Renault Clio yenilendi

0
551
Yeni Renault Clio

Renault, 15 milyon satış adedine ulaşan ikonik modeli Clio’nun beşinci nesli olan yeni Clio’yu tanıtıyor. İlki 1990 yılında tanıtılan Clio, satışa sunulmasından bu yana Renault Grubu’nun dünyanın dört bir yanında en çok satan otomobili oldu.  Fransızların favori aracı olmakla kalmayan model, 2013 yılından bu yana Avrupa’da B sınıfnıdaki önderliğini sürdürüyor. Clio, 2012 ve 2018 yılları arasında her yıl bir önceki yıla göre satış rakamını artırarak yüksek bir ticari performans sergiledi.

Daha modern ve atletik bir görünüme kavuşan yeni Clio, 30 yıldır modeli başarıya taşıyan DNA’sını koruyor. Önceki dört neslin de mirasını barındıran yeni Clio, efsaneye uygun yeni bir sayfa açıyor:

  • Birinci nesil Clio, “büyüklere ait her şeye sahipti”. Yeni Clio da 1990 yılında tanıtılan birinci nesil Clio ile aynı şekilde Megane ve Espace gibi üst sınıf modellerdeki teknolojilere sahip.
  • Clio II’den iç mekan ve konfor standartlarını alıyor.
  • Clio III’te olduğu gibi, kalite algısı bir üst boyuta taşındı.
  • Clio IV’ün, Renault ürün yelpazesinin tümü için ilham kaynağı olan ve modeli gerçek bir ticari marka yapan güçlü tasarımını taşıyor.

“Evrim ve Devrim” çifte ilkesi esas alınarak tasarlanan yeni Clio, kuralları altüst ediyor; dış tasarım olgunlaştırılırken, iç tasarım ise yeniden yaratıldı. Daha keskin hatları ve daha iddialı ön kısmı, yeni Clio’ya dinamizm ve modernizm kazandırırken, yüzde 100 yeni parçaya sahip olmasına rağmen aracın bir Clio olduğu ilk bakışta fark ediliyor. İç kısımda ise çarpıcı bir devrim göze çarpıyor. Kalite algısı ve sunulan teknolojiler açısından üst sınıftan esinleniliyor. Kullanılan teknolojiler, kullanımı ve günlük hayatı kolaylaştırıyor.

Renault Grubu Endüstriyel Tasarım Direktörü Laurens van den Acker, “Beşinci nesil Clio, sınıfının en çok satan modeli ve tüm kategorilerde Avrupa’nın en çok satan ikinci otomobili olması açısından bizim için çok önemli. Clio efsanesinin son ürünü olan bu ikon otomobil, önceki nesil modellerin en iyi özelliklerini aldı. Clio 4’ün dış tasarımı, müşterilerimizin büyük beğenisini kazanmıştı ve bugün de kazanmaya devam ediyor. Bu yüzden bir yandan önceki modelin genetiğine sadık kalırken, diğer yandan yeni modelin modernizmini ve şıklığını artırmaya karar verdik. İç kısımda ise, gerçek bir devrim gerçekleştirilerek kalite algısı gözle görülür biçimde artırıldı ve daha sofistike bir tasarım ve daha güçlü bir teknolojik donanım tercih edildi. Bu model, Clio’ların en iyisi.“ dedi.

Yeni Clio, Renault Grubu için  “Drive the Future (2017-2022)“ stratejik planının öncü modeli olma özelliğine sahip. 2017 yılının sonbaharında açıklanan planın üç ana hedefi bulunuyor:

  • Elektrikli: Grup, 2022 yılına kadar ürün yelpazesine 12 elektrikli model ekleyecek. Renault tarafından geliştirilen bir teknoloji olan E-tech hibrit motoru, ilk kez yeni Clio’da kullanılacak.
  • İnternet bağlantılı: 2022 yılına kadar şirketin kilit pazarlarında sunduğu araçların yüzde 100’ü internet bağlantılı araçlar olacak. Yeni Clio, ittifak tarafından geliştirilen yeni internet bağlantılı multimedya sistemi ile bu dinamiğin mükemmel bir sunumu olarak öne çıkıyor.
  • Otonom: Renault Grubu, 2022 yılına kadar otonom sürüş teknolojilerine sahip 15 modeli satışa sunacak. Yeni Clio, bir şehir otomobilinde, otonom sürüşe öncülük edecek destek sistemlerini yaygınlaştırarak bu alanda tam bir öncü olacak.

Yeni Clio, ittifak bünyesinde güçlü bir sinerji oluşturmayı planlayan stratejinin merkezinde yer alıyor. Bu konumlandırmada, ortak teknoloji geliştirme ve CMF-B gibi kullanılacak yeni platformlar ayrıca modelin yeni elektrikli ve elektronik mimarisi rol oynuyor.  Model, bu sayede en yeni teknolojik gelişmelere entegre olabilecek ve pazarın yeni gereksinimlerine karşılık verebilecek.

Renault modelleri açısından yeni bir neslin öncüsü olan yeni Clio, Renault Sport ve INITIALE PARIS’ten esinlenilen yeni R.S. Line imzasıyla birlikte sunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here