için yenilikçi deneyimler

Renault Grubu, Transdev Grubu, IRT SystemX, VEDECOM Enstitüsü ve Paris-Saclay Üniversitesi tarafından 15 Mayıs 2019’da tanıtımı gerçekleştirilen Paris-Saclay Autonomous Lab projesi, otonom araçlar, takip sistemi, internet bağlantılı altyapı ve müşteri uygulamalarını içeren geniş kapsamlı bir otonom (özerk) taşıma sistemini test ediyor. Bu deneme ile birlikte otonom mobilite (özerk hareketlilik) hizmetlerinin ölçeğini büyütmeye yönelik gerekliliklerin belirlenmesi hedefleniyor.

Renault_EZ-POD
Hızlı ulaşım ve mal teslimatına yönelik otonom araç Renault EZ-POD, gün yüzüne çıkıyor.

Renault Grubu, proje kapsamında Paris-Scalay şehir kampüsünde elektrikli ve otonom Renault ZOE Cab prototip araçlarla hizmet verecek. Trafik akışını etkilemeyecek hizmet, çok sayıda toplama ve indirme noktası olacak şekilde tasarlanıyor. Bu noktalar 300 metreyi aşmayacak şekilde kampüsün en yoğun alanlarının yakınında konumlandırılıyor. Araç, gereken durumlarda durarak aynı güzergahta giden başka bir yolcuyu alıyor.

PARIS_SACLAY_AUTONOMOUS_LAB-04
Renault Grubu, proje kapsamında Paris-Scalay şehir kampüsünde elektrikli ve otonom Renault ZOE Cab prototip araçlarla hizmet verecek.

Şehiriçi teslimat ekosistemi, lojistik şirketlerini, yerel yetkilileri, şehirleri, altyapıyı ve otomobil üreticilerini kapsıyor. Renault EZ-FLEX ise kişiye özel teslimat için tasarlanmış olan deneysel, kompakt, elektrikli ve internet bağlantılı bir araç olarak öne çıkıyor. Aracı ve hizmetlerini test etmek için ilk deneme Fransız LA POSTE Grubu ile gerçekleştirilecek. Tüm ekosistem paydaşlarını kapsayacak olan yolculuk, şehiriçinde ürün mobilitesini kapsayan ortak bir vizyon geliştirmek için tasarlandı.

Renault_EZ_FLEX-11
Renault EZ-FLEX ise kişiye özel teslimat için tasarlanmış olan deneysel, kompakt, elektrikli ve internet bağlantılı bir araç olarak öne çıkıyor.

Gelişen hareketlilik için yeni çözümler

Renault Grubu, teslimat hizmeti sunmak için otonom (özerk) bir araç olan EZ-POD ile yeni mobilite çözümlerini keşfetmeye devam ediyor.

İki koltuklu, otonom, internet bağlantılı ve yüzde 100 elektrikli Renault EZ-POD, küçük boyutu ve çevikliği sayesinde garajlar, oteller, alışveriş merkezleri, kampüsler gibi kapalı alanların yanı sıra şehir merkezleri, mahalleler ve site gibi kentsel ortamlarda hareketlilik sağlıyor. Hızı ayarlanabilen Renault EZ-POD, kısa mesafelerde taşıma için tasarlandı ve herkes için mobilite hizmeti veriyor. Robotik ve otomatik bir platform olan Renault EZ-POD, insanlara hareketlilik ve hızlı ürün teslimatı sunuyor.

PARIS_SACLAY_AUTONOMOUS_LAB-03
Paris-Saclay Autonomous Lab projesi, otonom araçlar, takip sistemi, internet bağlantılı altyapı ve müşteri uygulamalarını içeren geniş kapsamlı bir otonom (özerk) taşıma sistemini test ediyor.

Şehir ortamında kendini kanıtlamış hareketlilik hizmetleri

Giderek daha yüksek sayıda tüketici, özellikle de şehiriçinde ve çevresinde yaşayan genç insanlar, hareketlilik için araç sahibi olmaktan daha çok araç paylaşımını tercih ediyor.

Renault Grubu, paylaşım ekonomisini destekliyor ve yeni şehiriçi mobilite hizmetleri sunuyor.

  • Renault ve ADA, 2018 yılında Moov’in. Paris by Renault isimli bir elektrikli araç filosu ile araç paylaşım hizmetinin tanıtımını gerçekleştirdi. Müşteriler özel bir uygulama sayesinde, özellikle çok kısa yolculuklar için Renault ZOE veya Twizy kiralayabiliyorlar.
  • Madrid’de ise kullanıcılar, Zity hizmeti sayesinde 650 adet Renault ZOE elektrikli otomobilden oluşan bir filoya erişebiliyor.
  • 2017’den bu yana ise Renault Grubu iştiraki olan ve 2 binden den fazla sürücüsü olan VTC tarafından sunulan bir hizmet olan Marcel, Renault ZOE filosunun kullanıldığı tam elektrikli hizmet sunuyor.
  • Renault Mobility, 2019 yılında Güney Fransa’daki Büyük Nice Côte-d’Azur bölgesinde elektrikli otomobil paylaşım hizmetini kullanıma sundu. Hizmet sayesinde dört belediyede 57 adet Renault ZOE kiralık aracı 7/24 kullanıma sunuluyor.
Renault_EZ_FLEX-03
Renault Grubu, VIVA Teknoloji Fuarı’nda yeni otomobiller, işbirlikleri ve saha deneyimleri ile geleceğin mobilitesine ilişkin vizyonunu gerçeğe dönüştürüyor.

13 Mayıs tarihinde duyurulan KLEPIERRE ile yapılmış ortaklık, Renault Mobility hizmetini yeni bir boyuta taşıyor: Alışveriş merkezlerinin müşterileri, Renault Mobility üzerinden erişilebilen yenilikçi bir otomobil paylaşım çözümünden faydalanabilecek.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here